Курси НБУ $ 41.58 € 46.86
«МОЛОКО ЗДАЮТЬ, А БОРЩ ЗАБІЛЮЮТЬ МАЙОНЕЗОМ»

Волинь-нова

«МОЛОКО ЗДАЮТЬ, А БОРЩ ЗАБІЛЮЮТЬ МАЙОНЕЗОМ»

Жителі села Четвертня Маневицького району оголосили триденний страйк молокопереробникам...

Жителі села Четвертня Маневицького району оголосили триденний страйк молокопереробникам...


Сергій НАУМУК


Закупівельні ціни на молоко — одвічна тема для сільських розмов. Адже у нас, на Волині, утримують чимало корів, які часто-густо є справжніми годувальницями. Роботи в селі катма, тож люди можуть сподіватися тільки на власні руки. Молоко ж — чи не найліквідніший сільський товар. За нього завжди можна мати живі гроші. Одноосібники неодноразово нарікали на низькі ціни за свою продукцію. Саме це і стало головною причиною невдоволення четвертнянських селян.
— Кілька років наша сільська рада утримує першість в області за кількістю зданого молока, — розповідає сільський голова Степанія Підвальна. — Минулого року здали 1,1 мільйона літрів молока. Люди забезпечують самі себе молоком і заробляють копійку. Селяни утримують 594 корови. Цього року вже ідентифікували майже 80 телят. Зараз низькі закупівельні ціни на молоко і на м’ясо. Аби провести весняно–польові роботи, треба затратити більше, ніж торік. Дизпальне, добрива, засоби захисту рослин — усе дорожчає, чогось тільки молоко дешевшає. За грудень переробники платили по 3 грн/літр, за січень — вже по 2,5 грн/літр. А скільки буде за лютий, ми не знаємо. Здаємо наосліп. На зборах одноголосно вирішили страйкувати і таким чином нагадати переробникам, що саме завдяки одноосібникам вони отримують надприбутки. Тож повинні рахуватися з нами. Ми не виливатимемо молока, як про це говорять. Переженемо на сепаратор, і буде масло і сир, а сироватка — свиням. Є люди настільки економні, що молоко здають, а борщ собі забілюють майонезом. Корів вони тримають для заробітку.
…Вранці їдемо селом. На лавках, де традиційно виставляють бідони чи відра з молоком, — порожньо. Цього дня заготівельники таки зберуть менший «врожай». Проте де-не-де помічаємо повні відерця. Отже, не всі четвертнянці одностайні у намірі вибити більшу ціну, є й штрейкбрехери. Заходимо у двір до Галини та Анатолія Хоміних. Господарі та їхній дорослий син не мають роботи, тож на обійсті тримають чотирьох корів. Щодня здають по 20—25 літрів молока, за місяць — 750 літрів.
— Сьогодні молока не здаю, нехай буде страйк. І сестра моя це підтримує, — Галина Хоміна виносить із хати алюмінієвий бідон і перевертає його догори дном, щоб показати, що він порожній. — Хай би дали більшу ціну, тоді й дотації та доїльні апарати не потрібні. Бо ж біля корів нелегко працювати.
На вулиці перестріваємо Юлію Довган та Сергія Мельника, які підводою везуть бідони з молоком. На те, щоб об’їхати усі обійстя, щодня витрачають по три години. Кажуть, що вони як заготівельники не страйкують. Проте нині зібрали значно менше продукції, ніж зазвичай. Навіть бідонів на підводу замість чотирнадцяти взяли тільки вісім. Та й ті були неповні.
Хоча не всі четвертнянці приєдналися до страйку, зате спрацював заклик до інших одноосібників з інших сіл. І їхню акцію підтримали в Лишнівці та частково в Годомичах і Боровичах Маневицького району.
— Сьогодні у нас не проводять заготівлю молока. Звісно, у нашому селі його збирають значно менше — лише 200 літрів щодня. Люди невдоволені закупівельною ціною. Тим більше, є багато претензій щодо порушень документообігу. Наприклад, усі гроші виплачують без відомостей. Підозрюють, що таким чином переробники відмивають кошти, — розповіла телефоном лишнівська сільська голова Тетяна Ковердюк.
Треба сказати, що Четвертня здає найбільше молока на Волині. Заготовляють його чотири заводи. Тож конкуренція ніби є. Проте усі переробники завжди ведуть злагоджену цінову політику. Коли в селі ще діяв молочний кооператив «Благовіст», то це сприяло конкуренції. Кооператив, який продавав молоко в обласному центрі, платив селянам більше, а за ним підтягувалися й переробники. Проте нині «Благовіст» згорнув діяльність. Чому — ми розповімо в одному з наступних номерів нашої газети, де йтиметься про діяльність молочарських кооперативів.
— Я не заготовляю молока, — каже Олександр Махновець. — Вважаю, що ціна на молоко повинна бути вищою. Тепер за півторалітрову пляшку молока не купиш навіть таку ж пляшку солодкої води. Як таке може бути? В той же час промислові товари дорожчають. Нещодавно домовився купити картоплесаджалку за 4300 гривень. Але вже наступного дня продавець повідомив, що продав її за 5 тисяч гривень і дешевше не буде. У нас низька свідомість людей. Багато хто не розуміє, чого можна добитися страйком. Якби виступили всі гуртом, то може чогось би й добилися.
Тим часом мова заходить про останні події в країні, про Майдан, про Крим.
— Скільки часу стояв Майдан? — запитує Олександр і сам відповідає, — чотири місяці. От так само й страйк. За три дні навряд чи чогось доб’ємося, а якби не дали молока довше, то може щось би й зрушилося…

На фото: Галина Хоміна: «Бідон порожній – буде страйк!».
Telegram Channel