Курси НБУ $ 42.03 € 43.87
Сьогодні – Чистий четвер: про Таємну Вечерю і традиції

Одним із найвідоміших представлень Таємної Вечері в іконографії вважається фреска Леонарда да Вінчі.

Фото: Вікіпедія.

Сьогодні – Чистий четвер: про Таємну Вечерю і традиції

Чистий четвер або ж Великий четвер святкують у Страсний тиждень, тобто останній тиждень Великого посту. Цього року він припадає на 13 квітня

Для усіх християн це особливий день, адже потрібно залишити усі свої тривоги в минулому та з чистою душею зустріти Воскресіння Христове.

Про історію Чистого Четверга розповідає LVIV.MEDIA.

Історія свята Чистий четвер

Згідно з історією християнського світу в четвер первосвященники заарештували Ісуса Христа. У церквах згадують страждання Ісуса, які він пережив перед розп'яттям на Голгофі. Ввечері отці читають дванадцять Страсних Євангелій, де описується шлях Христа до Голгофи.

Особливим цей є день є також через Таємну вечерю.

Таємна вечеря відбулася у четвер, день перед розп’яттям Сина Божого. У цей день Христос зібрав своїх учнів і розповів апостолам, яке майбутнє його чекає. Він також розказав учням, що серед них є зрадник, який зрадив його. Він попросив зрадника вмочити свій хліб у його вино. Зрадником був Юда Іскаріот: він вмочив свій хліб у вино Ісуса.

Таємна вечеря — остання вечеря Ісуса Христа с учнями-апостолами напередодні страстей, на якій він запровадив Таїнство Євхаристії (Причастя; Мт. 26:17-29), відбулася вона у Великий Четвер.

Десять із присутніх у той день на Тайній вечері апостолів пізніше прийняли мученицьку смерть.

Особливим цей є день є також через Таємну вечерю. Саме тоді Ісус вперше провів обряд Євхаристії.

Які традиції у Чистий четвер

Багато років тому наші предки у цей день очищали тіло, занурюючись у воду. Відтак, четвер почали називати «чистим». Також цього дня готують свій дім до світлого свята Великодня. Весь день сім'я прибирає будинок, наводять лад на подвір'ї, а також перуть одяг. У народі існує повір'я, що коли в Чистий четвер не прибрати свій дім, то весь рік в хаті будуть сварки між рідними. Також господині починають пекти паску.

Існує також звичай нести після вечірнього богослужіння зі собою запалену страсну свічку (з якою простояли всю службу) додому та на порозі дверей до свого будинку вгорі накреслити димом від вогню хрест, «щоб лиха нечисть хату минала».

Страсна свічка у народних віруваннях мала велику магічну силу. Вважали, якщо полум'ям страсної свічки випалити хрест на воротах, то в двір не забіжить «поганий собака», тобто «нечиста сила», яка у цей вечір бігає по землі, взявши на себе таку подобу. Крім того, таку свічку запалювали перед святими образами, коли на людину нападав страх, а також при тяжкій хворобі людей або худоби, під час тяжких пологів, давали в руки вмираючому. Пасічники з цією свічкою ходили до бджільника.

Читайте також: «Новий заповіт» врятував життя бійцю з Прикарпаття.

Реклама Google

Telegram Channel