Любомль знову перший: у місцевому музеї презентуватимуть факсимільні видання унікальних книжок - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 27.21 € 30.92
Любомль знову перший: у місцевому музеї презентуватимуть факсимільні видання унікальних книжок

Колекція музею поповнилася новими раритетами.

volyn-museum.com.ua

Любомль знову перший: у місцевому музеї презентуватимуть факсимільні видання унікальних книжок

Книжкові пам’ятки, з яких зроблено факсимільні копії, знаходяться за межами України

Про це повідомляє Музейний простір Волині.

Любомльський краєзнавчий музей 13 лютого запрошує на презентацію факсиміле з проекту «Повертаємо в Україну культурну спадщину». У музеї покажуть факсиміле Лавришівського Євангелія XIV століття, Реймського Євангелія ХІ століття Віденського октоїха ХІІ-ХІІІ століть. Наразі, таких видань окрім Любомльського краєзавчогомузею не маю жоден інший музей області.

2009 року видавництво «Горобець» започаткувало проєкт «Повертаємо в Україну культурну спадщину», покликаний шляхом видань факсимільного типу зробити доступними для науковців та всіх, хто цікавиться нашою історією, культурою й мовою, середньовічні рукописні пам’ятки, що знаходяться поза межами України.

У 2018 році в рамках проекту побачило світ видання «Лавришівське Євангеліє XIV століття», у 2019 році – факсиміле «Реймське Євангеліє ХІ ст» та «Віденський Октоїх ХІІ-ХІІІ ст.». 

Від найбагатшої книжкової спадщини Київської Русі зберіглося не більше одного відсотка всіх рукописів, створених у князівських скрипторіях, – це книги релігійні, історичні й державотворчі. Небагато їх лишилося й від наступних часів. Тому кожен збережений рукопис є не лише цінним історичним джерелом, але й скарбом української середньовічної культури. На жаль, переважна більшість українських середньовічних книжних пам’яток знаходиться далеко від тих центрів, в яких вони були створені. Ці рукописи є перлинами книжкових зібрань Австрії, Білорусі, Італії, Польщі, Росії, Франції та інших країн. Їх старанно оберігають, виставляючи як музейні експонати у вітринах світових культурних скарбниць. Частина з них є недоступною як для дослідників, так і для тих, хто цікавиться історією кириличної рукописної книги.


«Віденський Октоїх ХІІ-ХІІІ ст.» побачив світ минулого року.
 

 Видавництво «Горобець» повертає ці книжні пам’ятки. Уже побачили світ такі видання, як Холмське Євангеліє XІІІ століття, Луцьке Євангеліє XIV століття, що зберігаються в Російській державній бібліотеці (Москва, Росія), та Луцький псалтир 1384 року, який знаходиться у Бібліотеці Медичі Лауренціана (Флоренція, Італія).

У 2018 році в рамках проекту побачило світ видання «Лавришівське Євангеліє XIV ст», у 2019 році – факсиміле «Реймське Євангеліє ХІ ст» та «Віденський Октоїх ХІІ-ХІІІ ст.».


Тепер волинські дослідники можуть попрацювати з «Лавришівським Євангелієм XIV ст» у Любомлі.