Йосип твій дід: Супрун заступилась за матюки - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 24.84 € 27.38
Йосип твій дід: Супрун заступилась за матюки

«Влучно і точно застосована лайка, що описує наше ставлення до ситуації, і не спрямована образити співрозмовника, корисна для здоров’я».

Фото «Українська правда».

Йосип твій дід: Супрун заступилась за матюки

І вважає, що влучна лайка корисна для здоров’я

В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун не підтримує ініциативу народної депутатки Ольги Богомолець «про протидію лихослів’ю» і розказала, чому обсценна лексика може бути корисною для здоров’я.

Про це вона написала у Facebook, інформує «Українська правда».

«Влучно і точно застосована лайка, що описує наше ставлення до ситуації, і не спрямована образити співрозмовника, корисна для здоров’я. Дослідження показують, що саме така лайка і застосовується в побуті найчастіше. Вона призводить до нейтральних чи позитивних наслідків», – зазначила Супрун.

Вона звернула увагу на той факт, що, коли людина реагує нецензурною лексикою на складну неприємну ситуацію, а не на людину, то відчуває полегшення.

Людина реагує нецензурною лексикою на складну неприємну ситуацію, а не на людину, то відчуває полегшення.

«У цьому разі наше обурення новинами, біль при тренуванні, травмі, тривожність, подив чи переляк знаходять миттєве і досить точне вираження, на що мозок реагує виділенням ендорфінів. Ці нейромедіатори беруть участь в знеболенні чи задоволенні», – пояснила вона.

Посилаючись на наукові дослідження, Супрун вказала на ефективність лайки ву зменшенні болю, посиленні серцебиття і підвищенні больового порогу.

При цьому вона підкреслила, що матюками слід саме послуговуватися в найпотрібніший момент, а не розмовляти ними постійно. Інакше мозок звикає і перестає сприймати лайку як щось екстраординарне.

В.о. міністра також зазначила, що розуміти і висловлювати свої емоції теж корисно для здоров’я. А ось тривале пригнічення емоцій, замість їх проявлення (так зване репресивне опанування емоцій) пов’язане з вищою захворюваністю на рак і гіпертензію.

Вона нагадала також про існування хвороби, що має назву синдром Турета. Так, 10 – 20% людей із синдромом Туретта можуть вдаватися до потоку лайливих слів, коли налякані чи збуджені. Також симптомом деяких хвороб є стан афазії. У людей з нею порушена мова та її розуміння, але матюкатися вони подекуди можуть чудово.

«Науковці пояснюють це тим, що лайка не сприймається нашим мозком буквально. Ми не уявляємо саме те, що чуємо і кажемо, та апелюємо саме до прикрої обурливої ситуації, а не статевих органів, приміром», – пояснила Супрун.

Тому, підкреслює вона, звичайне мовлення та обсценна лексика – це окремі речі з точки зору нейрофізіології.

«Викорінювати слід пасивну та активну агресію, дискримінацію, штампи, але не обсценну лексику як таку», – наголосила Спрун.

«А найкраща турбота про українську мову – це спілкуватися та творити нею, незалежно від сфери роботи, розробляти професійну лексику, перекладати ресурси та літературу, читати українських авторів, а не законодавчо регулювати те, що ми кажемо», – додала вона.

Нагадаємо, у Верховній Раді у середу зареєстрували законопроект про очищення української мови від матюків – «Про протидію лихослів’ю». Ініціатор законопроекту нардеп Ольга Богомолець розповіла, що він має на меті дати визначення цьому явищу і запобігти вживанню ненормативної лексики у публічному просторі.