Курси НБУ $ 41.44 € 46.91

ЧИ ПОМЕНШАЛО ПРОБЛЕМ У СІЛЬСЬКИХ ГОЛІВ?

Коли вже село виборсається із кризової ями?..

Кущова нарада голів районних державних адміністрацій, районних рад, сільських і селищних голів Володимир-Волинського, Горохівського, Іваничівського, Локачинського та Луцького районів відбулась у селі Зимне Володимир-Волинського району. Тематика її – виконання органами місцевого самоврядування планів соціально-економічного розвитку, місцевих бюджетів за шість місяців 2004 року – стосувалась практично усіх сфер життя. Та перш ніж розпочалась пленарна частина цього зібрання, його учасникам було запропоновано своєрідні екскурсії по сільських радах, аби практично побачити ті зміни, які відбуваються у селах, порівняти, краще перейняти для себе. Так, лучани, наприклад, оглянули поля науково-дослідного фермерського господарства Євгена Колача і музей-садибу всесвітньо відомого композитора Ігоря Стравінського. Господарство Євгена Колача не соромно показати іноземному гостю. Воно з дня в день наполегливо працює над поверненням Україні слави житниці Європи.
А аналіз результатів господарювання за перше півріччя нинішнього року зробив перший заступник голови облдержадміністрації Володимир Панчишин. Виходячи із викладених фактів, у цілому помітний прогрес в усіх сферах життя, що забезпечило виконання бюджетів по власних доходах 428 радами з 429 (винятком стало лише село Римачі Любомльського району). Удосконалюється структура промислового комплексу, зросла питома вага інноваційної продукції. За темпами росту виробництва у сільському господарстві область теж виглядає на фоні інших непогано. Однак при тому поголів’я великої рогатої худоби у господарствах продовжує скорочуватись, правда меншими темпами, ніж торік.
Ключове питання у ці дні – підготовка до жнив. Обмолоту підлягає 387 тисяч гектарів, що на 37 тисяч гектарів більше, ніж минулоріч. Валовий збір зерна очікується у межах 650 тисяч тонн, що повинне повністю забезпечити область насінням і задовольнити потребу у продовольчому зерні, а лишки продавати за межі області. Турбує лише незадовільне забезпечення сільгосппідприємств пальним. На даний час заготовлено до потреби лише 10 відсотків дизпалива і 6 відсотків бензину.
При деяких позитивних тенденціях у соціальному розвитку села проблем і тут не бракує. Слабо виконується програма “Сільський автобус”. Низькою залишається середньомісячна зарплата у селян: при середньообласному показнику 373 гривні вона становить всього 170 грн. Не домоглися на сьогодні повної зайнятості працівників культури. Всього лиш 16 відсотків дітей області охоплені дошкільною освітою. Тому роботи вистачає усім, та чи не найбільше сільському голові – ключовій фігурі на селі. Адже селяни з усіма бідами насамперед ідуть до нього. Саме тому у своїх виступах і начальник головного фінансового управління облдержадміністрації Василь Гром, аналізуючи виконання бюджетів сільських рад, і Юрій Коваль – перший заступник голови державної податкової адміністрації у Волинській області, говорячи про недоліки у виконанні бюджетів і вказуючи на пошуки резервів, апелювали саме до них.
Помітно зросли надходження до місцевих бюджетів, серед районів зони – найбільше в Іваничівському районі. Забезпечено і стовідсотковий рівень фінансування видатків.
— Але чи зменшилось від того проблем у сільського голови? – резонно зауважив голова обласної ради Василь Дмитрук. І сам же відповів: — Ні, не зменшилось. Не вистачає коштів і на ту ж культуру, і навіть для апаратів сільських рад. Проблемні питання роботи органів місцевого самоврядування порушуються і обговорюються на рівні комітетів Верховної Ради, на засіданні ради Конгресу асоціації місцевої і регіональної влад.
Про стан охорони громадського порядку та боротьби із злочинністю в області інформував начальник відділу адміністративної служби УМВС у Волинській області Антон Цісарук. Якщо в містах з кримінальними елементами бореться не один працівник, то на селі, як відомо, дільничний і сільський голова, до кого звертаються люди, які потерпають від різного роду злочинів. А тому так важливо – в яких умовах працює дільничний, як контролює це питання сільський ватажок. Бо від того залежить довіра і до міліції і, зрештою, до держави.
