Волиняни взяли активну участь у реалізації програми «Підвищуємо добробут громад»...
Волиняни взяли активну участь у реалізації програми «Підвищуємо добробут громад»
Іван ДЕНИСЮК
Нещодавно завершився четвертий форум сільських громад Волині. Читачам нашої газети ми вже розповідали про програму «Підвищуємо добробут громад», яку ініціював відомий бізнесмен, депутат обласної ради Сергій Мартиняк. Програму реалізує фонд «Європейський вектор» за фінансування «Агропромислової групи «Пан Курчак». За цей час було підтримано понад 200 проектів, спрямованих на економічний та соціокультурний розвиток громад. Сума фінансування наблизилася до 1 мільйона гривень. Внесок громад становить 1,3 мільйона гривень. — Громада в українському селі завжди була активною. В останні десятиліття її роль знівелювалася. На жаль, немає такої громади, яка була раніше. Перший крок у цьому напрямку –програма «Підвищуємо добробут громад», — зазначив на відкритті форуму президент «АПГ «Пан Курчак» Анатолій Аршулік. Є багато добрих справ, реалізованих у рамках проектів. Проте найголовнішим наслідком реалізації програми «Підвищуємо добробут громад» стала активізація людей. Вони повірили, що можуть змінити щось власними силами. Та краще розкажуть самі учасники Проект «Міні-дендропарк» Юлія КРАСОВСЬКА,голова ініціативної групи села Привітне Локачинського району: — Учні, молодь села раніше не мали, де провести вільний час. Прослухавши навчальний тренінг, ми поставили перед собою мету створити міні–дендропарк. Закупили дерева. Вирішили зробити лавки, щоб можна було відпочити. Самі зробили їх, пофарбували. Першого вересня після лінійки урочисто заклали парк. Право посадити дерева надали першокласникам, випускникам та найкращим спортсменам школи. Відтепер всі мешканці мають можливість відпочити та помилуватися творінням своїх рук.
Проект «Музей історії селища. Єдність життя селища в минулому і сучасному» Василь ПАНАСЮК,голова ініціативної групи селища Сенкевичівка Горохівського району: — Матеріали про історію селища Сенкевичівка ми збирали вже давно. В школі був Музей бойової слави, потім Музей історії школи. Тепер ми хочемо об’єднати все в один музей. Він розміщуватиметься на базі школи. Для цього виділили кімнату. Ми виграли проект і зараз його реалізовуємо. Саме тепер замовили стенди. Сподіваємося, що на кінець листопада жителі та гості селища зможуть побачити наш оновлений музей. Користь із цієї програми велика. По–перше, громада активізувалася. Крім того, є багато людей, які жили тут і виїхали, для них такий музей також буде цікавий. Це хороша ідея, зініційована Сергієм Мартиняком, дати можливість громаді самій визначити проблему та вирішити її. Більшість із таких проблем не потребують великих капіталовкладень, вони вимагають просто уваги та дій, а для людей — це неабияка допомога.
Проект «Облаштування пісочниці для дітей дошкільного віку» Ірина МЕЛЬНИК,голова ініціативної групи села Смолигів Луцького району: — Хочу подякувати організаторам конкурсу і автору ідеї такої програми Сергію Мартиняку, адже це допомагає людям самоорганізуватися і зробити щось без допомоги влади, самостійно. У нашому селі після тренінгу люди згадали про спільну проблему. На вулиці Миру проживає 17 молодих сімей, у яких зростає 25 дітей дошкільного віку. Ці діти не мають облаштованого місця для дозвілля. Вони бавляться просто на дорозі. Тому багато батьків підтримали ініціативну групу. І вже зробили перші кроки до реалізації програми. Хочу розповісти, з якими проблемами ми стикнулися. Ми з азартом взялися за роботу, але визначили замалий відрізок часу для реалізації задуму. Хоча все-таки нам вдалося вкластися у відведений термін. Громада зацікавилася проектом. Люди приходять і пропонують свою підтримку. Зібралися і власним коштом закупили огорожу для дитячого майданчика та лавки. Ми дуже вдячні організаторам програми за можливість облаштувати місце для відпочинку дітей. Це реальний поштовх до змін у житті громади.
Проект «Відродження родинного художнього колективу «Перевесло» Юлія ОВРУЦЬКА,голова ініціативної групи села Мильськ Рожищенського району: — У нас подавали проект два села Мильськ і Берегове. Проект стосувався розвитку культурної інфраструктури. В одному селі більше дітей, там треба організовувати дозвілля, клуби за інтересами. Ми вже провели дні села. Культура нині чи не найзанедбаніша галузь, все тримається на волонтерстві. Маємо родинний колектив, який гастролював у навколишніх селах. Потім нас помітив районний Будинок культури. Ми були в Нововолинську, Новограді–Волинському. Але поступово колектив згас, бо немає належної підтримки, треба апаратуру. Нам частково допомагають і фермери, і підприємці, але цього недостатньо. Ми виграли грант на реалізацію проекту «Відродження родинного художнього колективу «Перевесло». Плануємо придбати необхідну апаратуру і сподіваємось, що нам вдасться відродити діяльність колективу.
Проект «Облаштування рекреаційної зони біля озера» Володимир КУДРИЛЬ, представник громадської організації «Дольські ініціативи» (село Дольськ Турійського району): — Ми вже реалізували наш проект. Мета — активізувати громаду задля вирішення невеликих локальних проблем. Уже мали досвід, бо написали кілька проектів. Хочу сказати для ініціативних груп. Ви переростете свої межі, вам треба створювати громадські організації. Це буде більш результативно і комфортніше працювати. У центрі нашого села є чудове озеро з чистою водою. Але там не вистачало якоїсь маленької родзинки. Ми хотіли, щоб там був піщаний пляж, бо діти люблять відпочивати на піску. Минулого року привезли два причепи піску і за рік його не стало. Цього разу привезли сто тонн піску, зробили волейбольний майданчик, пляж. Ви б бачили, хто приймав участь: від дворічних діток до пенсіонерів. Мабуть, у селі не залишилося байдужих людей. А якщо і залишилися, то це тільки збільшувало наш азарт: ми зробимо так, як запланували. Взагалі, програма «Підвищуємо добробут громад» — це бомба, яка розбурхує громади. Без цього проекту нам було б важко. Це як опірний камінь. Тому ми дякуємо організаторам конкурсу і Сергію Мартиняку, який підтримав цю програму.