Курси НБУ $ 41.49 € 46.65
ПЕРЕМАГАЮТЬ ТІ, ХТО ЗДАТНИЙ ДО САМООРГАНІЗАЦІЇ*

Волинь-нова

ПЕРЕМАГАЮТЬ ТІ, ХТО ЗДАТНИЙ ДО САМООРГАНІЗАЦІЇ*

Відбувся п’ятий Форум розвитку сільських громад Волині...

Відбувся п’ятий Форум розвитку сільських громад Волині.

Цей захід проходив у рамках програми «Підвищуємо добробут громад», що її втілює благодійний фонд «Європейський вектор» за підтримки компанії «Агропромислова група «Пан Курчак». Адмініструє програму Фундація імені князів-благодійників Острозьких. Участь у форумі взяли близько 100 сільських активістів, представників благодійних організацій

Іван ДЕНИСЮК


Упродовж цього року «Європейський вектор» підтримав 204 проекти. Загальна сума грантів сягнула понад 1 мільйон гривень, а дофінансування з боку громад — 1,1 мільйона гривень, хоча умовою надання гранту було внесення людьми третини вартості реалізованого проекту. Тобто, понад 2 мільйони гривень було вкладено у розвиток п’яти районів області. Деякі села реалізували не один проект, а кілька. Нині фонд «Європейський вектор» вже отримав понад 70 інформаційно-аналітичних звітів про завершені роботи.
— Якщо у перші місяці ми орієнтували експертів на те, що люди ще не мають досвіду написання проектів, то зараз поблажок уже не було, — зазначив у вступному слові голова ради директорів Фундації імені князів-благодійників Острозьких Руслан Краплич. — Найбільша проблема непідтриманих проектів — вони не ставлять на меті самоорганізувати людей або взагалі стоять осторонь громади, обстоюють вузькі інтереси установ.
Справді, важко підтримати ідею купівлі насоса вартістю 3 тисячі гривень для села, де живе 900 чоловік. Тому вирішення проблеми вимальовується саме собою: купити насос за власні гроші, зібравши по кілька гривень із кожного мешканця. Або ж у бюджеті рекреаційного проекту з облаштування озера заклали купівлю фотоапарата. Звичайно, подібні проекти не знаходили підтримки експертів. Адже головною метою було все-таки згуртувати людей, змусити їх проявляти ініціативу і братися за вирішення своїх проблем самим, а не просто покращувати інфраструктуру того чи іншого населеного пункту.
Менеджер програми «Громадянське суспільство та належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження» Олександра Горячева розповіла, що 90 відсотків їхніх проектів реалізується в сільській місцевості. Фонд хоче працювати з об’єднаннями, які вийшли на вищий рівень і більше впливатимуть на соціально-економічний розвиток. «Відродження» також працює з органами самоорганізації населення та підтримує співпрацю сусідніх громад. Нині на Волині реалізують проект, у рамках якого чотири села намагаються об’єднати свій туристичний потенціал.
— Зазвичай успішніше розвиваються громади, які мають стратегічне бачення розвитку своєї території, — поділився власними спостереженнями президент Волинського інституту підтримки та розвитку громадських ініціатив Петро Лавренюк. — Якими мають бути люди в селі через п’ять та десять років? Культурні заклади спорожніють чи клуб все-таки стане центром розвитку активності? Тільки туди, де здатні самоорганізуватися, приходять інвестиції, державні гроші та підтримка міжнародних донорських організацій. Села, які не проявляють активності, цього не матимуть. Без ініціативи «знизу» жоден грант не прийде. Крім того, ми переконуємо людей, що об’єднання кількох сіл може вирішити нехай невелику спільну проблему, яку не може вирішити один населений пункт.
Переможцям попередніх етапів програми також було чим поділитися з присутніми. Так, заступник голови благодійного фонду «Преображення» Віталій Ляснік розповів про проект «Правда про алкоголь», що його реалізували в рамках програми у Луцькому та Горохівському районах. Наша газета вже неодноразово висвітлювала тему алкоголізму на селі, особливо серед молоді та підлітків. Фонд «Преображення» також доклався до боротьби з цією проблемою. Протягом двох місяців активісти провели у двох районах 67 зустрічей із школярами.
— Ми намагалися донести дітям, що алкоголю є альтернатива, що є можливість побудувати життя на інших принципах, — сказав Віталій Ляснік. — Хотіли переконати їх, що є аргументи, щоб відмовитися від чарки, коли молодій людині пропонують вживати алкоголь. Понад три тисячі учнів прийшло на наші зустрічі. Ми роздали листівки, інформували дітей про анонімну лінію довіри. Під час канікул організували два спортивних змагання. Результати анкетування показали, що найчастіше спиртне дітям пропонують на дискотеці, в компанії або на дні народження родичів. Підлітковий алкоголізм — це велика проблема. І з нею треба боротися спільно.
Представник організації «Фундація розвитку громад» Людмила Швайковська поділилася досвідом реалізації проекту «Реанімобіль для лікарні». Для цього «Фундація розвитку громад» провела чималу інформаційну кампанію у Луцькому районі. Спочатку планувалося пролобіювати питання придбання автомобіля перед владою, але оскільки чиновники відмовили, то вирішили переконати власне фонд «Європейський вектор». Для інформаційної підтримки залучили понад 70 волонтерів, зібрали понад 8 тисяч підписів на підтримку! Відтак «Європейський вектор» придбав реанімобіль для районної лікарні.
Кожен із промовців мав що розповісти присутнім про свій проект. Були різні проблеми, різні підходи до їх вирішення, але всі вони змогли самоорганізуватися. Це і є найголовнішим здобутком програми «Підвищуємо добробут громад».
Наприкінці форуму оголосили переможців, які отримають нові гранти. Цього разу ними стали громади сіл Війниця, Губин, Холопичі Локачинського, Струмівка, Хорохорин, Ботин, Промінь, Піддубці Луцького, Дожва і Чорніїв Турійського районів та міста Рожище. Звичайно, це ще не завершення програми. Адже до кінця року фонд «Європейський вектор», Фундація імені князів-благодійників Острозьких та АПГ «Пан Курчак» обговорять стратегічний план подальшої роботи, щоб із 2013 року оголосити про продовження програми чи про запровадження нових напрямків підтримки громад.
— Ми й надалі плануємо підтримувати ініціативи людей, — зазначив голова АПГ «Пан Курчак» Сергій Мартиняк. — Адже саме громада має стати основою для розвитку села. Годі заперечити, що безініціативні люди нічого не досягають у жодній сфері. А от спільна справа об’єднує громадян, робить їх сильнішими. Врешті саме громада може посприяти зростанню добробуту, до чого ми власне і прагнемо.

На фото: Руслан Краплич та Олександра Горячева під час роботи форуму.
Telegram Channel