Курси НБУ $ 41.49 € 46.65
ДОХОДИ СЕЛА РОСТУТЬ ЗАВДЯКИ ВІДПОВІДАЛЬНИМ ОРЕНДАРЯМ*

Волинь-нова

ДОХОДИ СЕЛА РОСТУТЬ ЗАВДЯКИ ВІДПОВІДАЛЬНИМ ОРЕНДАРЯМ*

Питання оренди землі набуває дедалі більшої актуальності...

Питання оренди землі набуває дедалі більшої актуальності...

Іван ДЕНИСЮК


Завершується збір врожаю основних сільськогосподарських культур. Підприємства, які орендують землю, підбили підсумки і почали виплачувати ренту. Але тут спостерігаємо велику нерівномірність, якщо одні платять вчасно і в повному обсязі, то інші відбуваються півтора мішками жита. Законодавчо визначено, що орендна плата має становити не менше 3 відсотків від нормативної грошової оцінки землі. Проте чимало орендарів, на жаль, не дотримуються цієї норми. Багато хто виплачує ренту продукцією і виплати здійснюють навіть наступного року. Хоча такий стан справ не задовольняє селян.
Передові ж господарства краю вже навіть завершують виплачувати ренту. Підприємства «Агропромислової групи «Пан Курчак» орендують землю в Горохівському та Локачинському районах. Вони розпочали видавати людям плату за паї одразу по завершенню збору врожаю зернових. Власникам паїв пропонувалося на вибір отримати ренту грошима або ж зерном. Селяни самі вирішують, що їм більш необхідно. Треба зауважити, що нещодавно нормативна оцінка землі зросла в 1,76 раза, відповідно зросла і орендна плата. Цього року підприємства «АПГ «Пан Курчак» виплатили селянам більше трьох мільйонів гривень ренти.
Крім того, власник «АПГ «Пан Курчак» Сергій Мартиняк ініціював, аби орендарі виплачували 1 відсоток від нормативної грошової оцінки землі в бюджет сільради, де розташовані землі. Ця норма увійшла в законопроект «Про ринок земель», але поки що не затверджена законодавчо. Як соціально відповідальна компанія «АПГ «Пан Курчак», не чекаючи законодавчого підкріплення, почала виплачувати 0,5 відсотка від нормативної грошової оцінки земель у бюджети сільрад, де орендує землю. Притому ці гроші можна витратити тільки на благоустрій. Громада сама вирішує, що ж саме треба профінансувати: благоустрій кладовища чи ремонт школи, новий дитячий майданчик чи ще щось.
— Вважаємо себе соціально відповідальним бізнесом не на словах, а на ділі. Як ми дійшли до такого рішення? «АПГ «Пан Курчак» по декілька років орендує землю в селян, — розповів власник агропромгрупи Сергій Мартиняк. — Громади то одного, то іншого села звертаються за допомогою. Ці люди — наші партнери, ми завжди намагаємося допомогти їм. Тому вирішили систематизувати цю роботу і зініціювали такий вид виплат у бюджет сільради. Поки цю пропозицію не затвердили законодавчо, але ми вирішили першими подати приклад і почати виплати. Люди задоволені, а ми ще раз підтвердили своє реноме соціально зорієнтованої компанії.
Кошти спрямовуються на вирішення нагальних проблем. Гроші «АПГ «Пан Курчак» надає як безповоротну фінансову допомогу на покращення благоустрою села, ремонт доріг, проведення ремонтних робіт в закладах соціально–культурної сфери (садочках, школах, на дитячих спортивних майданчиках), вивіз сміття, впорядкування території та на інші соціальні цілі, що будуть визначені зборами громади. Допомога надається у розмірі, що становить 0,5 відсотка від нормативної грошової оцінки усіх земельних ділянок, орендованих на території сільської ради.
Насправді це немалі кошти. Скажімо, по Конюхівській сільраді Локачинського району, де орендовано 645 гектарів, ця сума становить більше 80 тисяч гривень. Привітненська сільрада (орендовано 528 гектарів) того ж району отримала більше 65 тисяч гривень, Заячицівська сільрада (орендовано 64 гектари) — більше 10 тисяч гривень, Крухиничівська (орендовано 696 гектарів) — майже 73 тисячі гривень, Шельвівська (орендовано 724 гектари) — 105 тисяч гривень, Холопичівська (орендовано 337 гектарів) — 23 тисячі гривень. Отримали виплати і горохівчани: Галичанська сільрада (орендовано 817 гектарів) — майже 105 тисяч гривень. Для села Вітоніж Ясенівської сільради Рожищенського району (орендовано 760 гектарів) — майже 46 тисяч гривень. Після отримання грошей громади самі визначають, куди спрямувати ці кошти.
— Недавно жителі сільради розподілили кошти, які надійшли згідно з договором від підприємства «Птахокомплекс «Губин». В основному гроші пішли на установи соцкультпобуту на території сільради, — розповів конюхівський сільський голова Руслан Прокопчук. — Вирішили відремонтувати частину шкільної їдальні, зробити косметичний ремонт у школі та дитсадку, закупили в дитсадок холодильник та меблі, у клуб замовили вікна. Виділили 3 тисячі гривень на огорожу кладовища в селі Защитів, яку колись вкрали. У приміщенні сільради люди вирішили також встановити нові вікна.
Жителі Галичанської сільради вирішила закупити меблі для дитячого садка, зробити вуличне освітлення в селах Галичани і Хмельницьке та прибрати смітник у селі Новий Зборишів. Впевнені у майбутньому, люди вже роздумують над тим, що профінансувати наступного року. Галичанці, наприклад, планують замінити вікна в школі.
— Земля повинна оброблятися і приносити дохід власнику паю, — каже Сергій Мартиняк. — Ми відкриті для землевласників, для сільських громад, готові заключати договори і працювати. Усі договори оренди обов’язково реєструємо у Держкомземі, як вимагає чинне законодавство. Це підвищує юридичну захищеність орендодавців. Ми працюємо відкрито і прозоро.
Як бачимо, соціальна відповідальність бізнесу для компанії «Пан Курчак» — не просто красиві слова, адже виплати на розвиток сільрад дають можливість людям відчути себе господарями, за зароблені гроші залагодити якусь суспільно корисну справу. Якби ж усі орендарі були настільки відповідальними, то волинське село отримало б значно більші кошти.

На фото: Під час видачі орендної плати в Галичанах Горохівського району.
Telegram Channel