Курси НБУ $ 41.49 € 46.65
І БЕЗ «ХІМІЇ» ТУТ ВИРОЩУЮТЬ ЯКІСНУ ПРОДУКЦІЮ

Волинь-нова

І БЕЗ «ХІМІЇ» ТУТ ВИРОЩУЮТЬ ЯКІСНУ ПРОДУКЦІЮ

Підприємство «Старий Порицьк», що в Іваничівському районі, продукує молоко, м’ясо та зерно за класичними технологіями без застосування хімікатів...

Підприємство «Старий Порицьк», що в Іваничівському районі, продукує молоко, м’ясо та зерно за класичними технологіями без застосування хімікатів...

Сергій НАУМУК


Про органічне виробництво останнім часом чимало йдеться в мас–медіа. Суть його полягає в тому, що виробники повністю відмовляються від застосування ГМО, антибіотиків, отрутохімікатів та міндобрив. У результаті підвищується природна біологічна активність в грунті, нормалізується робота живих організмів, відновлюється баланс поживних речовин та відбувається приріст гумусу. Продукція сільгосппідприємств, що дотримуються цього способу виробництва, дорожча, але й корисніша для здоров’я. Єдине на Волині «органічне» господарство — ТзОВ «Старий Порицьк».
За словами директора підприємства Геннадія Тищенка, з самого початку діяльності було вирішено, що господарство вироблятиме органічну продукцію. Відтак приступили до роботи. Насамперед вивчили землі, які брали в оренду. Як виявилося, гумусу в них ніде не було більше 2 відсотків. Зате вистачало шкідливих важких металів. Їх виводили бобовими культурами. Три роки довелося працювати, аби перевести господарство на органічну продукцію. Врешті господарство сертифікували як таке, що продукує лише органічні зерно, молоко та м’ясо. Нині «Старий Порицьк» є членом Федерації органічного руху України.
— Нас часто запитують: «А що ви маєте з того, що у вас органічне виробництво?» — посміхається Геннадій Тищенко. — У нас сучасна доїльна установка, тому маємо молоко вищого гатунку, яке коштує 4,27 гривні за кілограм (жирність 3,8 відсотка, білок 3,1 відсотка) при середній закупівельній ціні 3,5 гривні за кілограм. Майже 80 копійок прибавки за якість. Хоча ми продаємо його на звичайний завод «Білогір’ямолокопродукт» у Хмельницькій області. У перспективі здаватимемо молоко на переробні органічні центри за більшу ціну.
У вересні минулого року в Києві проходив ярмарок органічних продуктів. Двісті п’ятдесят літрів старопорицького молока по 8 гривень розійшлося через молокоавтомат за дві години. А мед покупці розмели за 15 хвилин. Господарство вирощує також гречку, яка фасується на місці.
— Виявляється, 23,9 гривні за кілограм — не така вже й страшна ціна, — каже Геннадій Миколайович. — Щотижня продаємо 200 кілограмів цих круп.
Він стверджує, що органічне виробництво не тільки модне, а й рентабельне. Крім уже згаданих молока, меду та гречки, господарство продає й зерно. Ціна на нього була також вищою за ринкову на 40 відсотків.
— Зате коли є заражені грибком посіви, то косимо їх на силос або передисковуємо, — пояснює Геннадій Тищенко.
— Три роки тому я міркував так само, як нинішні гості господарства. Мовляв, як можна господарювати без хімії? — сказав голова Іваничівської районної ради Анатолій Стаднік. — Але нині бачу, що помилявся, бо «Старий Порицьк» має свої переваги і потужно розвивається.
— Майбутнє саме за такою продукцією, — підсумував на нещодавньому пленарному засіданні координаційної ради голова обласної ради Володимир Войтович. — Ми повертаємося до того забутого, що дає здоров’я людям. Цей ринок буде дедалі розширюватися.
Підприємство робить ставку на племінну роботу. Нині утримують 109 телиць парувального віку, які невдовзі поповнять дійне стадо. Оскільки господарство має худобу, то щороку на 150 гектарів вносять по 60 тонн органічного добрива. Крім того, сіють багато сидератів: люцерну, еспарцет, вику, овес.
— Якщо починаєш органічне виробництво, то повинен знати більше, ніж звичайний агроном, — пояснює філософію нового господарювання Геннадій Тищенко. — Треба думати не тільки про гроші, а й про стан навколишнього середовища, про здоров’я людей, котрі тут живуть і працюють.

На фото: Голова облради Володимир Войтович, директор сільгосппідприємства Геннадій Тищенко, заступник голови Іваничівської райдержадміністрації Володимир Матвіюк та голова Горохівської райради Леонід Андрійчук (зліва направо) під час візиту в господарство.
Telegram Channel