Курси НБУ $ 41.73 € 49.12
Фахівці РАЕС та Німеччини провели практичні навчання з радіаційних вимірювань у зоні відчуження

Нова доба

Фахівці РАЕС та Німеччини провели практичні навчання з радіаційних вимірювань у зоні відчуження

Фахівці Рівненської АЕС взяли участь у міжнародних тренувальних навчаннях з вимірювання іонізуючого випромінювання в зоні відчуження Чорнобильської АЕС

Спецнавчання у зоні відчуження ЧАЕС проводили 60 фахівців з радіаційного захисту та аварійного реагування Німеччини та України, зокрема: представники Федерального відомства з радіаційного захисту Німеччини, ВП «Рівненська АЕС», ВП «Аварійно-технічний центр», Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки, ДСП «Екоцентр», повідомляє Нова доба.

Тренування в зоні відчуження ЧАЕС проводив ДНДУ «Чорнобильський центр» за підтримки Держагентства України з управління зоною відчуження, Держінспекції з ядерного регулювання України, Міністерства закордонних справ України та Посольства ФРН з метою відпрацювання техніки радіологічного моніторингу мобільними лабораторіями та пішохідними групами в умовах радіаційного забруднення місцевості.

Радіологічна розвідка проводилась на чотирьох підготовлених автомобільних маршрутах у зоні відчуження та чотирьох пішохідних маршрутах у місті Прип’ять. У складі технічного арсеналу – 18 оснащених мобільних спецлабораторій, гексакоптер та гелікоптер МІ-2. Також в рамках навчання його учасники відвідали ДСП «Екоцентр», який відповідає за проведення радіаційного контролю у зоні відчуження ЧАЕС, загоризонтну радіолокаційну станцію «Дуга» та ДСП «Чорнобильська АЕС».

Команду Рівненської АЕС представляла ланка радіаційної розвідки групи радіаційної розвідки та контролю цеху радіаційної безпеки (ГРРК ЦРБ): заступник начальника цеху Олександр Романенко, інженер-радіолог Андрій Головченко, дозиметрист Олександр Матяшук та водій-дозиметрист Анатолій Прилепа. Як відзначив О. Романенко, вперше подібні навчання були проведені у вересні 2016 року: «Тоді велику увагу було приділено спектрометричним вимірюванням – визначався вміст радіонуклідів в рослинних об’єктах зони відчуження ЧАЕС, рівень радіоактивного забруднення ґрунту, так як за останні 30 років цезій мігрував в глибину. Цьогорічні навчання більше стосувались практики радіологічної розвідки».

Випробувано нове обладнання для індивідуального дозиметричного контролю – дозиметри ДКГ-21М виробництва львівського підприємства «Спаринг-Віст», а також інтелектуальні детектори гамма-випромінювання «Gamma Sapiens», які здійснювали онлайн-передавання результатів вимірювання до інформаційної системи РАЕС «Спрут».

За час тренування до системи «Спрут» передано понад 30 тисяч результатів вимірювання. 

За час тренувань мобільна спецлабораторія РАЕС зібрала дані маршрутом у півтисячі кілометрів по зоні відчуження ЧАЕС. В місті Прип’ять представники Рівненської АЕС виконали радіологічну розвідку чотирма різними маршрутами, що дало можливість за короткий час визначити рівень забруднення на великій території.

Унікальні показники аеророзвідки атомники зафіксували на гелікоптері ВП АТЦ. Додатково до штатного обладнання гелікоптера було встановлено обладнання німецьких колег та ВП РАЕС. Представники з Німеччини під час навчання застосовували обладнання для вимірювання потужності дози, закріплене до метеорологічних зондів та гексакоптеру, що дозволило визначити залежність потужності дози випромінювання від висоти. Порівняння даних аеророзвідки з даними пішохідної та автомобільної розвідки дало хорошу відповідність.

Щоденні звіти за результатами здійснених фахівцями Рівненської АЕС вимірювань надавала ланка аналізу та прогнозування радіаційного стану ГРРК ЦРБ, яка була паралельно дистанційно залучена до навчань. За час проведення тренування до системи «Спрут» передано понад 30 тисяч результатів вимірювання. 

Варто відзначити, що уся інформація, здобута українськими фахівцями пішохідними, автомобільними та повітряними маршрутами, збігалася з даними, що демонструвало обладнання німецьких науковців.

Спільна робота у складі інтернаціональних команд дала змогу спеціалістам перевірити ефективність різних методів вимірювання, надійність обладнання, удосконалити професійні навички та обмінятися досвідом досягнення міжнародних стандартів якості вимірювань.

Telegram Channel