ТІШТЕСЯ СОНЦЕМ — ТА ЗНАЙТЕ МІРУ - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 28.99 € 32.34

ТІШТЕСЯ СОНЦЕМ — ТА ЗНАЙТЕ МІРУ

Влітку сонце особливо щедре на ультрафіолетові промені. Але його “ласки” треба уникати, аби не отримати теплового чи сонячного удару...

Влітку сонце особливо щедре на ультрафіолетові промені. Але його “ласки” треба уникати, аби не отримати теплового чи сонячного удару. Особливо обережними будьте на воді, промінь, віддзеркалений від неї, легко призводить до опіків губ, вух, слизової оболонки носа, підборіддя.
Тепловий удар виникає у разі тривалого перегрівання організму, особливо при підвищеному фізичному навантаженні. Це може статися у походах, на дачних ділянках, при носінні щільного одягу в спеку, під час роботи в приміщенні з високою температурою, в умовах підвищеної вологості і за недостатнього провітрювання.
Безпосередня дія прямих сонячних променів на голову в спекотну погоду може призвести до сонячного удару. Тепловий та сонячний удари супроводжуються гострим порушенням кровообігу, функцій інших життєво важливих органів і систем. Щоб запобігти біді, дотримуйтеся простих порад:
— виходячи на вулицю, не забувайте про “кепі” з довгим козирком та сонцезахисні окуляри;
— одяг має бути з натуральних тканин, просторим і світлим;
— не приймайте сонячних ванн на голодний чи повний шлунок;
— по можливості якнайбільше перебувайте у затінку.
Перші ознаки теплового і сонячного удару: з’являється різка втома, слабкість, головний біль, запаморочення, біль у ногах, спині, нудота, блювота, шум у вухах, потьмарення в очах, посилене дихання, кровотеча з носа, а можливо, й втрата свідомості. Можливі неспокій, маячіння, галюцинації і судоми. Температура тіла підвищується до 40—41 градуса, іноді буває і втрата свідомості. Якщо в цей час постраждалому не надати допомоги, він може загинути в щонайближчі години від зупинки дихання та кровообігу.
Перша допомога:
— постраждалого перенести у затінок і звільнити його тіло від одягу;
— змочити прохолодною водою голову та груди;
— за необхідності роблять штучне дихання і дають кофеїн, а за наявності головного болю — анальгін;
— викличте “швидку допомогу”.
До приїзду лікаря, якщо є така можливість, слід зробити компрес з холодною водою на голову потерпілого. Напоїти холодним чаєм, водою тощо. Потрібно накрити постраждалого вологою тканиною, увімкнути вентилятор, на ділянку паху та під пахвами покласти шматки тканини, змоченої водою. У разі зупинки дихання і кровообігу треба негайно розпочинати реанімаційні заходи — непрямий масаж серця, штучну вентиляцію легень за методом рот до рота до носа — і не припиняти їх доти, доки не приїдуть медпрацівники.
У спеку не пийте солодкої “газировки” — вона спричиняє набряки, молока, яке посилює спрагу, вина, бо воно зневоднює організм. Не зловживайте також їжею. Вмивайтеся кілька разів на день.
Управління з питань надзвичайних ситуацій.