Начальник головного фінансового управління облдержадміністрації Василь Гром, виступаючи на кущовій нараді сільських керівників Ківерцівського, Ковельського, Любомльського, Рожищенського та Турійського районів, заявив, що уряд виконав усі свої зобов’язання по наданню селу дотації вирівнювання, яку в цілому по області отримано на 7,5 мільйона гривень більше від призначеного.
По групі вищеназваних районів забезпечено виплату заробітної плати працівникам бюджетної сфери, в тому числі й відпускних освітянам з одночасною виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення. Найкраща динаміка бюджетних надходжень – у Ковельському районі, де вони зросли більш як на 13 відсотків, або на 215 тисяч гривень.
За перше півріччя до місцевих бюджетів надійшло 10 мільйонів гривень плати за землю, тобто на один мільйон більше, ніж торік. Але тут є ще резерви, бо практично в кожному районі встановлено факти несвоєчасного внесення змін в документацію по землекористуванню, а в ряді сільських рад Любомльського, Рожищенського та Ківерцівського районів взагалі не проводилась грошова оцінка землі.
Коли інформував перший заступник голови державної податкової адміністрації області Юрій Коваль про надходження коштів від заготівельників грибів та ягід, то голова облдержадміністрації Анатолій Француз зауважив, що, за офіційними даними митних органів Республіки Польща, з Волині вивезено втричі більше товару, ніж документують наші податківці та митники. І хоча, за словами Анатолія Йосиповича, він безпосередньо доручив розібратися в цьому парадоксі головного волинського податківця Миколу Гринюка, “проблема з місця не зрушилася”.
Як не дивно, але з прибутками нинішнього року спрацювали лише підприємства Турійського району. А ось у промисловців Ковельщини станом на перше червня — 203 тисячі гривень збитків, а на початок року було 102 тисячі гривень прибутку. Основною причиною такого різкого спаду, за твердженням голови облдержадміністрації, є не прорахунки місцевого керівництва, а незадовільна робота Kовельської податкової інспекції.
- У нас є серйозні претензії до її діяльності, – наголосив Анатолій Француз. – Я думаю, що ми самі будемо вживати заходів стосовно керівника Ковельської податкової інспекції, якщо податкова адміністрація області не хоче це робити.
Оцінюючи соціально-економічний розвиток Волині, голова облдержадміністрації наголосив, що обсяги виробництва продукції у нас зросли на 31 відсоток і з цього показника Волинь займає п’яте місце в Україні. А за темпами зростання у сільському господарстві ми посідаємо четверту сходинку в загальнодержавних зведеннях.
Проте вистачає й проблем. Так, інноваційну діяльність здійснювали лише підприємства обласного центру та Луцького району. На третину менше реалізовано м’яса в Ківерцівському та Любомльському районах. Тут найбільше й скоротилось поголів’я худоби. Ця негативна тенденція, на жаль, спостерігається в цілому по області. Зменшилось також виробництво молока у Рожищенському, Турійському, Ківерцівському та Любомльському районах.
- У нас є керівники господарств, які фальсифікують рівень врожайності, занижують посівні площі, запевняють, ніби їм нема з чого платити людям заробітну плату, – мовив Анатолій Француз. – Немає таємниці, що серед голів вже з’явились мільйонери, хоч сільські трударі бідують. І про це треба відкрито говорити.
Завданням “номер один” для обласної влади залишається погашення заборгованості із заробітної плати. Непростим назвав Анатолій Француз і стан на ринку праці. Звертаючись до голів райдержадміністрацій, губернатор заявив про недопустимість того, що в закладах культури Ковельського району 75 відсотків працівників мають неповний посадовий оклад, в тому числі понад двадцять чоловік отримують чверть ставки. Тут функціонують лише три дитячих садки.
Не все гаразд і з дотриманням фінансової дисципліни та цільовим використанням бюджетних коштів, державного і комунального майна. За інформацією КРУ, з 470 перевірених установ та організацій області порушення виявлені в кожній другій. Допущено втрат фінансових та матеріальних ресурсів на загальну суму 2,5 мільйона гривень, в тому числі на підприємствах комунальної власності – майже на один мільйон гривень.
Голова обласної ради Василь Дмитрук наголосив, що сільські громади не повинні заспокоюватися з приводу виконання своїх бюджетів, а шукати резерви для їх поповнення.
Алла ЛІСОВА,
Ярослав ГАВРИЛЮК.
Telegram Channel