Курси НБУ $ 41.71 € 47.31
 Прообразом символу США стала дівчина на паризьких барикадах

Найзнаменитіший пам’ятник США.

«Свобода, що освітлює світ».

Волинь-нова

Прообразом символу США стала дівчина на паризьких барикадах

28 жовтня 1886 року у Нью-Йорку відкрили статую «Свобода, що освітлює світ» — подарунок народові Сполучених Штатів від Франції

Створити цей монумент запропонував Едуар де Лабуле – мислитель, президент французького антирабовласницького товариства. Про це він обмовився в бесіді зі скульптором Фредеріком Бартольді. Той пригадав вуличні бої в Парижі у 1851 році і дівчину з факелом на барикадах. Вона і стала прообразом статуї, яку спочатку планували встановити у єгипетському місті Порт–Саїд під назвою «Світло Азії», адже ідеєю зацікавився правитель цієї країни Ізмаїл–паша. Однак згодом єгиптянам це здалося занадто дорогим задоволенням.

Під час приїзду до США Бартольді звернув увагу на острів Бедлоу (нині острів Свободи), вважаючи його найкращим місцем для свого творіння. Врешті вирішили, що це буде спільний проект: французи виготовлять власне монумент, а американці — постамент. Над статуєю Свободи скульптор працював 15 років. За однією версією, натурницею була красуня–вдова Ізабелла Бойєр, дружина винахідника швейних машинок Ісаака Зінгера.

У різних країнах є чимало копій відомого пам’ятника. Найменша у світі 30–сантиметрова статуя Свободи (вагою 4 кілограми) стоїть на парапеті пішохідного мосту в Ужгороді.

Проект сталевого каркаса для статуї розробив інженер Густав Ейфель (майбутній творець славнозвісної вежі в Парижі). Постамент виготовили з бетону. Німецька фірма Дікергофф виграла тендер на постачання цементу для фундаменту знаменитого пам’ятника. На той час це була найбільша бетонна конструкція у світі. Для збору коштів провели концерти, лотереї. Величезна роль в організації фінансування будівництва належить видатному американському журналістові і видавцю газети New York World Джозефу Пулітцеру. Він пообіцяв опублікувати імена всіх людей, які зробили хоч найменше пожертвування, і дотримав свого слова.

Везли майбутній символ Америки з Парижа до Нью–Йорка цілий місяць. Для цього статую розібрали на 350 частин і спакували в 214 ящиків. Праву руку з факелом виготовили і доставили у США ще раніше. Монумент зібрали за чотири місяці. На урочистому відкритті виступив президент США Гровер Клівленд, були присутні тисячі простих американців.

У різних країнах є чимало копій відомого пам’ятника. Найменша у світі 30–сантиметрова статуя Свободи (вагою 4 кілограми) стоїть на парапеті пішохідного мосту в Ужгороді. Вона є діючим маяком на несуднохідній річці Уж і символізує любов закарпатців до всього оригінального. Свою «Свободу» має і Здолбунів Рівненської областіі. Там вона примостилася біля заводу «Волинь–Цемент», який входить до групи підприємств німецької компанії Дікергофф. Саме ця фірма постачала цемент для будівництва постаменту в Нью–Йорку у 1880–х роках. 

Telegram Channel