Курси НБУ $ 41.85 € 49.06

НАЙПІДСТУПНІША ЖІНОЧА ХВОРОБА

Щогодини від прогресування раку грудної залози помирає одна українка...

Чому українки, на відміну від француженок, обминають онкологі в
Рак грудної залози в Україні — на першому місці серед злоякісних новоутворень у жінок. Щогодини від прогресування раку грудної залози помирає одна з наших співвітчизниць, кожні 35—37 хвилин виявляють новий випадок цього захворювання. Не менш актуальною є проблема раку грудної залози й в усіх країнах світу, але цивілізовані суспільства більше дбають про те, щоб виявляти ці захворювання на ранніх стадіях.
В Україні приблизно у третини хворих — рак у занедбаній стадії. Тим часом, головна умова успішного лікування — його своєчасний початок.
Що необхідно зробити, аби якомога раніше довідатись про можливі захворювання грудних залоз? Найперше — регулярно самим обстежувати свої груди кожного місяця. Щорічно слід проходити медогляд у фахівців. Обов’язковим є і рентгенологічне обстеження — мамографія.
Самообстеження треба проводити на п’ятий— десятий день після закінчення місячних. Станьте перед дзеркалом спочатку з опущеними, а потім з піднятими догори руками. Придивіться, чи нічого не насторожує вас у розмірі, формі грудей, чи не з’явились ущільнення, набряки, почервоніння шкіри. Пальцями ретельно прощупайте усі ділянки грудної залози, пахвові та шийні лімфатичні вузли. Якщо виникли хоч найменші сумніви чи підозри — негайно звертайтесь до лікаря. Кожній жінці після сорока років потрібно щорічно проходити онкопрофогляд у хірурга, гінеколога та онколога в поліклініці за місцем проживання.
Навіть якщо ви не виявили у себе ущільнень у грудних залозах — пройдіть мамографію, спеціальне рентгенівське обстеження з використанням незначної дози рентгенівських променів. Це дасть змогу виявити в тканині залоз найменші ущільнення, які не проявляються при пальпації. Робити мамографію кожній жінці після сорока років слід один раз у два роки, а після п’ятдесяти років — щорічно. Це обстеження можна пройти в обласному онкодиспансері, причому, навіть у суботу і без направлення лікаря. Одночасно вас обстежать хірург та онколог. Фахівці мають на озброєнні чимало методів уточнення діагнозу, що допоможе виявити онкозахворювання на ранній стадії.
Чому ж наші жінки обминають онкологів? Дехто з них спочатку шукає порятунку у різних екстрасенсів та цілителів, які наживаються на чужій біді. І лише коли пухлина нагноюється, починає розпадатися і кровоточити, вони приходять до лікаря. Але тоді їм значно важче допомогти. Іноді навіть неможливо.
Деякі жінки бояться йти до онкохірургів, оскільки їм важко змиритися з думкою про необхідність операції на грудній залозі. Але слід пам’ятати, що раннє звернення до лікаря підвищує ефективність лікування, дає кращі перспективи одужання.
Три роки тому я проходив стажування з онкохірургії на базі лікарського Центру Ліон-Південь у Франції під керівництвом всесвітньо відомого професора Жан-Ів Бабена. Мав змогу вивчити, як організована допомога жінкам із раком грудної залози у цій країні. І після операції колишні пацієнтки залишаються впевненими у собі, привабливими. Цьому сприяють пластичні операції та протезування молочних залоз. З допомогою професора я освоїв такі операції. Їх при наявності електричного дисектора та ендопротезів можна було б виконувати і в нас.
Я був учасником чотирьох науково-практичних конференцій, присвячених питанням діагностики та лікування онкопатології. Оскільки спочатку мені було важко спілкуватись французькою, професор Жан-Ів Бабен пішов мені назустріч і ми спілкувалися англійською. Умовам, в яких працюють французькі онкохірурги, можна лише позаздрити. Найсучасніше обладнання, матеріали. Широкий вибір ендопротезів молочних залоз різного профілю та розмірів. Витрати на лікування онкохворих повністю покриваються страховими компаніями. Очевидно, тому французькі жінки, на відміну від українок, не обминають онкологів.
Володимир КОСТЮК, лікар-хірург-онколог.
Telegram Channel