Курси НБУ $ 41.66 € 43.70
Почав писати проти Луцька, бо після звільнення компенсацію так і не виплатили

Волинь-нова

Почав писати проти Луцька, бо після звільнення компенсацію так і не виплатили

6 червня 1930 року Луцький окружний суд відмовив у позові письменнику Ярославу Галану (на фото) щодо відшкодування у розмірі тримісячної зарплати за звільнення з Луцької української гімназії, де той викладав польську мову

Наталія ПУШКАР


«Між багнами, понад Стиром розсілося місто. Старе, обдряпане, хати в ньому, як курники, а в них обивателі миршавенькі, горілкою протухлі, карки блощицями покусані. Крізь місто попри магістрат і поліцію гнилючка тече, не тече – застигла у тузі безугавній, у смороді чадливому трійливому», – такими-от лайливими словами почав Ярослав Галан свій памфлет про місто, яке не лише не стало для нього рідним за той неповний рік життя, що він його тут провів, працюючи в Луцькій українській гімназії, а й нібито чимось завинило перед ним.



Саме тоді і з’явився на світ памфлет «У Луцьку, місті воєводському…»



Що ж трапилося в Луцьку з Ярославом Галаном, вчителем-початківцем, який так і не став педагогом, письменником-початківцем, котрий тільки-но почав друкуватися, перші п’єси якого в театрі не сприйняла публіка?


У 1928 році, після закінчення філософського факультету Ягеллонського університету в Кракові Галан виїхав до Луцька на посаду учителя польської мови в українській приватній гімназії. Треба думати, що, як у викладача польської (державної) мови його заробітна платня була найвищою. Він отримував по 10 злотих за лекцію, інші вчителі – лише по 2 злотих. Ставився до своєї роботи дуже сумлінно, тому часто цілий клас міг отримати двійки. Дівчат не любив, навіть ображав, але й вони не були прихильними до нього.


Через рік праці Ярослава Галана з гімназії звільнили, точніше, шкільна кураторія не затвердила його на посаді на наступний навчальний рік. Він виїхав до Львова, де почав займатися літературною і публіцистичною діяльністю.


19 серпня 1929 року Галан вперше звернувся до Управи української мішаної гімназії з проханням виплатити відшкодування розміром тримісячної пенсії. Мовляв, через пізнє звільнення не може отримати уроки цього шкільного року і не матиме заробітку. Потім писав ще двічі, а врешті звернувся до суду. Але процес затягнувся на дев’ять місяців, а 6 червня 1930 року Галана офіційно повідомили: «Луцький окружний суд… ухвалив позов одкинути».


Саме тоді і з’явився на світ памфлет «У Луцьку, місті воєводському…» Памфлет-сатисфакція, а радше пасквіль, відплата цілому місту за образу. Дісталося всім на горіхи: і воєводству, і суду з поліцією, і гімназії разом із колегами-професорами.


Про інші цікаві факти щодо дати 6 червня дивіться в нашій рубриці «Доброго дня вам, люди!» 

Telegram Channel