Курси НБУ $ 41.49 € 46.65

ТО ЗА ЩО ТРЕБА ПЛАТИТИ ПРИ ОФОРМЛЕННІ ДЕРЖАВНИХ АКТІВ?

Нещодавня інформація в нашій газеті про те, що виготовлення та реєстрація державних актів стали безплатними, викликала чимало дзвінків від наших читачів...

Нещодавня інформація в нашій газеті про те, що виготовлення та реєстрація державних актів стали безплатними, викликала чимало дзвінків від наших читачів. Ця тема цікавить людей. Притому багато хто стверджував, що все-таки треба платити гроші при оформленні актів. Аби з’ясувати всі подробиці, за що ж треба платити, а які послуги стали безплатними, ми поспілкувалися з начальником головного управління Державного агентства земельних ресурсів України у Волинській області Василем ВАСИЛЕНКОМ (на фото)

Сергій НАУМУК


-Василю Миколайовичу, протягом останніх дев’яти років земельний кадастр функціонував за рахунок коштів громадян. Нещодавно виготовлення та реєстрація державних актів стали безплатними?
— Незалежно від того, який державний акт людина отримувала: взамін сертифіката на земельну частку-пай, чи в ході приватизації земельної ділянки під житловим будинком, чи для ведення ОСГ (городів), чи для садівництва — останнім часом загальна вартість виготовлення акта становила 255 гривень. У цю суму входила плата за визначення кадастрового номера, перевірку обмінного файла (електронний документ про земельну ділянку та її власника, він містить текстові та графічні дані, координати меж ділянок і поворотних точок), друкування державного акта та реєстрацію земельної ділянки. Нині всі ці послуги безкоштовні.
— Розкажіть детальніше щодо державної реєстрації земельної ділянки.
— Державна реєстрація земельної ділянки — це нове поняття, яке ввійшло в обіг з минулого року і було конче потрібне. До серпня 2011-го реєстрували документи на землю, присвоювали кадастрові номери, які могли бути однаковими в різних кінцях держави, не було поземельних книг. Тобто, не було системної роботи. З минулого року запровадили реєстрацію земельних ділянок шляхом присвоєння кадастрових номерів, які є унікальними на території держави. Вони не можуть повторюватися, перехрещуватися. Номер формується з коду області, коду району чи міста обласного значення, коду сільради, коду зони, коду кварталу. Переважно один населений пункт — це одна кадастрова зона. Кожна ділянка має свій унікальний номер. Незалежно від зміни власника її номер не змінюється. Якщо ділянка ділиться, то додається додатковий номер. Реєстрація ділянки раніше була платною, зараз вона безплатна.
— Що дає запровадження реєстрації ділянок для громадян?
— Перш за все, це гарантія прав власності. Скажімо, в деяких актах на землю, виданих у дев’яностих роках, немає прив’язки до господарських будівель чи якихось споруд. Якщо ділянка розташована біля будівель, то її межі ще можна якось відновити. А в полі? Добре, якщо городи там постійно, а якщо поле переорати, то відновити межі неможливо. У 2000-х роках почали застосовувати GPS-и, тахіометри, робити прив’язку до опор ліній електропередач, до залізниць. І встановити межі ділянки вже легше. Тому реєстрація земельної ділянки — це правильна форма. Візьмімо сусідню Польщу, де, на мою думку, кадастр добре розвинутий. Там реєструють земельні ділянки, є земельні суди, при них — земельні архіви, що працюють цілодобово. Думаю, і в нас колись до цього дійде. У цьому напрямку багато робимо, за півтора року напрацьовано більше, ніж за попередні 20 років. У Польщі, незалежно від зміни власників, номер ділянки не змінюється. Історія ділянки (спадщина, оренда, застава, дарування) зберігається.
— Тобто, коли реєструватимуть ділянки власники актів, отриманих у 1990-х роках, то ділянки вимірюватимуть по-новому?
— Відбуватиметься реєстрація земельної ділянки. Якщо акти були без прив’язки, то є певний нюанс, що треба зробити технічну документацію із землеустрою щодо відновлення меж ділянки в натурі на місцевості. Треба зробити все в державній системі координат, а також відповідну технічну документацію, електронний документ — обмінний файл, який містить інформацію, необхідну для реєстрації земельної ділянки. Тоді цю ділянку реєструють. Це необхідно при цивільно-правових угодах (продаж, дарування, спадщина). Можна робити й добровільно.
— Такі послуги платні?
— Так. Усі землевпорядні роботи залишилися платними: встановлення меж ділянки, виготовлення технічної документації, виготовлення проектів землеустрою, правовстановчої документації, проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи оренду. Такі роботи виконують державні чи приватні фірми, що мають відповідні ліцензії. Тут змін немає і не може бути, бо ці організації виконують певну роботу і вона має бути оплачена. Ціни на ці послуги договірні. У нашій області ціни на землевпорядні роботи одні з найнижчих в Україні. Платними залишилися видача відомостей з документації землеустрою щодо того, чи ділянка включена до державного фонду землеустрою, відомостей про межі ділянки, виписка даних на межові знаки, видача витягів про вартість угідь, довідка про вартість квадратного метра тощо. Але всі ці документи потрібні більше юридичним особам, аніж громадянам.
А от послуги щодо реєстрації земельної ділянки, виготовлення земельного акта, реєстрації акта на право власності, на право постійного користування, реєстрація прав власності на земельну ділянку в разі купівлі чи спадщини, реєстрація договору оренди чи суборенди, договору про розірвання договору, змін до договору — це все безплатно і для громадян, і для юридичних осіб.
— То ті, хто досі не робив актів, виграли?
— Авжеж. Останні тижні ми видаємо акти тим громадянам, яким проектні організації виготовили проектну документацію, але люди не забирали держакти, бо треба було платити за реєстрацію. Було 3 тисячі таких громадян, які мали 6,5 тисячі держактів. Наші працівники видавали акти на місцях, навіть приїжджали додому до тих, хто не міг прийти. Крім того, відтоді, коли виготовляли державні акти безплатно, залишилося багато людей, які подали заяви, але не отримали актів, бо закінчилося фінансування. Для тисяч громадян виготовили технічну документацію, але далі не йшла робота, бо закінчилося фінансування і не було грошей на реєстрацію. Тисячі стопок технічної документації лягли в архіви наших управлінь. Дехто платив сам і доробляв документи. Відтак ставитимемо завдання, щоб землевпорядники прийшли до цих людей і зібрали заяви. Щоб привести технічну документацію до вимог сьогодення, за 22 гривні роблять обмінний файл, а техдокументацію беремо ту саму. Це ще декілька тисяч громадян, які можуть отримати акти лише за 22 гривні.
Telegram Channel