Курси НБУ $ 41.82 € 48.98
МИКОЛА РОМАНЮК: «ЗАКРИВАЮ ОЧІ — І БАЧУ НОВИЙ ПРОСПЕКТ ВОЛІ У… ВИШИВАНЦІ»

Волинь-нова

МИКОЛА РОМАНЮК: «ЗАКРИВАЮ ОЧІ — І БАЧУ НОВИЙ ПРОСПЕКТ ВОЛІ У… ВИШИВАНЦІ»

Хоч луцький міський голова Микола Романюк не один рік попрацював банкіром, але його інженерна освіта — у 1983 році здобув спеціальність «інженер–технолог» у Львівському лісотехнічному інституті — під час нашої розмови не раз давала про себе знати...

Хоч луцький міський голова Микола Романюк не один рік попрацював банкіром, але його інженерна освіта — у 1983 році здобув спеціальність «інженер–технолог» у Львівському лісотехнічному інституті — під час нашої розмови не раз давала про себе знати. Микола Ярославович постійно брався за ручку і малював деталі чергового проекту, про який розповідав. Як, наприклад, закриваються стики між плитами на мості, який зараз ремонтується на вулиці Соборності, чи яким має бути водовідвід проспекту Волі після реконструкції…
Ми попросили пана голову серед своїх успіхів та невдач виділити найважливіші, а точніше — по три у кожній «номінації». І ось що з цього вийшло


Василь УЛІЦЬКИЙ

1. ТРИ МІСЦЯ, ДО ЯКИХ МИКОЛА РОМАНЮК ДОКЛАВ РУК ЯК ГОЛОВА, І КУДИ ЗАЛЮБКИ ЗВОДИВ БИ ПРЕЗИДЕНТА США
— Залізничний вокзал з пішохідним мостом, новий дитячий садочок зі школою, яка ще будується, і Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), — впевнено перераховує голова. — Сподіваюсь, що через 2 роки добудуємо школу № 27. Її замовником є не місто, а облдержадміністрація, тож розраховуємо у наступні роки на кошти фонду регіонального розвитку. Крім школи, там мають бути сучасні спортзал та басейн, на зведення яких потрібно 80 мільйонів гривень. Цього року місто на умовах співфінансування виділило 3 мільйони. Якщо встигнемо з формальностями, адже склалась така ситуація, що потрібен новий тендер, то цьогоріч за ці гроші закінчимо «коробку». Але хочу звернути увагу на інший важливий «дитячий» об’єкт — Палац учнівської молоді, де зараз триває капітальний ремонт. Уже скоро він буде завершений і понад 4 тисячі дітей, які займаються там, робитимуть це в значно кращих умовах.
Щодо Луцького ЦНАПУ, то можу похвалитись, що він надає найбільше послуг серед аналогічних в усій Україні. Коли ми організовували його, то вивчали досвід Німеччини та Грузії. І у нас центр уже працює краще, ніж у Тбілісі.

2. ТРИ МІСЦЯ, ЯКІ Б НЕ ХОТІЛОСЬ, ЩОБ БАЧИЛИ ЛУЧАНИ ТА ГОСТІ
Насамперед — це старий ринок, який добре видно, якщо забратись на В’їзну вежу замку. Питання ринку треба обов’язково вирішувати, політична воля для цього в голови є, але нема місця, куди його переносити. По–друге, це основа під фонтан у центрі міста. І третє — прибудинкові території. Цього року маємо відремонтувати 35 дворів. Це чимало, але потрібно зробити набагато більше. Будемо продовжувати цю роботу, можливості є. По–перше, ми нарешті розрахувались зі старими боргами, — коли я прийшов на посаду, місто мало їх 214 мільйонів, по–друге, у зв’язку із змінами до Бюджетного та Податкового кодексів ми отримали додаткові надходження. Якщо у минулому році бюджет розвитку становив 54 мільйони, то сьогодні — 150 мільйонів. І ще буде 10 — 15. Це — реальний результат реформ.

