
Патріарху РПЦ не вдалось стримати утворення та визнання ПЦУ.
Становлення ПЦУ: Кіріл програє 4:11
На зустріч православних церков в Аммані приїде в кращому випадку четверо патріархів з п’ятнадцяти
Збори глав православних церков в йорданській столиці Амман 26 лютого, які організували за ініціативи Російської православної церкви і на яких планувалось протидіяти українській автокефалії ПЦУ та оскаржити першість Вселенського патріархату, будуть безглуздими, оскільки головні єрархи на ньому представлені не будуть – вони просто відмовилися брати участь в «коронації» патріарха Кіріла. Удар по РПЦ завдав навіть патріарх «братньої» Болгарської православної церкви, який не надішле до Амману своїх представників і не полетить туди сам.
Останньою відмовилася від участі Антіохійська церква, центр якої знаходиться в сирійській столиці Дамаску. Антіохійська ПЦ підкреслює, що відмовляється від поїздки, щоб уникнути посилення розбіжностей і «поглиблення розриву між братами».
У підсумку, замість 15 глав православних церков, там будуть присутні лише РПЦ, дружня їй Сербська церква, а також Єрусалимська. Це означає, що авторитет РПЦ катастрофічно похитнувся за час правління Кіріла Гундяєва.
Відмова більшості помісних Церков їхати на «братерську» зустріч в Аммані свідчить про те, що в православному світі зберігається стійка більшість, згодна з тим, що виняткові прерогативи в області міжправославної співпраці перебувають у Вселенського Патріарха.
Нагадаємо, що православ’я представляють 15 автокефальних церков.
Скільки голів церков поїде: точно їдуть троє (Російська ПЦ, Сербська ПЦ, Єрусалимська ПЦ). Ще ймовірно приїде Чеська ПЦ.
Скільки предстоятелів церков точно не поїдуть: одинадцять предстоятелів церков (Вселенський патріархат, Українська ПЦ (ПЦУ), Олександрійська ПЦ, Болгарська ПЦ, Грузинська ПЦ, Кіпрська ПЦ, Елладська ПЦ, Албанська ПЦ, Румунська ПЦ, Польська ПЦ, Антіохійська ПЦ). Румунська ПЦ і Польська ПЦ відправлять делегатів (але самі глави цих Церков не поїдуть).
Іншими словами, до цього моменту так звану «зустріч глав православних церков» відвідають не більше чотирьох глав церков з 15, пише «Духовний фронт України».
Відмова більшості помісних Церков їхати на «братерську» зустріч в Аммані свідчить про те, що в православному світі зберігається стійка більшість, згодна з тим, що виняткові прерогативи в області міжправославної співпраці перебувають у Вселенського Патріарха. Таку думку висловив у своєму Telegram-каналі авторитетний богослов архимандрит Кирило Говорун. «У цю більшість входить навіть Єрусалимський Патріарх, який звів канонічний статус ним же ініційованої зустрічі до неформального», — впевнений богослов, інформує РІСУ.
«Ця зустріч дійсно не формат, тому що вона не відповідає жодному з відомих канонічних форматів соборності. Однак і Церкви, які вирішили їхати в Амман, роблять це не «проти Константинополя», а з метою збереження відносин з Москвою. Збереження відносин з усіма, на мій погляд — це зараз найправильніша політика», — підсумував він.
