Курси НБУ $ 41.58 € 46.86
КОМУ ЙДУТЬ  АГРАРНІ ГРОШІ НА ВОЛИНІ?

Волинь-нова

КОМУ ЙДУТЬ АГРАРНІ ГРОШІ НА ВОЛИНІ?

59 відсотків коштів державної підтримки минулого року отримала одна фірма — ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика»...

59 відсотків коштів державної підтримки минулого року отримала одна фірма — ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика»...

Сергій НАУМУК



Найулюбленіша тема наших аграрних чиновників — «підтримувати» село. Воно й зрозуміло — образ захисника «колиски українства», зазвичай, добре окуповується на виборах. Разом із тим, влада досі не визначилася, на кого вона робить ставку в агросекторі: на дрібних фермерів чи на магнатів — великих виробників? Мова про одночасну підтримку особистих селянських господарств, фермерів та великотоварних господарств виглядає як намагання всидіти одразу на трьох кріслах. Хоча наші чиновники — майстри у такому балансуванні.
— Нині 40 відсотків м’яса та 75 відсотків молока, які реалізують на внутрішньому ринку, виробляють домашні господарства. Маючи кілька корів та свиней, такі фермери є головними годувальниками мільйонної країни, — нещодавно заявив міністр агрополітики і продовольства Олексій Павленко, якого політичні однодумці то відкликають з посади, то залишають. — Тому державна підтримка саме цієї категорії виробників — це питання не тільки допомоги бізнесу, а продовольчої безпеки та добробуту нашої країни. Від того, наскільки ми зможемо відстояти інтереси аграріїв у цій сфері, залежить її дохідність та обсяги виробництва, рівень задоволення потреб населення у продуктах харчування та нарощування експортного потенціалу України.
Наскільки держава турбується про дрібних виробників, можна судити за супероб’єктивним критерієм — грішми. Той, кому перепадають кошти, очевидно, і є улюбленцем влади. Хіба не так? Отож, у 2015 році волинським виробникам було виплачено 16,6 мільйона гривень із державного бюджету. Усі кошти виділили за програмою «Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів», затвердженою постановою Кабміну 29 квітня минулого року. Головним розпорядником програми є Мінагрополітики, а розпорядником нижчого рівня у межах області — департамент агропромислового розвитку Волинської облдержадміністрації.
Компенсацію надають на кредити для закупівлі паливно–мастильних матеріалів, насіння, добрив, засобів захисту рослин, кормів, сировини та інгредієнтів для виробництва комбікормів, ветеринарних препаратів, молодняку сільськогосподарських тварин та птиці, обладнання для тваринницьких ферм і комплексів, запасних частин для ремонту сільськогосподарської і зрошувальної техніки та обладнання, енергоносіїв та оплати послуг, пов’язаних із виконанням ремонтних робіт, робіт (послуг) із підготовки та обробки ґрунту, захисту рослин від хвороб і шкідників, збирання врожаю. Рішення приймала конкурсна комісія. Згідно з постановою перевагу мали надавати у першу чергу позичальникам, які мають річний чистий дохід до              10 мільйонів гривень, тобто невеликим виробникам. У другу — господарствам, які розводять ВРХ.
Усього за програмою компенсації кредитів допомогу від держави отримали 19 виробників: ПАТ «Володимир–Волинська птахофабрика» з Володимир–Волинського району, ТзОВ «Птахокомплекс «Губин» із Луцька, СТзОВ «Городище» з Луцького району, ФГ «Перлина Турії» з Турійського району, СТзОВ «Романів» з Ківерцівського району, ТзОВ «Віра-1» із Луцька, ПП «Західна аграрна компанія» з Локачинського району, ТзОВ «Агротехніка» і ТзОВ «Агідель» з Луцька, СТзОВ імені Лесі Українки Ковельського району, СФГ «Тех–агро» з Горохівського району, ТзОВ «П’ятидні» з Володимир–Волинського району, СВК «Батьківщина» з Турійського району, СФГ «Золота Нива» з Ківерцівського району, ФГ «Хан–Ко» зі Старовижівського району, ПП «ФруктЕксПол» із Локачинського району, ПОСП «Русь» із Горохівського району, НДСФГ Колача Є.Й. з Володимир–Волинського району та ФГ «Бистровиця» з Горохівського району.
Лише сім із них мають річний дохід до 10 мільйонів гривень (СФГ «Тех-агро», СВК «Батьківщина», ФГ «Хан–Ко», ПП «ФруктЕксПол», НДСФГ Колача Є.Й., ПОСП «Русь» та ФГ «Бистровиця»). І тільки чотири вирощують ВРХ (СТзОВ «Городище», СТзОВ «Романів», ФГ «Перлина Турії» та СТзОВ імені Лесі Українки). На що саме брали кредити господарства, департамент агропромислового розвитку не повідомив, обмежившись інформацією, що кошти використані відповідно до порядку. Зате відомо, що підприємствам першої та другої черги відшкодували 100 відсотків ставки за кредитами, а іншим – лише 87 відсотків.
Отож, СТзОВ «Городище» отримало 906 тисяч гривень, ФГ «Перлина Турії» — 721 тисячу гривень, СТзОВ «Романів» — 631 тисячу гривень. Іншим перепало значно менше. У числі позичальників — СТзОВ імені Лесі Українки (93 тисячі гривень), СФГ «Тех–агро» (74 тисячі), ТзОВ «П’ятидні» (43 тисячі), СВК «Батьківщина» (41 тисяча), СФГ «Золота Нива» (30 тисяч), ФГ «Хан–Ко» (43 тисячі), ПП «Фрукт-ЕксПол» (22 тисячі), ПОСП «Русь» (10 тисяч), НДСФГ Колача Є.Й. (12 тисяч), ФГ «Бистровиця» (9 тисяч гривень).
Але то все дріб’язок. Більше державних коштів надійшло підприємствам «Птахокомплекс «Губин», «Західна аграрна компанія», «Віра-1», «Агротехніка» та «Агідель», що входять до складу «Агропромгрупи «Пан Курчак» (співвласник — народний депутат України Сергій Мартиняк). Разом вони отримали 4,17 мільйона гривень, або 25 відсотків коштів за минулий рік. Проте усіх перевершило ПАТ «Володимир–Волинська птахофабрика». Цій компанії з державного бюджету надійшло 9,79 мільйона гривень, або 59 відсотків усіх коштів на компенсації кредитів!
Отакої! Навіщо тоді розмови про підтримку малих виробників, якщо майже дві третини коштів отримує одна фірма? Та ще й та, яка працює у птахівництві, — одному з найрентабельніших секторів АПК. Виходить, заяви міністра — не більше ніж словесна полова, бо вони аж ніяк не підкріплені грошима.
Telegram Channel