Курси НБУ $ 41.82 € 48.98
Музей Лесі Українки на Волині святкує 76-річчя

Від руїн до відродження.

Фото: facebook.com.

Музей Лесі Українки на Волині святкує 76-річчя

Сьогодні Садиба Косачів відкрита широкому загалу, як сучасний культурний центр з формування української національної ідентичності

Колодяжненський літературно-меморіальний музей Лесі Українки, відомий тепер як «Садиба Косачів», відзначає 76 років з дня свого заснування.

Про це написали на фейсбук-сторінці музею.

Повідомлення в періодичній пресі 16 липня 1944 року: «Перед нами купи каміння. Тут був будинок, в якому жила Леся Українка в молоді роки.[…] Будинок зруйнували німці. […] Поруч стоїть другий невеличкий будиночок. В ньому Леся Українка просиджувала літні ночі і писала свої твори. Тут же на веранді вона приймала сонячні ванни, лікуючись від тяжкої хвороби. Цей будиночок спустошений до невпізнання: знесена веранда, обдерті стіни, поломана підлога, продірявлений дах. Дуже запущений і фруктовий садок».

Лесин «Білий будинок» пережив страшні лихоліття. Під час Першої Світової війни тут містився штаб північно-західної групи української армії, в 1920 р. – місцевий виконком, згодом у Миколи Косача (останнього власника садиби) будинок придбав сільський житель Пилип Силюк.

Уже в 1938 році прогресивна громадськість Західної України підняла питання про викуп, ремонт та збереження «Білого будинку». Цьому перешкодила Друга Світова війна і лише 10 липня 1949 року «Білий будинок» у Колодяжному став «Пам’ятником-музеєм великій українській поетесі Лесі Українці на Волині».

Музей розпочав свою діяльність на громадських засадах, штатний працівник був відсутній, а обов’язки екскурсовода виконував сільський бібліотекар. Експозиція являла собою виставку фотографій з життя Лесі Українки у багетових рамках в одній з кімнат будинку, а в іншій – сільська бібліотека. 15 червня 1955 року сюди було переведено районну дитячу бібліотеку.

У «Сірому будинку» після відбудови 1 лютого 1957 року відкрито районну бібліотеку для дорослих.

1960 року до штату музею ввели оплачувану посаду наукового співробітника. Було розпочато збір нових матеріалів і відомостей для музею. Для цієї справи були задіяні наукові співробітники Волинського краєзнавчого музею. Та велику роль відіграла співпраця з науковими працівниками Київського літературно-меморіального Лесі Українки, з відділом рукописів Інституту літератури Т. Г. Шевченка АН України, робота в обласному архіві, в Державній публічній бібліотеці АН України. Як результат – у 1963 році вперше була побудована повнопрофільна експозиція Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки, яка розмістилася у двох будинках: «Білому» − меморіальна, в «Сірому» − літературна. Музей став філією Волинського краєзнавчого музею.

Новий етап у розвитку Колодяжненського літературно-меморіального музею настав 25 жовтня 1980 року з відкриттям новозбудованого приміщення Літературного музею Лесі Українки та нової експозиції, а обидва будинки набули статусу меморіальних.

Коли наша держава здобула незалежність, постала гостра необхідність побудови нової літературної експозиції, адже ідеологія стрімко мінялася. І з 1991 року музей має експозицію створену на високому науковому та естетичному рівні, яка є актуальною і сьогодні. До її побудови неймовірних зусиль доклали наукові працівники Колодяжненського літературно-меморіального музею у співпраці з львівськими художниками.

Але час не стоїть на місці, ми живемо в умовах постійних змін. Музейна сфера діяльності також потребує переосмислення та оновлення, щоб бути цікавою та доступною для сучасного відвідувача.

З цією метою у 2021 році було здійснено реекспозицію Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки, зокрема, проведено реставраційно-ремонтні роботи у меморіальних будинках та підготовлено нові тематико-експозиційні плани. На жаль, запланованому відкриттю оновленої експозиції будинків у 2022 році завадила повномасштабна війна. Лише 12 липня 2024 року свято відбулося – перед відвідувачами відчинились двері меморіальних будинків Косачів.

Сьогодні музей є майданчиком для спілкування. Саме реекспозиція спонукала переглянути його місію та роль у соціумі. Було проведено не лише зовнішні та внутрішні зміни будівель, а й сформовано новий імідж музею, як сучасного музейного простору. Зокрема розроблено нове брендування із впровадженням неофіційної назви – «Садиба Косачів», проведено маркування території садиби, оновлено сторінки музею у соцмережах. Відбулася реалізація проєкту «Садиба Косачів – сучасний осередок культурних наративів і сенсів українського суспільства», який профінансував Український культурний фонд за програмою «Відновлення культурно-мистецької діяльності».

Ольга Антонюк, провідна зберігачка фондів Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки.

Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно!​ Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу  Волинь ЗМІ

Читайте також: На Волині знайшли давній артефакт – свідок тисячолітніх воїнів.

Реклама Google

Telegram Channel