Як відпочивало волинське панство - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 27.22 € 30.77
Як відпочивало волинське панство

Так міг виглядати салон початку ХХ століття.

Сергій НАУМУК

Як відпочивало волинське панство

У Волинському краєзнавчому музеї відкрили виставку присвячену дозвіллю аристократії

Виставка «Панство на дозвіллі» (аристократичні розваги XIX – поч. XX ст. на Волині) розпочалася з музики. Мелодії Олександри Король налаштували гостей імпрези на відповідний лад.

Затим настула черга волинського актора Дмитра Безвербного. Устами свого героя, шляхтича Францішка Вержбіцького, він розповів про дозвілля волинського панства кінця ХІХ - початку ХХ століття.

Однією з найпоширеніших забав тодішніх аристократів було полювання. Виїзди на лови були пишними. Цю сторінку життя ілюструють світлини князів Радзивіллів. На них і мисливські будиночки, і багаті застілля, і чимала здобич (на одній фотокартці понад сорок впольованих вепрів). Є також кілька князівських трофеїв: роги оленя та лося. Одні з них особливо цікавий експонат, бо на них зазначено дату та місце полювання. Рушниця та пишно декорований мисливськими сценами кинджал довершують. 

Виїзди на лови були пишними. Цю сторінку життя ілюструють світлини князів Радзивіллів. На них і мисливські будиночки, і багаті застілля, і чимала здобич (на одній фотокартці понад сорок впольованих вепрів).  

Окрім мисливства пани кінця ХІХ - початку ХХ століття розважалися азартними іграми. Карти, люлька, портсигар, віяла та браслети із слонової кістки – усі ці речі були необхідні тодішнім світським левам та левицям.

Чимале значення мала й музика. Тож до уваги відвідувачів цитра та піаніно тих часів. На такому грали тодішні панночки в салонах.

Представлено на виставці й відносно нове для початку ХХ століття захоплення - фотографію. Для портретів чи групових світлин урочисто одягалися, жінки робили модні зачіски, чиновники одягали мундири. У Луцьку тоді діяло кілька фотосалонів: Миколи Мінаковського, Станіслава Ходоровського, Олексія Добровольського, Соломона Гурвіча, його дочки Марії Гурвіч. Зрізи фарбували сріною чи золотою фарбою, залежно від того, яку медаль на тих чи інших виставках здобув заклад. Поруч музейники облаштували фотокуток, де охочі могли зазнімкуватися на пам’ять. 

– На виставці захотілося відтворити дух кінця ХІХ – початку ХХ століття, як тоді жила верхівка суспільства. Ми виходили з того, що маємо у фондах. Увазі відвідувачів пропонуємо близько 200 експонатів, – розповів завідувач відділу давньої історії Волинського краєзнавчого музею Тарас Верба.


Дмитро Безвербний зіграв роль шляхтича Францішека Вержбіцького.

Глядачі уважно слухають розповідь.
 

 

Це піаніно виготовлене у Відні в кінці ХІХ століття.

Невідомий художник. Портрет вельможі. Росія. ХІХ ст.
 

Зображення мисливських собак прикрашає кришку мінісекретера.

С Слеперт. Портрет князя Радзивіла у блакитному мундирі. ХІХ ст.
 

Цитра початку ХХ ст.
 

Напис свідчить, що цей мисливський трофей здобув Єжи Радзивіл 26 вересня 1902 року в урочищі Крижаки біля села Антонін (нині Великопольського воєводства Республіки Польща), де князівська родина мала мисливські угіддя.

Невідомий художник. Портрет невідомого. ХІХ ст.

Спинка крісла переконливо доводить, що понад сто років тому пани вміли оточувати себе мистецькими речами. 
 

Усе цікаво: і портрет Радзивіла, і годинник фірми Густава Беккера, і мінісекретер.
 

 


Передрук або відтворення у будь-якій формі цього матеріалу без письмової згоди volyn.com.ua заборонено.