
Фракція «ЄС» вважає неприпустимим фактичне вилучення Верховної Ради з процесу мирних переговорів і підготовки ключових для країни угод.
Зеленський має пояснити, як угода про мінерали сприятиме досягненню справедливого миру – заява «Євросолідарності»
Україна і українці вчергове з іноземних ЗМІ дізналися про підписання Угоди про мінерали між урядами України і США. Тільки після витоку інформації українські урядовці підтвердили факт підписання угоди і прокоментували її деталі
«Європейська Солідарність» неодноразово у ВР вимагала звіту української переговорної команди про хід переговорів і їх наслідки, але урядовці, члени переговорної групи, ігнорують українське законодавство і підзвітність уряду парламенту.
Восени минулого року під час виступу у Верховній Раді В. Зеленський оголосив свій план стійкості, серед пунктів якого була й ідея спільної розробки надр з нашими партнерами. Проте, Зеленський уникає комунікацій з парламентом, хоча такий діалог сприяв би внутрішній єдності.
Фракція «ЄС» вважає неприпустимим фактичне вилучення ВР з процесу мирних переговорів і підготовки ключових для країни угод. Неприпустимо зводити роль законодавчого органу дише до натискання кнопок. «ЄС» звертається до Зеленського із закликом зустрічі з представниками парламентських фракцій і груп для обговорення укладеної з США угоди про співпрацю у сфері корисних копалин.
Наша політична сила стоїть на наступному:
= Прозорість переговорного процесу. Ми наполягаємо на максимальній відкритості переговорів щодо укладання угоди, із залученням лідерів фракцій Верховної Ради, фахівців та експертного середовища. Це неприпустимо, коли текст угоди оприлюднюють після підписання, без всебічного обговорення та аналізу.
= Захист національних інтересів та суверенітету. Всі положення угоди повинні відповідати Конституції України, не порушувати суверенітет держави, не створювати дисбалансу у прийнятті рішень щодо управління ресурсами, зокрема не допускати права вето іноземних представників у стратегічних органах управління.
= Рівноправність сторін. Ми вимагаємо закріплення у тексті угоди принципу рівноправного партнерства, недопущення преференцій для компаній у доступі до українських природних ресурсів, а також виключення пунктів, які можуть обмежити можливість залучення інвесторів з інших країн.
= Дотримання міжнародного права та європейської інтеграції. Жодна з умов угоди не повинна суперечити зобов’язанням України перед Європейським Союзом та іншими міжнародними партнерами, а також не ставити під загрозу перспективу євроінтеграції.
= Відмова від визнання військової допомоги борговими зобов’язаннями. І загалом, угода мала б давати відповідь на ключове питання: як посилити обороноздатність країни і її безпековий потенціал. Україна не визнає військову допомогу США як борг, і відповідні положення не можуть бути включені до угоди.
= Публічний контроль та підзвітність. Усі рішення щодо реалізації угоди повинні ухвалюватися прозоро, з обов’язковим інформуванням народу України та парламенту, а також із залученням незалежного аудиту щодо використання інвестицій та ресурсів.
= Відсутність політичного тиску. «Європейська Солідарність» вимагає від влади – утриматися від будь-яких форм політичного тиску під час підготовки, переговорів та реалізації угоди, зокрема ультимативних вимог щодо невідкладного підписання документів без дотримання законних процедур розгляду.
Блюзнірськи звучать заяви премʼєра Шмигаля про консультації з ВР щодо угоди після її підписання. Зустрітися з парламентом має Зеленський і пояснити, як підписана угода сприятиме досягненню справедливого миру і посиленню обороноздатності країни.
