Курси НБУ $ 41.78 € 48.98

ІСУСОВІ РИЗИ ШИЛА І НАС НАВЧИЛА

У Луцьку вперше перебувають мощі святої великомучениці Варвари...

У Луцьку вперше перебувають мощі святої великомучениці Варвари.

Валентина ШТИНЬКО

Уперше за майже 900-річне перебування у Києві вони покинули столицю, аби в багатьох містах поширювати Божу милість. Минулого понеділка мощі святої Варвари врочисто зустріли на Київському майдані Луцька й з хресним ходом перенесли до собору Святої Трійці. Прикластися до них прочани зможуть і вдень, і вночі до 23 травня, адже Богослужіння цими днями у головному волинському храмі триватимуть безперервно. Велике паломництво з нагоди 1700-ліття від часу мученицької кончини Святої відбувається із благословення Святійшого патріарха Філарета.
... А сталося це року 306-ого по Різдву Христовім. За царювання імператора Максиміана у фінікійському місті Геліополі жив багатий і знатний чоловік Діоспор, який сам виховував єдину дочку Варвару. Будучи переконаним язичником, він оберігав свою улюбленицю від впливу християн. Перекази твердять, що навіть збудував для неї високу вежу. Спостерігаючи з неї за красою природи, розумна й допитлива дівчина дійшла висновку, що таке диво міг втілити лиш Великий Творець. І, ще не знаючи Бога, вона відкрила йому своє серце. Незабаром дівчина познайомилася з християнами, які розповіли їй про вчення Христа й допомогли прийняти хрещення від священика, який приїхав у її місто з Олександрії.
У відсутність батька, коли будівельники мали пробити у її башті два вікна, вона наказала пробити три, на ознаку віри у християнську трійцю. Після цього вона викинула поганських богів, її душу заполонив Господь. Всупереч батькові Варвара відмовилася виходити заміж. Не допомогли ні вмовляння, ні погрози, ні побої, ні ув’язнення. Її віра була несхитна.
Шаленіючи від люті, батько відрікся від непокірної дочки, відвів її до начальника управи Мартіана і сказав йому, що коли вона не покається і не поклониться язичницьким богам, то той може чинити з нею що хоче.
Мартіан, розгублений вродою й молодістю Варвари, довго вмовляв її, та вона заявила, що готова прийняти смерть за свого Бога і Спасителя. Розгніваний начальник звелів кинути її до в’язниці й катувати.
За переказами, сам Ісус Христос з’явився до неї в темницю й зцілив рани. Коли Варвару знову привели до Мартіана, то він був вельми здивований, не помітивши на її тілі жодної рани. Він запропонував їй принести жертву богам за своє зцілення. “Не твої боги зцілили мене,— вигукнула Варвара. — Мене зцілив Господь Бог Ісус Христос. Йому я з вдячністю поклонюся й віддам себе в жертву”.
Її знову почали катувати, а потім відрубали голову. Сталося це 17 грудня 306 року (за новим стилем) й відтоді цього дня церква поминає святу великомученицю Варвару. Того ж дня її мучителі Діоспор і Мартіан загинули від блискавки. За церковними джерелами, в VІ столітті мощі (останки) святої великомучениці були перенесені у Константинополь, а в ХІІ столітті дочка візантійського імператора Олексія Комнина (1081—1118 р.р.) княжна Варвара, вступаючи в шлюб із руським князем Михайлом Ізяславовичем, перевезла їх у Київ. Спочатку вони перебували у Михайлівському Золотоверхому монастирі, згодом частина їх була перенесена до святої Софії, потім вони перебували у соборі святого Володимира, куди вони й повернуться після мандрівки Україною.
На Волинь мощі святої Варвари прибули після перебування на Житомирщині та Рівненщині. 23 травня, після Божественної літургії у Луцькому Свято-Троїцькому соборі святиню повезуть до Львова. Далі її вшановуватимуть в Івано-Франківську, Тернополі, Хмельницькому, Вінниці. Звідти через Київ святиня вирушить до обласних центрів Північної, Центральної та Східної України й приблизно у вересні повернеться у столицю. До дня урочистого святкування пам’яті святої великомучениці — 17 грудня — її святі мощі будуть перекладені у нову срібну раку вагою близько 200 кілограмів, яка виготовляється з нагоди ювілею її мученицької кончини.
У народі святу Варвару шанують як заступницю від несподіваних хвороб, раптової смерті, а також покровительку вишивальниць. Вона, кажуть, вельми любила цю роботу і навіть вишила ризу самому Ісусу Христу. Звідси й переповідка: “Свята Варвара Ісусові ризу шила і нас навчила”.
Telegram Channel