
У храмах у день жінок-мироносиць відбуваються святкові богослужіння.
4 травня: яке сьогодні свято й що не можна робити
Сьогодні, 4 травня 2025 року. Всесвітній день щедрості. Міжнародний день померлих матерів. Міжнародний день пожежників. Православні вшановують пам’ять мучениці Пелагії. До Нового року залишилося 241 день. Це неділя, і на цей день припадає 1166-й день повномасштабної війни в Україні
4 травня православні християни вшановують пам’ять Пелагеї-Заступниці. Пелагія жила в III столітті, в Тарсі (Мала Азія). Дівчина була знатного роду і дуже красива.
Про це розповідає НСН Україна.
Одного разу вона почула проповідь про Ісуса Христа і увірувала в Бога, вирішивши присвятити йому життя. Про це не здогадувався син імператора Діоклетіана, який хотів одружитися з дівчиною. Коли він зробив пропозицію, Пелагія відмовила: «Я вже заручилася з Сином Божим, Царем Безсмертним».
Хлопець був у гніві, але вирішив почекати час, сподіваючись, що дівчина передумає. Пелагія ж зі слугами вирушила до єпископа Клинона, і він хрестив її. Тоді ж дівчина отримала від Бога дар зцілення – коли її слуги раптово осліпли, вона повернула їм зір. Мати Пелагії, дізнавшись про хрещення дочки, сильно розгнівалася, імператорський син після цієї звістки наклав на себе руки.
Пеагею доставили до царя для покарання, але імператор, побачивши дівчину, вирішив сам одружитися з нею. Але Пелагея відмовила і йому. Тоді для страти правитель наказав розпалити мідного вола – Пелагія сама увійшла у вогонь, за переказами, її тіло розтануло, наче олія, і розлилося, наче запашне миро, а все місто наповнилося пахощами.
Мощі святої Пелагеї поховали на пагорбі, а за часів царювання імператора Костянтина над ними побудували церкву.
Традиції, заборони і прикмети 4 травня
У народі 4 травня – свято Пелагея-Заступниця.
Свята Пелагея вважається покровителькою всіх невинно скривджених. Цього дня потрібно обов’язково допомогти тому, кого образили, або хто потребує допомоги, подати милостиню на вулиці, нагодувати голодних.
У храмах у день жінок-мироносиць відбуваються святкові богослужіння, заведено вітати жінок, дарувати їм квіти, дякувати за працю, турботу і гармонію в родині. Головною в цей день вважається бабуся або мама.
Свята Пелагея також вважається заступницею птахів, як диких так і свійських. Також наші предки вірили, якщо цього дня поставити біля засадженої грядки поношене взуття, то урожай буде великим.
У цей час потрібно спостерігати за черемхою: якщо вона рано зацвіла – буде тепле літо. Чим раніше вона починає цвісти, тим спекотнішим буде літо. З цього дня вкривається квітами ліловий бузок, у садах зацвітають нарциси. Саме час саджати часник, щоб влітку вже зібрати врожай.
Ще прикмети 4 травня
= вранці немає роси – погода скоро зміниться;
= зозуля співає – встановиться гарна погода;
= день похмурий видався – почнуться затяжні дощі.
Що не можна робити 4 травня
= Заборонено різати домашню птицю на м’ясо.
= Не можна стригтися і робити манікюр.
= Не варто пліткувати і розкривати чужі секрети.
Читайте також: «Якою буде сьогодні погода на Волині».
