Курси НБУ $ 41.29 € 44.97

ЧИ ПОСТАНЕ ПРИРОДНИЙ ПАРК ПОНАД СТИРОМ?

Лучани, які бажають провести вихідні дні біля водойм, покупатися, половити рибу, змушені долати більше ста кілометрів. Хоча під боком, всього за 30 кілометрів на південь від обласного центру, на межі Волині і Рівненщини, розташоване Хрінниківське водосховище – місцевість з великим туристичним, рекреаційним потенціалом.

Сергій ГРИГОРЕНКО,
громадський інспектор охорони природи

На Волині традиційними місцями відпочинку у літню пору вважаються північні райони області, багаті озерами, річками. Влітку лучани, які бажають провести вихідні дні біля водойм, покупатися, половити рибу, змушені долати більше ста кілометрів. Хоча під боком, всього за 30 кілометрів на південь від обласного центру, на межі Волині і Рівненщини, розташоване Хрінниківське водосховище – місцевість з великим туристичним, рекреаційним потенціалом.

Водосховище було збудоване на річці Стир у 1956 році. Ця рукотворна водойма має довжину 37 кілометрів по периметру, займає площу 3300 гектарів, об’єм води — 23 мільйони кубічних метрів. За майже 50 років свого існування Хрінниківське водосховище стало невід’ємною частиною навколишнього природного комплексу. У 2004 році, проводячи тут дослідження, вчені з Українського науково-дослідного інституту водогосподарсько-екологічних проблем (місто Київ), встановили, що води річки Стир на вході у водойму, безпосередньо у водосховищі та на виході з нього оцінюються за першим класом якості і є “відмінними”, “дуже чистими”. Хрінниківське водосховище багате на рибу, його оточують на півдні соснові та мішані ліси, які ростуть на мальовничих півостровах.
Крім цього, тут є місця, які можуть зацікавити любителів історії рідного краю. Чого вартує лише одна з найстаріших на Рівненщині Хрінниківська гідроелектростанція, збудована 1958 року, з греблі якої з гуркотом падає вода, виробляючи електроенергію для навколишніх сіл. Неподалік розташоване поле знаменитої Берестецької битви 1651 року. У лісах неподалік Демидівки 1944 року відбувались запеклі бої між повстанцями УПА і радянськими військами. Біля села Хрінники є природне джерело Рєзя з цілющою водою, у Дублянському лісництві росте дуб-велетень віком понад 550 років. А біля села Смолява можна побачити липовий гай!
Враховуючи природну, рекреаційну, історичну цінність Хрінниківського водосховища і навколишніх місцевостей, київські науковці підготували проект створення у Горохівському районі Волинської області та Демидівському районі Рівненської області регіонального ландшафтного парку площею 10500 гектарів. Парк поділятиметься на декілька зон: рекреаційну, господарську, заповідну, що дасть можливість зберегти баланс між природою і традиційним господарюванням місцевого населення. Створення парку сприятиме залученню інвестицій на облаштування баз відпочинку, туристичної інфраструктури, привабить туристів з Луцька, Рівного, інших міст України. А це, в свою чергу, надходження до місцевих бюджетів, нові робочі місця для жителів навколишніх сіл.
Наразі проект парку існує лише на папері. А потенціал Хрінниківського водосховища використовується в незначній мірі. Тут процвітає браконьєрство. Вночі бригади браконьєрів виходять на промисел, буквально обплутуючи водосховище сітками. У Хрінниках, Боремлі, Набережному, Перемилі при бажанні можна знайти будинки так званих “гуртовиків”, в холодильниках яких — риба на будь-який смак. Реалізується риба з Хрінниківського водосховища і у Луцьку, зокрема на Північному ринку. Звичайно, держава від цієї бурхливої діяльності не отримує жодної копійки, а рибні запаси водосховища поступово вичерпуються. Одна-єдина база відпочинку “Стир” неподалік Хрінників і кілька будиночків на півострові біля хутора Грабовець не в змозі прийняти одночасно більше 200 туристів.
Залишається сподіватись, що волинські і рівненські чиновники не покладуть “під сукно” проект створення РЛП. Реалізація його дала б змогу хоча б частково вирішити як екологічні, так і соціальні проблеми регіону.
Telegram Channel