
Якість води у Світязі залишилась задовільною.
У яких озерах Волині вода найчистіша?
Оприлюднено інформаційну довідку про якісний стан водних об’єктів Волинської області за результатами моніторингу поверхневих вод (за травень 2018 року)
Згідно із Програмою державного моніторингу довкілля, лабораторією моніторингу вод та ґрунтів Волинської ГГМП у травні 2018 року були виконані аналізи якості поверхневих вод, інформує Волинське обласне управління водних ресурсів.
В басейні Дніпра в рамках державного моніторингу відібрано щомісячні проби води із річок Турія (м. Ковель) і Стир (м. Луцьк), в рамках обласного – щоквартальні проби води із озера Велике Згоранське та р. Стир в с. Княгининок. Виконано 116 аналізів.
В басейні Вісли в рамках державного моніторингу відібрано щоквартальні проби води р. Західний Буг в пункті відбору «Забужжя», а також воду із озера Світязь в пункті відбору в с. Світязь та відібрано проби води з річки Ягодинка (правий доплив Бугу). В межах обласного моніторингу відібрано проби води з водойм Шацького поозерʼя (озера Кримне, Пісочне, Люцимир, Чорне, Луки-Перемути). Виконано 232 аналізи.
В басейні Дніпра в рамках державного моніторингу відібрано щомісячні проби води із річок Турія (м. Ковель) і Стир (м. Луцьк), в рамках обласного – щоквартальні проби води із озера Велике Згоранське та р. Стир в с. Княгининок. Виконано 116 аналізів.
Всього проведено 348 аналізів. За результатами проведених інструментально-лабораторних вимірювань гідрохімічних показників поверхневих вод Волинської області встановлена наступна ситуація.
Басейн р. Дніпро.
р. Стир. Якість води у р. Стир в цілому залишилась задовільною. Суттєвих змін у її складі в травні не відбулось. В пункті відбору «Княгининок» показник ХСК 42,74 мгО2/дм3 . В першому кварталі звітного року він становив 17,6 мгО2/дм3. Показника ХСК в пункту відбору «Луцьк» в поточному місяці становить 21,37 мгО2/дм3. Також аналізами зафіксовано зниження вмістів заліза в пробі води з пункту відбору «Княгининок» до 0,21мг/дм3 з 0,47 мг/дм3 в лютому 2018 року (норматив для господарсько-побутових потреб – 0,3 мг/дм3). Суттєвих змін у концентраціях інших речовин і елементів не виявлено.
р. Турія. У порівнянні із квітнем 2018 року гідрохімічні показники води у р. Турія не зазнали суттєвих змін і в цілому відповідають критеріям загальногосподарського призначення. Аналізами зафіксовано зниження концентрації заліза загального до 0,15 мг/дм3 з 0,6 мг/дм3 в квітні, що пояснюється зниженням активності процесів винесення заліза через зниження притоку підземних і поверхневих вод у річище ріки внаслідок відсутності скільки-небудь суттєвих опадів протягом квітня-травня поточного року. Перевищень норм для господарсько-побутових не виявлено.
оз. Велике Згоранське.Загалом гідрохімічні показники вод озера не зазнали суттєвих змін і в цілому відповідають критеріям загальногосподарського призначення, аналізами зафіксовано ХСК – 42,74 мгО2/дм3. Перевищень норм для господарсько-побутових потреб по іншим компонентам не виявлено.
Басейн р. Вісла.
р. Західний Буг. В складі води в районі пункту відбору «Забужжя» за даними аналізів зафіксовано концентрацію заліза загального 0,38 мг/дм3, що дещо нижче його вмістів у попередньому кварталі – 0,5 мг/дм3. Показник хімічного споживання кисню – 42,74 мгО2/дм3, що вище значень цього показника в минулому кварталі(37,38 мгО2/дм3) на тлі підвищеного значення показника БСК5 (6,12 мгО2/дм3) і зростання в межах норм вмістів фосфатів (до 1,92 мг/дм3з 0,3 мг/дм3в першому кварталі.), що вказує на антропогенне походження джерела забруднення, вірогідно, потрапляння решток фосфатних міндобрив із полів. Перевищень норм для господарсько-побутових потреб по інших компонентах не виявлено.
Вірогідною причиною зниження притоку свіжих вод через низьку кількість опадів протягом квітня-травня поточного року, зниження можливості перемішування вод та встановлення їхньої температурної стратифікації через мало вітряну погоду. Це призводить до цвітіння водойм і до накопичення забруднюючих речовин в поверхневих та прибережних частинах водойм.
р. Ягодинка. В складі води ріки аналізами зафіксовано зниження концентрацій заліза загального до 0,21 мг/дм3 з 0,56 мг/дм3 в минулому кварталі. Показник хімічного споживання кисню – 34,19 мгО2/дм3, який незначно знизився в порівнянні із значеннями в минулому кварталі (46,73 мгО2/дм3).
оз. Світязь. Якість води у озері в пункті відбору «Світязь» в цілому залишилась задовільною. Суттєвих змін у її складі в другому кварталі 2018 року не відбулось. Перевищень нормативів для господарсько-побутових потреб не виявлено.
оз. Пісочне. Перевищень норм для господарсько-побутових потреб в водах озера не виявлено.
оз. Люцимир. Гідрохімічні показники вод озера не зазнали суттєвих змін і в цілому відповідають критеріям загальногосподарського призначення. Перевищень норм для господарсько-побутових потреб в водах озера не виявлено.
оз. Кримне. Якість води у озері в цілому залишилась задовільною. Зафіксовані перевищення норм для господарсько-побутових потреб по залізу 0,55мг/дм3(в першому кварталі поточного року –0,45мг/дм3). Перевищень нормативів для господарсько-побутових потреб по іншим компонентам не виявлено.
оз. Велике Чорне. Перевищень нормативів для господарсько-побутових потреб не виявлено.
оз. Луки-Перемути. Зафіксовані перевищення норм для господарсько-побутових потреб по залізу 0,54мг/дм3, (в першому кварталі поточного року – 0,50мг/дм3). Перевищень нормативів для господарсько-побутових потреб по іншим компонентам не виявлено.
Порівняльний аналіз стану водних об`єктів за їхніми гідрохімічними показниками за роки спостережень показує, що для більшості водойм фіксуються підвищені значення показника ХСК. Вірогідною причиною зниження притоку свіжих вод через низьку кількість опадів протягом квітня-травня поточного року, зниження можливості перемішування вод та встановлення їхньої температурної стратифікації через мало вітряну погоду. Це призводить до цвітіння водойм і до накопичення забруднюючих речовин в поверхневих та прибережних частинах водойм. Антропогенний фактор при цьому має підпорядковане значення.
