Курси НБУ $ 29.25 € 30.84
Слабозорий масажист: «Треба не шкодувати незрячих, а правильно допомагати»

Незрячий масажист зі Львова

Фото: Наталія Дзьомба

Слабозорий масажист: «Треба не шкодувати незрячих, а правильно допомагати»

У Міжнародний день сліпих Володимир Дурнєв, у якого також проблеми з зором, розповів про щоденне життя незрячого у місті мільйоннику

Дитяча витівка Володі й грип з ускладненням на очі Тетяни… Так школяркою 16‑річна львів’янка Таня втрачає зір, а десь далеко російський хлопчина зі Ставропольського краю вже давно бачить тільки силуети. Сьогодні – це львівське подружжя Дурнєвих. Вони –лікарі-масажисти, щасливі батьки доньки і благодійники.

Зустрічаємося з паном Володимиром на його робочому місці. Це – медична частина від Фонду святого Володимира, що на вулиці Горбачевського. Тут вони з дружиною в першій половині дня масажують дітей‑сиріт та багатодітних сімей. Після обіду пан Володимир поспішає на Городоцьку. Там з 2006‑го року займається благодійною діяльністю при Фонді реабілітації незрячих. По дорозі, каже, люди разів зо п’ять пропонують йому поміч.

– «Прошу пана, Вам допомогти?», «Вам через дорогу?». – традиційно запитують.

 

 В Росії, згадує пан Володимир, було по‑іншому: «Львів’янам теж притаманна ця «сердебольность» (жалісливість. – Н. Дз.) – але тут вона більше регулюється християнськими принципами: все ж церква має виражений вплив на формування поглядів людей. У Львові інші цінності – на першому місці стоять принципи людинолюбства. Загалом цей простір є більш європеїзований».

З російського періоду свого життя ту ж ситуацію пан Володимир описує так: «– Та, вон в ту сторону! – Це направо чи наліво? – А ти что, не видиш? А, слепой…».

«Це народ, я сказав би, грубовато-доброватий». – веде далі про росіян пан Володимир, якому не раз доводилося чути слова «темний» чи «каліка».

Мешкати до Львова Володимир з Тетяною приїхали з Кисловодська на початку 90‑х уже випускниками єдиного на той час у цілому Радянському Союзі спеціалізованого професійного навчального закладу для незрячих. Тут обвінчалися у Соборі святого Юра й охрестили Володимира.

Не опіка незрячими з боку держави, переконаний пан Володимир, а співпраця із ними є правильною політичною концепцією щодо людей з інвалідністю.

Нині пан Володимир провадить у Львові широку діяльність з допомоги незрячим. Це й участь у проектах, які Фонд реабілітації незрячих розробляє та реалізовує у співпраці з Українською спілкою інвалідів, і бесіди з людьми, які втратили зір. Саме зусиллями Фонду та львівського відділення Спілки інвалідів за підтримки ООН вдалося обладнати 45 світлофорів міста Львова пристроями з озвучки, а аптекам абсолютно безкоштовно надано інструкції до більш ніж сотні лікарських препаратів шрифтом Брайля.

 

 Особливо нетрадиційними є погляди пана Володимира на взаємовідносини держави та людей з інвалідністю.

– Суспільство десятиліттями виховує нас як споживачів і жебраків. Це не правильно! Нам ніхто нічим не зобов’язаний. Українська спілка інвалідів, яку очолює тотально незряча й колосально наполеглива Оксана Потимко, і Фонд розвитку незрячих відкидає цю модель. Наш лозунг: «Порятунок потопельників – перш за все справа рук самих потопельників».

Не опіка незрячими з боку держави, переконаний пан Володимир, а співпраця із ними є правильною політичною концепцією щодо людей з інвалідністю.

– Оце жебрацтво призводить до жалісливості нашого суспільства. А жалість – до викривлення самооцінки. Треба не шкодувати незрячих та інвалідів загалом, а правильно допомогти, так би мовити, дати «вудочку». Слід забезпечити роботою: ось вам спеціальне обладнання, ось технологія – працюйте, заробляйте, реалізуйте себе у цьому житті. Так ці люди будуть повноцінними у суспільстві, будуть вирішувати свої не тільки соціально‑побутові, а й соціально‑психологічні проблеми. Бо інваліди – це люди, які хочуть працювати і реалізувати себе у житті, хочуть допомагати нашому суспільству.

Джерело: gazeta.lviv
Telegram Channel