Сьогодні - День підсніжника. Чому так пізно та як зберегти первоцвіти? - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 24.45 € 26.49
 Сьогодні - День підсніжника. Чому так пізно та як зберегти первоцвіти?

Ще 30-40 років тому сніг затримувався до середини-кінця березня і підсніжники квітнули до середини квітня.

Фото ілюстративне

Сьогодні - День підсніжника. Чому так пізно та як зберегти первоцвіти?

Працівники національного природного парку «Цуманська пуща» провели еколого-освітнє заняття для учнів Луцької спеціалізованої школи І—ІІІ ступенів № 5

Його приурочили до дня підсніжника і Всеукраїнського дня довкілля, які відзначаються в Україні.

Працівниця відділу еколого-освітньої та рекреаційної роботи Ківерцівського національного парку «Цуманська пуща» Юлія Грицюк провела дві презентації з використанням інтерактивних методів «Збереження первоцвітів» і «Дивовижні птахи Цуманської пущі». Вони поєднувалися з вікториною, записами голосів пернатих, повідомляється на сторінці у «Фейсбуці» Ківерцівського НПП «Цуманська пуща». Отримані знання знадобляться дітям, вважають захисники природи.

Щороку 19 квітня у світі відзначають День підсніжника (The Day of Snowdrop).  Чому так пізно, адже до середини квітня він у нас вже перецвітає!?

День підсніжника почали відзначати в Британії з 1984 року. Взагалі у світі, залежно від кліматичної зони, підсніжники зацвітають від січня до квітня. А оскільки у Великобританії їх цвітіння припадає на середину квітня, то і свято було приурочено до цього періоду – початку весни і теплих сонячних днів. В Англії підсніжники – це дуже популярні квіти, а ставлення до них вельми трепетне, в чомусь схоже до ставлення голандців до тюльпанів.

В Україні клімат поступово змінюється, такі теплі малосніжні та короткі зими не були характерними для нашої території ще 30-40 років тому. Зазвичай сніг затримувався до середини-кінця березня, відповідно і підсніжники квітнули до середини квітня. В цьому ж році перші квіти з’явились вже в кінці лютого.

Повертаючись до Англії, є ще декілька цікавих фактів пов’язаних із символікою підсніжників та традиціями їх вирощування. Старовинне англійське повір’я говорить про те, що підсніжники, посаджені навколо будинку, вбережуть його жителів від злих духів. Але перш за все – це перші квіти, які з’являються після зимових холодів і, відповідно, символізують початок весни, перемогу тепла над холодом і дарують надію на краще.

На відміну від України, де квіти, хоча і занесені до Червоної книги, проте масово зрізаються та продаються місцевим населенням, в Британії є забобони, пов’язані із цими квітами. Підсніжники часто садили навколо могил та кладовищ. У багатьох районах країни, зрізаний і принесений додому підсніжник є передвісником смерті і загрозливої приреченості, адже ці квіти не можуть довго зберігатись у вазі та швидко в’януть при кімнатній температурі.

Сьогодні підсніжники ростуть на багатьох територіях північної півкулі, їх налічується близько 20 видів, але практично всі занесені до списків рідкісних рослин різних країн. Багато тих, хто зрізає і продає букети з підсніжниками виправдовує свої дії бідністю і не здатністю держави забезпечити достойні пенсії, вирощуванням на присадибних ділянках для особистого користування. Проте слід пам’ятати, що продаж первоцвітів – не просто незаконний, а ще і дуже прибутковий бізнес із залученням багатьох людей на різних етапах транспортування рослин.

На території національного парку є лише декілька місць зростання підсніжників у дикій природі. Ці території невеликі і дуже вразливі, і тому в період цвітіння перебувають під посиленим наглядом.