![Після повномасштабного вторгнення на Волині на третину зросла кількість онкозахворювань](https://volyn.com.ua/content/thumbs/750x500/p/zy/unjzle-tduzkeidccep2tguqvo3bug2togd6zyp.jpg)
У 2023 році з усіх первинних хворих у 50% діагностували рак першої і другої стадії.
Після повномасштабного вторгнення на Волині на третину зросла кількість онкозахворювань
У 2023 році ну Волинській області збільшилася кількість онкологічної захворюваності на 32% у порівнянні з періодом до повномасштабного вторгнення
Про це під час брифінгу ОДА повідомила медична директорка з контролю якості надання допомоги Волинської обласної клінічної лікарні Світлана Дмитрієва.
«Якщо у 2021 році у нас було 2 500 первинних пацієнтів, то за 2023 рік ми зареєстрували 3 040 людей, яким вперше в житті діагностували рак», – сказала медикиня.
Як розповіла медична директорка по онкології обласного центру онкології обласної клінічної лікарні Людмила Бубенова у 2023 році з усіх первинних хворих у 50% діагностували рак першої і другої стадії, інформує Волинська ОВА.
В п’ятірку найпоширеніших онкозахворювань серед чоловічого і жіночого населення області входять:
1 місце – Немеланомні злоякісні новоутворення шкіри
2 місце – Злоякісні пухлини молочної залози
3 місце – Рак легень
4 місце – Злоякісне новоутворення ободової кишки
5 місце – Злоякісні утворення простати.
![](https://volyn.com.ua/content/thumbs/800x/d/ov/mjzwgc-0x0-2048x1367-uj6yghfqhmbxsbabmz7ud3a6ug45jovd.jpg)
«У минулому році у жінок найбільше діагностовували злоякісні новоутворення молочної залози. Це те захворювання, яке жінка може виявити сама. У чоловіків на першому місці – злоякісні утворення легень, а на другому – рак простати, – мовила пані Світлана. – За 2023 рік у нас значно зросла кількість пацієнтів на занедбаних стадіях. Тобто це третя і четверта стадія злоякісних утворень. Найперше, це молочна залоза, ротова порожнина, щитовидна залоза. Це ті захворювання, які можна самому побачити та виявити».
Також минулого року у 17 дітей області виявили онкологічні патології.
«Щодо смертності, то Волинь входить в десятку регіонів по Україні, де переважає летальність від онкопатологій. На жаль, вона росте не лише через хворобу, а й через те, що багато випадків у занедбаних формах», – зауважила Світлана Дмитрієва.
Водночас медичний директор обласного центру онкології КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Юрій Малімон назвав основні причини несвоєчасних звернень волинян до лікарів.
![](https://volyn.com.ua/content/thumbs/800x/7/fn/bp2p7a-0x0-2048x1367-yotdd5su7d2dqhll2ay7juqagtvjffn7.jpg)
«Найперше, це звичайно стрес. Тому що до війни був ковід, який вніс свої корективи в плані ранньої діагностики, зокрема, пацієнти дещо були обмежені в пересуванні. Потім почалася війна. В перші дні вторгнення ми приймали багато пацієнтів зі сходу України, з районів бойових дій. Коли люди втрачають свою домівку і дбають лише про те, щоб вижити, то вона думає про своє здоров’я в останню чергу, – сказав медик. – Зараз трошки ситуація вирівнюється, але якраз ріст занедбаності припав на цей час. Таким чином пацієнти, які вчасно не звернулися під час ковіду, коли в них була перша стадія – через два-три роки мають занедбаний рак».
Також одним з факторів пізнього виявлення онкологічних захворювань він назвав припинення профоглядів працівників на підприємствах.
«Раніше були державні підприємства, де обов’язково проводилися профогляди працівників. Зараз державних підприємств стало менше, а приватні – не всі вимагають таких обстежень, – зазначив Юрій Малімон. – Третє – це обізнаність людей. Людина, яка себе поважає – повинна дбати про своє здоров’я».
Лікар додав, що відсоток вилікування доклінічної форми раку молочної залози складає понад 90%.
«Знову ж таки, сімейний лікар теж повинен подбати про своїх пацієнтів, яким більше 40 років. Дати людині електронне направлення і пояснити чому так важливо звернутися й пройти те обстеження, – додав очільник обласного центру онкології. – До прикладу, у Німеччині лише 30% пухлин молочної залози знаходять лікарі, а 70% знаходять самі у себе жінки. Чому? Тому що там сімейний лікар сказав: от вам стільки-то років, ви повинні раз на півтора місяці провести самообстеження молочних залоз, і розказав як правильно це зробити».
![Telegram Channel](https://volyn.com.ua/src/img/channel.jpg)