Курси НБУ $ 41.44 € 46.91

ВЛАДА СТАЄ МАЧУХОЮ ДЛЯ СЕЛА?

Зміни щодо оподаткування сільгоспвиробників, що стають чинними з 1 січня 2005 року, стануть черговим ударом по селу...

Прес-конференція членів профільної комісії обласної ради
Валерій Панасюк, голова постійної комісії облради з питань сільського господарства, продовольства, земельних відносин та соціального розвитку села, сказав, що є ряд питань, на які депутати-аграрії хотіли б почути відповіді від облдержадміністрації. Одне з них — продаж зерна в рахунок лізингу. У бюджет не надходять гроші, і державний лізинг через це не бере зерна. Продати його не вдається і тому доведеться повертати комбайни (за них потрібно заплатити більш як мільйон гривень). Тим часом квоти з держрезерву в країні не виконано, і сільгосппідприємства Волині могли б поповнити резерв. Але цими питаннями, вважає голова профільної комісії, нема кому в нас зайнятися.
— Ще одне болюче питання для села — забезпечення паливно-мастильними матеріалами за пільговими цінами: недоодержано більш як 900 тонн пального. За словами Валерія Панасюка, це питання не було під контролем ні начальника головного управління сільського господарства й продовольства Володимира Літвінчука, ні заступника голови облдержадміністрації Галини Якимчук. Як не дивно, на осінню сівбу зовсім не було виділено “пільгового” пального. Доплату за реалізовані високовагові кондиції худоби і птиці проведено лише за перше півріччя. Коли розрахуються за наступні місяці, ніхто не знає. А зміни до закону щодо оподаткування сільськогосподарських товаровиробників, що набуває чинності з 1 січня 2005 року, взагалі остаточно “доб’ють” село.
Так важко селянам, як у нинішньому році, ще ніколи не було. Ціни на ринку зростають мало не щодня, а картоплю купують за копійки. Про наболіле аграрії хотіли поговорити ще раніше, запросили на своє засідання заступників голови облдержадміністрації Володимира Панчишина і Галину Якимчук, начальника головного сільгоспуправління Володимира Літвінчука, але вони не прийшли.
За словами Андрія Турака, голови Селянської фракції в облраді, Верховна Рада прийняла згубний для села закон. Наша профільна комісія має намір звернутися до своїх колег, аналогічних комісій облрад країни, щоб разом виступити з пропозицією щодо відміни цього законодавчого акта. Повна назва його така: “Про внесення змін до деяких законів України щодо оподаткування сільськогосподарських підприємств та підтримки соціальних стандартів їх працівників”.
— Цей закон викликає подив, бо він на законодавчому рівні, я вважаю, призведе до повної загибелі сільськогосподарських товаровиробників,— з болем говорила начальник відділу державної податкової адміністрації в області Ніна Толкачова. — Адже всім виробникам на реалізовану сільгосппродукцію буде нараховуватись 10 відсотків ПДВ, але водночас матеріальні ресурси належить купувати за ставкою ПДВ 20 відсотків. Держава залишає цей податок у розпорядженні сільськогосподарських виробників на покриття їх витрат. Але чи покриє він витрати, коли є така різниця — 10 і 20 відсотків?
З бюджету не буде повертатися перевищення сплаченого податку над отриманим. Щоправда, є винятки: ця різниця буде відшкодовуватись тим, хто постачає продукцію на експорт. Але ж на Волині таких товаровиробників зовсім небагато. Більше того, якщо досі до власної продукції належали цукор, борошно, крупа, крохмаль, тобто продукти переробки, і все це враховувалось у пільговій декларації, а податок залишався на розвиток виробництва, то згідно з новим законодавством ця продукція вже не власна, а куплена. Пільги на неї з нового року будуть відмінені.
Якщо досі ПДВ залишався на розвиток всіх товарів, робіт і послуг (млини, олійні, транспорт, оренда, інші послуги), то тепер до спеціального режиму (новий термін) потрапили лише окремі послуги: сівба, внесення міндобрив, перевезення врожаю тощо. Інші послуги, надані товаровиробниками своїм працівникам або стороннім особам, до розряду пільгових не потрапляють. Не додає оптимізму й те, що фіксований сільгоспподаток мають право платити лише ті сільгоспвиробники, котрі за попередній рік реалізували власної продукції не менш як 75 відсотків від загальної вартості проданої.
— Маю відчуття, що наші законодавці зрозуміють усе це і внесуть зміни. Адже, окрім усього, буде дуже складно і нам, податківцям, з’явиться напруженість у стосунках платників податку і контролюючих органів,— сказала Ніна Толкачова. — Я коли прочитала цей закон, подумала, чому ніхто з обласних керівників сільськогосподарської служби не стривожився цим.
Роман Притолюк, голова ради сільськогосподарських товаровиробників Волині, сказав, що на спільному засіданні, яке відбудеться 19 жовтня, передбачено схвалити звернення до Всеукраїнської ради товаровиробників про зміну нового дискримінаційного для села закону. Міцне приватно-орендне сільгосппідприємство “Русь” Горохівського району, яке очолює Роман Притолюк, не може знайти покупця на свою продукцію, а тому не вистачає грошей, щоб закупити дизпальне. Не тільки управління сільського господарства, а й районні держадміністрації, на думку депутата, перетворились у виборні штаби і цим переважно займаються.
Масове розорення господарств, тисячі безробітних на селі, а ті, що працюють, заробляють... 132 гривні на місяць, таку непривабливу картину намалював Петро Камельчук, заступник голови профільної комісії. Новий закон ставить ще в складнішу ситуацію всіх сільгоспвиробників, які чесно платять податки. Якщо він набере чинності, такі підприємства перестануть існувати.
— Ми будемо все робити, щоб Верховна Рада відмінила цей закон. Цивілізованим шляхом вимагатимемо, щоб Кабінет Міністрів, Держрезерв дали нам змогу продавати зерно за визначеними державою цінами,— сказав Петро Камельчук. — Ми розраховуємо на підтримку всіх чесних людей, яким не байдужа доля нашого села.
Усі ці болючі питання будуть обговорені на спільному засіданні профільної комісії і ради сільськогосподарських товаровиробників, котре відбудеться, як наголошувалось на прес-конференції, за будь-яких умов.
Любомир ПАХОЛОК.
Telegram Channel