Курси НБУ $ 41.49 € 46.65
ЕКОНОМІЧНИЙ КЛЮЧ ДО УСПІХУ*

Волинь-нова

ЕКОНОМІЧНИЙ КЛЮЧ ДО УСПІХУ*

Щоб бути самодостатніми, громади мають стати фінансово незалежними...

Щоб бути самодостатніми, громади мають стати фінансово незалежними.

Іван ДЕНИСЮК


Нещодавно відбувся Форум економічного зростання громад Волині, організований благодійним фондом «Європейський вектор» за підтримки «Агропромислової групи «Пан Курчак». Цей захід став продовженням впровадження програми «Підвищуємо добробут громад». У її рамках було підтримано 205 проектів від 200 громад Волинської області. Сума грантів становила понад 1 мільйон гривень. Реалізація проектів у кількох районах Волині дала змогу оцінити потенціал громад, виділити найзгуртованіші з них, ті, які готові працювати з більшими інвестиціями, піднімаючи добробут селян на новий рівень.
— Цей форум є стартом нової програми «Економічне зростання громад Волині». Будемо говорити про створення сільськогосподарських кооперативів, які дають можливість змінити ситуацію на селі. У нас є ідея започаткувати гранти на зворотній основі для створення кооперативів. Це будуть суми 300-500 тисяч гривень, залежно від проекту. Їх надаватимуть кооперативам з умовою повернення, — зазначив власник «АПГ «Пан Курчак», депутат обласної ради Сергій Мартиняк.
Розвиток кооперації і став головною темою форуму. Не секрет, що нині селяни мають небагато можливостей заробити, адже рівень безробіття в рази більший, аніж у містах, де розташовані промислові підприємства, розвинений сектор обслуговування. Для волинських селян одним із головних джерел заробітків є власне підсобне господарство. Саме тому розвиток кооперативів є надважливим для них. Адже ефективність кооперації доведена історією. У 1920-1930 роках кооперативний рух на Західній Україні був впливовим і потужним.
Присутні почули чимало цікавого про розвиток кооперації вже в сучасній Україні. Представник Львівського відділення міжнародного благодійного фонду «Добробут громад» Мирон Петришин розповів про роботу свого фонду. Ця організація безплатно надає селянам племінних сільськогосподарських тварин чи насіння рослин з однією умовою: подарувати іншим родинам таку ж кількість отриманого. В нашій області в Шацькому районі кілька років тому було надано селянам кілька корів. Крім того, фонд сприяє створенню кооперативу, який не просто вироблятиме якусь продукцію, а здійснюватиме її первинну обробку. Якщо йдеться про молоко, то охолоджуватиме його. Це також сприятиме підвищенню економічного добробуту громад. Адже оброблений продукт (те ж охолоджене молоко) коштує дорожче. Міцний сільськогосподарський кооператив здатний оживите село, адже це означає фактично створення нових робочих місць.
Там, де працює хоча б одне сільськогосподарське підприємство, село живе. На жаль, велику кількість землі експлуатують агрохолдинги, які володіють десятками тисяч гектарів ріллі, розвивають інтенсивне землеробство, але відмовляються від соціально спрямованих видів діяльності. Рослинницька галузь при використанні сучасної техніки не потребує багато робочої сили. Це призводить до зменшення кількості робочих місць, міграції сільського населення в міста або за кордон. З кожним роком погіршується стан соціальної інфраструктури. «В село повинен прийти інвестор, який створить робочі місця для селян, — зазначив Сергій Мартиняк, — потрібні закони, які зобов’яжуть агрохолдинги розвивати тваринництво з розрахунку на кожну тисячу гектарів землі. Це дасть можливість створити нові робочі місця на селі».
Про різні аспекти розвитку громад розповідали заступник директора програми «Бібліоміст», що її виконує Рада міжнародних досліджень та обмінів (IREX), Мумтаза Абдуразакова, перший заступник нововолинського міського голови Володимир Рожелюк, викладач Папського Григоріанського університету (Рим) Зеновій Сверида.
Учасники форуму отримали детальну інструкцію щодо заповнення інвестиційних паспортів, які стануть не лише основою для подальшого партнерства із зацікавленими громадами, а й сприятимуть подальшій роботі з міжнародними донорами і програмами технічної допомоги для України.
— Інвестування у сільські території можливе двома шляхами: запрошення до співпраці великих агропереробників на кшталт «АПГ «Пан Курчак», які створюють підприємства, де працюватимуть місцеві мешканці. Інший шлях — вкладення прямих інвестицій чи поворотних грантів у кооперативи, котрі самі вирощуватимуть та збуватимуть сільськогосподарську продукцію, — сказав у вступному слові президент «АПГ «Пан Курчак» Анатолій Аршулік, — яким шляхом піти, має вирішити сама громада. Зі свого боку «Агропромгрупа «Пан Курчак» вже створила понад 2,5 тисячі робочих місць у сільській місцевості і продовжує це робити, створюючи підприємства. Разом із цим ми зацікавлені у розвитку кооперативів і першими кроками у цьому напрямку стала програма «Маєток», в рамках якої сім’ям надавали поросят, корми, ветеринарний догляд і забезпечували збут за ринковими цінами. Агропромгрупа сама викуповувала поросят. Таким чином селяни за квартал могли заробити 150-450 гривень на кожному поросяті. Після цього форуму маємо намір розширити нашу допомогу задля економічного розвитку сільських територій і сподіваємося знайти підтрим ку громад та підприємців Волині.
— Потрібно законодавчо зобов’язати агрохолдинги та переробні підприємства запроваджувати програми, спрямовані на самозайнятість населення, — переконаний Сергій Мартиняк. — Це дасть можливість використовувати у виробництві присадибні ділянки та споруди селян, дасть селянам реальний заробіток.
Безперечно, за час дії програми «Підвищуємо добробут громад» самі громади стали згуртованішими, ініціативнішими. Велике значення має досвід, який вони здобули, реалізуючи проекти для розвитку своєї території. Це і вміння визначити головну проблему села, намітити шляхи її розв’язання, оформити фінансові та аналітичні матеріали. Безперечно, цей досвід стане в пригоді тим громадам, котрі вирішать реалізувати інвестиційний план. А вже заснувавши у селі кооператив, громада потроху стане самодостатньою і через кілька років матиме власні кошти для вирішення своїх проблем.

На фото: Ініціативи Сергія Мартиняка розбудили громади Волині.
Telegram Channel