Курси НБУ $ 41.50 € 46.93

СЕЛЯНИН ДЛЯ ДЕРЖАВИ – НЕ ПАСИНОК

Цього року фінансова підтримка сільгоспвиробників має бути більшою

Цього року фінансова підтримка сільгоспвиробників має бути більшою
Минулий рік був нелегким для селян: складні погодні умови, зросла розбалансованість попиту і пропозиції на ринку продовольчих товарів, у першу чергу - зерна. І Верховна Рада, уряд України досить оперативно на це зреагували, додатково виділили селу з державного бюджету значні фінансові ресурси. За минулий рік селяни нашої області під цільові програми отримали втричі більше коштів, ніж у попередньому році. Тільки на стимулювання реалізації молодняка тварин підвищених вагових кондицій з 6 червня 2003 року селяни отримали більше 7 млн. гривень. Відбулося суттєве зростання обсягів реалізації такої худоби, через що з окремими продавцями молодняка підвищених вагових кондицій держава ще не розрахувалася. Керівництво Мінагрополітики обіцяє, що заборгованість, в тому числі перед волинянами на суму 710 тис. гривень, у найближчий період буде погашена з бюджету 2004 року.
Держава частково компенсувала витрати агроформувань на посів озимих зернових культур на загальну суму 6,2 млн. гривень. Компенсаційна сума в розрахунку на гектар перевищила 74 гривні. В Державному бюджеті на 2004 рік намічено стимулювати також сівбу ярих зернових культур. Весною за кожний посіяний гектар ярої пшениці і зернобобових компенсація буде вдвічі більшою, ніж на озимину.
Суттєво збільшилось пільгове кредитування сільгоспвиробників. У 2003 році підприємства агропромислового комплексу залучили в комерційних банках кредитних ресурсів на 70 млн. гривень, у тому числі пільгових - 42,3 млн. гривень. Кредитами скористалися 341 агроформування і 22 переробних, заготівельних і сервісних підприємств. З державного бюджету на здешевлення кредитів було спрямовано 5,5 млн. гривень. Сільськогосподарські товаровиробники понад 80 відсотків отриманих кредитних ресурсів за згодою комерційних банків будуть повертати до 1 жовтня 2004 року.
Цього року вперше запроваджується механізм здешевлення на 15-16 відсотків довгострокових кредитів, що дасть змогу селянам врешті-решт розпочати технічне і технологічне переоснащення виробництва.
Торік практично усі цільові аграрні програми були повністю профінансовані. І у Державному бюджеті на 2004 рік значна увага приділена фінансуванню державних програм в агропромисловому комплексі. Збережені пільги з сплати податку на додану вартість, фіксований податок, відстрочено сплату нарахувань до Пенсійного фонду. Суттєво збільшені, порівняно з 2003 роком, асигнування на селекцію, племінну роботу, компенсацію за реалізацію молодняка тварин підвищених вагових кондицій. Вперше запроваджується механізм часткової компенсації вартості мінеральних добрив, які будуть здешевлюватися на 20-30 відсотків залежно від виду і термінів придбання.
Обласна рада своїм рішенням спрямувала з обласного бюджету 800 тис. гривень на часткову підтримку виконавців програми «Зерно Волині 2003 року». Сільськогосподарські товаровиробники на суму отриманих коштів поставили до регіональних ресурсів відповідну кількість зерна за середньозваженими цінами, які склалися на аграрних біржах України.
Цього року з обласного бюджету передбачено профінансувати аграрні програми вже на 3,5 млн. гривень. У виробників зерна є достатньо можливостей для реалізації його на умовах заставних закупівель, до інтервенційного, насіннєвого фондів чи державного резерву. Зокрема, сільськогосподарські товаровиробники області поставили на умовах заставних закупівель 3363 тонни зерна, отримали за нього понад 1 млн. гривень, а пізніше, на більш вигідних умовах реалізували до державних ресурсів. Всього до державного резерву продано 5,5 тис. тонн зерна.
Зрештою, нинішня аграрна політика спрямована на те, щоб селянин міг відчути себе ланкою цілісного механізму держави, був захищеним від різного роду недобросовісних партнерів і ділків від бізнесу.
Володимир ЛІТВІНЧУК, начальник головного управління сільського господарства і продовольства облдержадміністрації.
Telegram Channel