
Чи можна вилікувати зуби за 1 гривню?
Аудитори Рахункової палати перевірили ефективність використання медичної субвенції на загальні та спеціалізовані стоматологічні поліклініки у Львівській і Рівненській областях у 2015–2017 роках (відповідно 103,9 та 38,5 млн грн)
Аудит засвідчив, що гарантовані державою безкоштовні стоматологічні послуги не надавалися населенню. Фактично 90 % асигнувань йшли на оплату праці персоналу поліклінік і лише 6% – на придбання медикаментів, пломбувальних та інших витратних матеріалів.
За повідомленням управління інформаційної політики, розмір цих видатків у розрахунку на одного пацієнта становив 1–1,5 гривні. Тож хоча в Україні діє майже 2 тис. комунальних стоматологічних поліклінік, лікувати зуби люди змушені власним коштом і багатьом це не по кишені. Благодійні внески від фізичних і юридичних осіб фактично стали прихованою формою надання платних послуг.
За повідомленням управління інформаційної політики, розмір цих видатків у розрахунку на одного пацієнта становив 1–1,5 гривні. Тож хоча в Україні діє майже 2 тис. комунальних стоматологічних поліклінік, лікувати зуби люди змушені власним коштом.
Через відсутність чітких норм гарантованого обсягу стоматологічної допомоги, які має підготувати МОЗ, обґрунтоване планування (у тому числі в складі медичної субвенції) необхідних фінансових ресурсів на функціонування стоматологічних поліклінік неможливе. Видатки з місцевих бюджетів обох областей визначалися за залишковим принципом. Таким чином, львівські комунальні стоматологи профінансовані минулого року на 77 %, рівненські – на 73%.
Рахункова палата вважає за доцільне доручити МОЗу визначити перелік і обсяг стоматологічної допомоги, що має надаватися комунальними стоматполіклініками громадянам безоплатно з наступним відшкодуванням цим закладам вартості наданих послуг за рахунок медичної субвенції з державного бюджету, а також розробити поетапний план дій реформування стоматологічної допомоги громадянам України.
