Курси НБУ $ 41.69 € 43.80

ВКЛАДАТИ КОШТИ НАСАМПЕРЕД У ЗНАННЯ

Така головна думка конференції дорадчих служб України, Польщі, Грузії та Молдови, що пройшла у Луцьку...


Така головна думка конференції дорадчих служб України, Польщі, Грузії та Молдови, що пройшла у Луцьку

Сергій НАУМУК

Підсумкова конференція на тему: «Село і сільське господарство в світлі політичних і економічних умов в Європі, в тому числі країнах ЄС, а також в Україні, Молдові, Грузії» була представницькою. В її роботі взяли участь спеціалісти Міністерства аграрної політики України, головних управлінь агропромислового розвитку облдержадміністрацій, директори сільськогосподарських дорадчих служб України, Молдови і Грузії та партнери проекту з Польщі.
За час співпраці із польськими партнерами, зокрема з Поморським центром сільськогосподарського консультування в Гданську, в Україні впроваджено 26 програм із розвитку сільських територій, агротуризму та збереження навколишнього середовища. До речі, саме розвиток села є одним із головних пріоритетів діяльності дорадчих служб. За визначенням поляків, сільське господарство, крім звичних виробничих функцій, відіграє також громадську, екологічну та культурну функції. Тому на конференції йшлося і про шляхи розвитку села. Але поки що тенденції у нашій країні не вельми втішні. Щорічно в Україні зникає 17 сіл, сільське населення зменшується на півтора мільйона чоловік, тобто на 10 відсотків, повідомила директор Департаменту аграрної освіти, науки та консультування Міністерства аграрної політики України Ірина Синявська.
Однією з форм співпраці є організація дводенних курсів для українських аграріїв. За десять років співпраці за Бугом на дводенних курсах у галузі аграрних технологій, права, економіки побувало більше півтори тисячі чоловік.
- Цей семінар був для мене своєрідною точкою відліку, - підтвердив реноме згаданих курсів їхній випускник, голова Асоціації фермерів і землевласників Волині Микола Собуцький. - Саме після них я світоглядно вийшов за межі поля. Доти я копався у землі, міняв культури та технології, але прогресу не було. Після курсів зрозумів, що маю бути присутній на ринку, супроводжувати свою продукцію.
Поляки вважають за необхідне вкладати гроші у знання, а не тільки у технології. Саме тому вони навчають аграріїв з України, Молдови та Грузії. При тому переконані, що підвищенням рівня поінформованості українських фермерів не ростять собі конкурентів. Мовляв, у більшості галузей українські та польські виробники не конкурують. А якщо таке і трапиться, то краще конкурувати з друзями, аніж з ворогами. Польська допомога є суттєвою. Міністерство закордонних справ Польщі, яке теж долучається до розвитку дорадчих служб, минулого року профінансувало проектів на 9 мільйонів злотих, тобто більш як на 22 мільйони гривень. Звичайно, цю суму не порівняєш із 160 мільйонами злотих, які польський уряд щороку виділяє на розвиток власних дорадчих служб. Проте польська допомога значно переважає фінансування українських дорадчих служб із бюджету (4 мільйони гривень).
Наразі усі сторони переконані у необхідності співпраці, яка принесе користь обом сторонам.
Telegram Channel