Курси НБУ $ 41.72 € 49.18

КАРТОПЛЯ, ЯКОЇ НЕ ЇДЯТЬ ЖУКИ

Наковці стверджують, що колорадські жуки з часом звикають до хімічних засобів проти них і виживають. Проте весною сусідка мені дала відро картоплі, на яку боялись сідати жуки, бо тут же гинули...

Чи не найбільшою проблемою фермерів, селян, сільськогосподарських підприємств, які вирощують картоплю і дбають про майбутній врожай, є найнебезпечніший ворог бульби — колорадський жук. Нині торгівля пропонує вдосталь різноманітних хімічних засобів для боротьби з цим шкідником. Та, як стверджує наука, жуки звикають до них і виживають. Частина дачників навіть відмовляються вирощувати картоплю, бо ж чимало коштів йде на хімікати. Простіше купити її на ринку.
Навесні і я не планувала садити на своїй грядці картоплю, та сусідка по городу запропонувала провести разом експеримент. Вона вирішила скористатися порадою журналу “Огородник” і обробила бульби перед садінням одним із препаратів для боротьби з колорадським жуком. Відро такої картоплі дала й мені. Я висадила її, а поряд — звичайну, без хімічної обробки. Щойно з’явилися перші паростки картоплі на експериментальній грядці, як на неї накинулися жуки. Але гинули тут же. Іноді біля куща знаходила до 20 мертвих. Протягом літа жуків на цій грядці не було. І лише одиниці з’явилися через кілька тижнів після цвітіння. А ось на другій грядці, де росла необроблена картопля, доводилося щодня збирати жуків. Словом, експеримент вдався. Можна було б й порадіти. Якби не одне але... Оброблену хімією картоплю вживати боюся. Не знаю чи можна їсти, чи не зашкодить здоров’ю. Можливо, варто зробити аналіз бульб на вміст у них небезпечних речовин. Адже якщо “експериментальна” картопля виявиться “їстівною”, то запропонований моїми сусідами метод — це саме те, чого чекають картоплярі всієї України. До речі, кажуть, що в багатьох країнах посадки картоплі не обприскують хімічними речовинами, а обробляють бульби перед садінням.
Галина ШАФЕТА. м.Луцьк.

Фахівці обласного державного проектно-технологічного центру “Облдержродючість”, до яких ми звернулися з проханням дати роз’яснення, про вищенаведений метод боротьби з колорадським жуком не чули. Тож порадили принести картоплю на аналізи до лабораторії, яка знаходиться в Луцьку на вулиці Глушець, 49. Хоча, вважають, якщо авторка листа застосовувала для обробки картопі інсектицид згідно з інструкцією, то, ймовірно, вміст токсичних речовин у бульбах не перевищуватиме норми. Адже хімічні сполуки для знищення комах через три місяці розкладаються.
А ось фахівець в галузі картоплярства, завідуючий лабораторією Волинського інституту агропромислового виробництва Віталій Пахольчук зазначив, що в ряді країн, зокрема, в Польщі, Німеччині, Росії, щоб запобігти пошкодженню бульб шкідниками, практикують обробку насіння хімічним препаратом фірми “Байєр”. Цим досвідом скористалися і науковці Волинського інституту агропромислового виробництва — засадили ділянку картоплею, обробленою препаратом “Престиж” цієї ж фірми. І результати втішні — її не пошкоджували дротяники, травневі хрущі, та й колорадських жуків було небагато. Бульби здали в агрохімлабораторію для встановлення вмісту пестицидів. Про результати Віталій Дмитрович пообіцяв повідомити.
Telegram Channel