«Яка старість, коли в мене є спорт і пісня?!!»
У теплішу пору року Людмилу Футалу щодня зустрінеш на озері, а в прохолоднішу — з лижними палицями на вулицях Турійська. І щодня — у територіальному центрі, де колишня вчителька навчає старших людей тримати себе у формі й зберігати бадьорість. Хоча самій уже — 73!
Головне — прогнати лінощі, каже пані Людмила. Бере в руки лижні палиці й 4 кілометри проходить скандинавською ходьбою. Активна учасниця фольклорного колективу «Народна криниця» районного Будинку культури дивує тим, як тільки все встигає і поєднує спорт, вік, пісню? Запитала декілька порад, адже вона ще й викладає фізичну культуру в територіальному центрі для літніх людей і розробила для них спеціальний комплекс вправ, які поліпшують самопочуття.
— Часто кажуть, мовляв, так напрацююся, що мої кості й без вправ порозминаються. Ні, це треба робити розумно, для цього потрібні знання і досвід, — переконує Людмила Іванівна і застерігає: — Не слід брати великих навантажень на організм, необхідно відчувати, що може ваше тіло. Тільки будучи впевненим, що цей комплекс допоможе, налаштуєш себе на результат. Спортом займаюся з дитинства. Пісня і рух — то моє хобі. В школі, в училищі займалася велоспортом. Працювала вчителем історії, а їздила на спортивні змагання від усіх організацій містечка. Навіть коли вже мала сім’ю, це мене не зупиняло. Тоді були популярними літнє п’ятиборство і зимове триборство: плавання, естафета, метання гранати, стрибки, стрільба, лижі, шашки й шахи. У цих змаганнях я виходила й на республіканський рівень. Найчастіше нас усіх робити вправи змушує здоров’я. У мене теж був такий період, коли я пошкодила хребет, доглядаючи лежачу маму. Мені порадили дошку Євмінова. Виконувала на ній спеціальні вправи — і допомогло. Тоді й зацікавилася, як підняти тонус. Як прокинутися й бути енергійним? Просто лежачи в ліжку, виконуйте вправи. Добре потягнулися — і розминаємо тіло: розчісування пальцями, розгладжування брів, носа, вух. 1– надбрів’я, 2 — перенісся, 3 — ніздрі, скроні, під ложечкою, хребет, допоки дістаєте рукою. Вуха, рот розминаємо, широко промовляючи звуки — о, а, у, е. Тоді розтираємо шию, плечі, ноги. Наголошую: це все виконуємо лежачи. Я розробила свій порядок вправ, які діють на кожен м’яз, суглоб. У терцентрі можу зайняти ними жінок на цілу годину. Спочатку медсестра міряє їм тиск, визначаємо навантаження. Далі все тіло потрібно розім’яти, а тоді вже — біг, вправи. Після цього знову міряємо тиск, щоб простежити, чи не підвищується.
Як прокинутися й бути енергійним? Просто лежачи в ліжку, виконуйте вправи.
З травня до середини вересня Людмила Іванівна займається плаванням. Каже, що для хребта, зокрема від сколіозів, це найкращий засіб. І хоча це й не моржування, та у водоймах. Радить загартовуватися: починаючи з квітня, обливатися в душі прохолодною водою.
— Тиждень так готуюся до сезону купання: заходжу в озеро поступово, 400 метрів пройду й розтираюся. І таких, як я, вже часто зустрічаю. Вдома витягуюся на перекладині, — бадьоро провадить пані Людмила, аж мені захотілося випрямитися. — Потім беру дві лижні палиці і йду скандинавською ходьбою. Починала з кілометра, тепер уже з мене ніхто на вулиці не дивується, а я долаю 4 кілометри, не зупиняючись. Вибираю маршрут, де менше калюж, і навіть дощ мене не зупиняє. Чи буває лінь? Ні, я вже втягнулася, тому організм сам вимагає. Літом проходила 8 кілометрів за 40 хвилин.
— Скільки вам, перепрошую, років?
– 73… Але то таке… — і продовжує: — До харчування ставлюся так: їсти треба все, але в міру. Мучним не захоплююся, переважно споживаю те, що росте на городі. Головне для доброго самопочуття — рух. Цьому вчу й своїх підопічних у терцентрі. У нас там все добре організовано: крім занять з фізичної культури, працює соляна шахта, кімната аромотерапії, часто влаштовуємо вечори відпочинку. Ходжу туди щодня, як на роботу. І вам скажу: не чекайте старості, а створюйте умови для доброго здоров’я у молодому віці. Знаю, що для всього треба знайти час, але найголовніше — це мати бажання. У мене ніколи не було «не хочу» чи «не встигаю», бо вчитель живе за дзвінком. А ще завжди мене підтримувала пісня. З нашої «Народної криниці» черпаю сили, бо тут збираються люди, одержимі піснею.
Для довідки.
Скандинавська ходьба одночасно тренує 90% усіх м’язів тіла, забезпечуючи рівномірне навантаження на верхню і нижню групу. Спалює на 46% більше калорій, ніж інша спортивна ходьба. Півгодини тренувань позбавляє від 300 калорій і на 24 години забезпечує активізацію обміну речовин. Тонізує роботу серця, серцево-судинної системи. В середньому пульс зростає на 10–15 ударів. Підвищує витривалість, повертає рухливість і повноцінне життя людям після травм опорно-рухового апарату.
Під час занять хребет і колінні суглоби отримують мінімальне навантаження. Тому скандинавська ходьба підходить літнім людям як щоденний фітнес, особам із надмірною вагою, яким заборонені активні фізичні вправи. Через високу інтенсивність спалювання калорій її рекомендують для схуднення. Особливо в тому випадку, якщо вам ніколи відвідувати тренажерні зали. Не випадково цю ходьбу називають «спортом ледачих», а протипоказання мінімальні: наявність вірусного захворювання в гострий період (ГРЗ, грип); період після операції черевної порожнини (поки не дозволить лікар); підвищення тиску (саме під час гіпертонічного кризу і порушення роботи серця тренування заборонені). А коли серцево-судинна система функціонує в нормальному режимі, вони дуже корисні.