3. ТРИ НАЙБІЛЬШІ ПРОБЛЕМИ
— Насамперед — відсутність вільних ділянок для побудови спальних районів. Є 10 гектарів військової частини у Привокзальному районі, щодо яких переговори ведуться вже 4 роки. І як тільки виходимо на фініш, міняється міністр і все починається спочатку. Впевнений, що рано чи пізно Луцьк, як я не раз казав, закінчуватиметься за Рокинями, які, до речі, не проти стати частиною міста, але не мають спільних з обласним центром меж.
Ще одна велика проблема — застарілі комунікації, зношеність яких — до 70 відсотків. Але цього року питання зрушиться з місця. На модернізацію централізованої системи опалення Європейський банк реконструкції та розвитку виділив 4 мільйони доларів гранту і 10 мільйонів кредиту. Через два тижні серед кількох європейських фірм буде вибрано консультанта, який вестиме проект. Тож незабаром Луцьк нагадуватиме Сталінград, його перериють уздовж і впоперек. Реалізація проекту триватиме три роки. Яку це дасть економію? Ось дивіться, в опалювальний сезон Луцьк споживає протягом місяця 12–13 мільйонів кубів газу для обігріву і гарячої води, в міжопалювальний — 2,2 мільйона на місяць для гарячої води. Після впровадження запланованого протягом сезону ми споживатимемо на 14 мільйонів кубометрів газу менше!
І третій головний біль Луцька — нестача місць у дитячих садочках. В обласному центрі — висока народжуваність. Вирішуємо проблему, відкриваючи додаткові групи. Цього року буде відкрито дві групи у дев’ятнадцятому садочку, чотири — у дошкільному закладі на вулиці Чехова і десь стільки ж у садочку на вулиці Декабристів.

4. ТРИ НАЙВАЖЛИВІШІ БУДОВИ, ЯКІ ЗВЕДУТЬ У 2016 РОЦІ
— Продовжимо будувати 27-му школу і остаточно завершимо дитячий садочок на вулиці Декабристів. Було б дуже добре, якби закінчили Центр інтеграції молоді на вулиці Бенделіані, де б мали можливість займатись дітки з особливими потребами. Такого проекту нема в жодному обласному центрі. І третє — буде здано кінотеатр «Промінь» і Луцьк нарешті отримає сучасний кіноконцертний зал…
Е ні, є ще одне — проспект Волі! Я заплющую очі і бачу, яким красивим він буде — гарна бруківка, викладена вишиванкою від четвертої гімназії і аж до Київського майдану. Реконструкція завершиться наступного року. Але почнемо вже в цьому — відремонтуємо проспект на ділянці від вулиці Словацького до Шопена. На всі роботи на два роки має піти понад 40 мільйонів гривень.

5. ТРИ НЕВДАЧІ НА ПОСАДІ
Треба взяти передвиборчу програму і подивитись… Отже, не вдалось зробити: підземні переходи, фонтан і 100–відсотково освітити околиці. Будівництво підземного переходу біля ЦУМу гальмується через конфлікт інтересів і бізнесів. Проект переходу біля Там–Таму зараз на експертизі. Покійний Ігор Єремеєв обіцяв, що збудує його. Думаю, так і буде. По освітленню продовжуємо працювати і завершимо розпочате. Ми першими в Україні взялись за освітлення пішохідних переходів. Підгледів таке у Польщі. Освітлимо 40 «зебр», де найбільш жвавий рух. Кілька вже зробили.

6. ТРИ ВІДВІДУВАЧІ, ЯКІ НАЙБІЛЬШЕ ВРАЗИЛИ
Ой, їх стільки було, що й не перерахуєш. Я розповім про останню зустріч, яка і запам’яталась, і змусила задуматись. Це була розмова з трьома переселенцями з Донбасу — жінкою, її сином та мамою. Для них відкриттям стало вже те, що до міського голови можна легко потрапити — не через купу охоронців, і просто по–людськи поспілкуватись. Так сталося, що я зміг одразу ж вирішити питання з їхнім навчанням та працевлаштуванням. Вони сказали, що після розмови зі мною відкрили для себе іншу Україну. А мене це ще раз змусило усвідомити, скільки ми всі втратили від того, що раніше не могли налагодити нормального контакту між Сходом та Заходом. І найбільше тут недопрацювала центральна влада…

7. ТРИ ОБІЦЯНКИ, ЯКІ МОЖЕ ДАТИ НА МАЙБУТНЄ
Якщо люди знову довірять головувати, то наступна каденція триватиме два роки, тому буду виходити з цього періоду. Точно буде продовжено активний благоустрій прибудинкових територій. Збільшиться кількість місць у дитсадках. На вулицях міста з’явиться ще більше тролейбусів. Скільки? Ну, якщо було 23, зараз є вже 45, то за 2 роки буде ще плюс 20 машин. І ще одне важливе — безпека людей. Скоро у місті побачимо нову патрульну поліцію. З боку голови їй у роботі буде максимальне сприяння.

