Курси НБУ $ 41.44 € 46.91

ЧОМУ СЕЛЯНИ НЕ СТАЮТЬ ФЕРМЕРАМИ?

Про візит на Волинь міністра аграрної політики України Віктора Славути голова Асоціації фермерів області Богдан Прус довідався із преси...

Про візит на Волинь міністра аграрної політики України Віктора Славути голова Асоціації фермерів області Богдан Прус довідався із преси. Йому, як представникові інтересів виробників левової частки сільгосппродукції в області, було що розповісти високому столичному посадовцю. Однак чиновники, за словами Богдана Пруса, не хотіли, щоб міністрові розповіли правду про реальний стан у сільському господарстві.
Нинішній рік для фермерів, та й для всіх селян, був невдалим. Адже не секрет, що пшениці третього класу, за яку держава давала по 800 гривень за тонну, було мало. Небагатьом вдалося продати по 2—3 тонни за високою ціною, а більшість змушена їхати торгувати на ринок, щоб якось вижити. Зараз на Волині, як запевняє Богдан Прус, нереалізованими залишилися ще кілька тисяч тонн збіжжя. На його думку, повинна бути стабільна ціна на зерно принаймні протягом п’яти років.
Під час перебування на Волині міністр аграрної політики зазначив, що майбутнє належить великим підприємствам, а не дрібним. Коментуючи сказане, Богдан Прус погодився, що справді кооперація потрібна, адже господарства об’єднуються й у світі. З тією лише різницею, що там об’єднуються сильні, а у нас, навпаки, слабкі господарства, у яких обмаль техніки, бракує коштів і можливостей виживати.
— Фермери за кордоном дуже впливові. Держава навіть дбає про громадські організації, що їх підтримують. На українських фермерів в нашій державі мало хто зважає, інакше не було б таких законів, що гублять село. Але люди, які взяли землю, вже не кинуть її, — переконаний голова Асоціації фермерів Волині Богдан Прус. — На сьогодні в області зареєстровано 670 фермерських господарств. Водночас господарюють на двох і більше гектарах землі понад 40 тисяч краян. Але реєструватися вони не поспішають, враховуючи гіркий досвід інших.
«Замучує» звітність. Одну і ту ж цифру, наприклад, про заробітну плату необхідно подати в кілька інстанцій — податкову, відділення Пенсійного фонду, фонду соціального страхування, страхування від нещасних випадків, центр зайнятості... Все це можна і треба спростити, якщо держава хоче прийти до цивілізованого ринку. А він передбачає, щоб малі приватні власники, на яких практично тримається українське сільське господарство, мали техніку, були забезпечені насінням, засобами захисту рослин.
Має дбати держава і про дотації на гектар площі всім без винятку, і про ефективну роботу бірж. Повинні функціонувати дорадчі служби у кожному районі, які будуть консультувати селян з усіх напрямків діяльності: юридичної, податкової, технологічної, — наголосив Богдан Прус.
Світлана МЕХ.
Telegram Channel