8. ТРИ РЕЧІ, ЯКІ Б ХОТІВ СКАЗАТИ СВОЇМ ОПОНЕНТАМ НАПЕРЕДОДНІ СТАРТУ ПЕРЕДВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ
Перше: лучан не купиш, друге: має бути чесна боротьба, а третє…. Хай буде три крапки…

9. ТРИ РЕЧІ, ДЕ МИ МОЖЕМО БУТИ ПРИКЛАДОМ ДЛЯ ІНШИХ ОБЛАСНИХ ЦЕНТРІВ, І ТРИ, ЩО ХОТІЛОСЯ Б ПЕРЕЙНЯТИ В ІНШИХ МІСТ
— Прикладом для інших міг би бути, по–перше, наш Центр надання адмінпослуг, про який я вже згадував. Він — найкращий в Україні. По–друге, з іншими містами Луцьк міг би поділитись досвідом транскордонного співробітництва. Ми виграли 8 важливих проектів, а це немало. Новий зоопарк, який скоро побачите, оновлення тепло- та водокомунікацій і багато іншого — все це завдяки транскордонному співробітництву. І ще б виділив наш досвід становлення туристичної галузі, який міг би бути корисним для інших. Перші кроки Луцьк у цьому напрямку зробив, база створена. Маємо центр туристичної інформації, сайт, логотип, проект «Шлях Гедиміновичів», до якого залучено кілька країн, тощо. Але тут хотів би наголосити і на тому, що гальмує підготовку туристичної інфраструктури. Через нерозуміння багатьох людей йдемо до прикрої ситуації, коли Старе місто може перетворитися на мертве. Наведу такий приклад. До мене, коли ще був головою обласної адміністрації, і тепер, коли я мер, на прийом приходить жінка, яка живе у Старому місті. Вона мусить ходити в туалет на вулицю, бо не дають його добудувати в її приватному будинку. Підхід, коли заборонено чіпати будь–що, неправильний. Виходить, і сам не гам і нікому не дам. Так ми виганяємо життя з тієї частини міста. Давайте чесно: якби не ресторан «Корона Вітовта», то в Старому місті взагалі було б глухо. А воно має жити і будуватись, але — за відповідними правилами. Заборона має діяти на конкретну пам’ятку і землю під нею. Наприклад, Замок — недоторканний. На іншій ділянці — зводь будівлю, але таку, яка тут стояла колись.
Щодо того, що б хотів перейняти в інших, то насамперед розвиток велодоріжок. У цьому плані ми лише на початку шляху. Друге — взяти найкраще в плані благоустрою. Я два роки не був у Бресті і нещодавно повернувся звідти «хворий». Вражений зробленим, навіть Люблін «ховається». І зроблено все з вигадкою, творчо. Запам’яталась, наприклад, вулиця кованих ліхтарів. Бачу потребу у залученні в Луцьку молодих креативних дизайнерів та архітекторів, які б допомогли поміняти обличчя Луцька. І останнє, що б хотів перенести у Луцьк — розвиток рекреаційних зон у парках. Тут приклад для мене — польський Жешув. Зоопарк, тенісні корти, спортивні та дитячі майданчики, кафе, музеї — хотілося, щоб так виглядала паркова рекреаційна зона.

10. ТРИ ПРИЧИНИ, ЧОМУ ЛУЦЬК БУДЕ УСПІШНИМ
— Насамперед через людей, які тут живуть. Упевнений, що лучани все зможуть. По–друге. Місце розташування Луцька — неподалік кордону з Євросоюзом — сприяє тому, що люди, особливо молодь, бачать кращий досвід ЄС і його переймають. Гадаю, ви погодитесь, що до міста лучани почали ставитись більш дбайливо. Подивіться, зараз уже набагато менше цигарок і обгорток з–під морозива на проспекті Волі. І третє — розвиток бізнесу. Наша команда намагається йому максимально сприяти, і він, гадаю, місту віддячить взаємністю.
Telegram Channel