Розводити індиків, які були завезені до нас із Центральної Америки, дуже вигідно, але не так і просто...
Розводити індиків, які були завезені до нас із Центральної Америки, дуже вигідно, але не так і просто. Хоча дорослі особини не вимагають до себе багато уваги, про маленьких індичат цього не скажеш. Молодняк дуже сприйнятливий до зовнішнього впливу. Невідповідне харчування, занадто низькі або високі температурні умови, неправильне утримання в більшості випадків призводять до смерті значної частини потомства
Микола ІВАНЧУК
ГОЛОВНЕ — НЕ ДОПУСТИТИ ЗАГИБЕЛІ МОЛОДНЯКА Відразу після появи на світ індичат протягом п’яти днів слід утримувати в приміщенні з температурою 33oС. Після цього і до десятого дня її слід знизити до 27oС, а з одинадцятого — до 23oС. Вважають, що світлим індичатам необхідно набагато більше тепла, ніж тим, які мають темне оперення. Не можна молодняк піддавати перепадам температур. Якщо індичат висиділа квочка, то в пташнику достатньо температури 23oС, решту тепла вона забезпечить самостійно. Поки маленькі індичата не досягли віку п’яти тижнів і на їхніх шиях не утворилися шкірні нарости, уникайте їх контакту з вогкістю, росою та іншими опадами. Важливо не допустити пошкодження дзьобів пташенят, оскільки це гарантовано стає причиною їхньої загибелі. Кладіть корм на картон, і в жодному разі не на метал. При вирощуванні різних видів птиці не можна утримувати їхніх пташенят разом. Індичата на це дуже негативно реагують — вони можуть захворіти ентерогепатитом. Індичата повільніше розвиваються й адаптуються до зовнішнього середовища, ніж курчата, більше хворіють, різкіше реагують на зміну приміщення або корму.
ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО ПРИМІЩЕННЯ ДЛЯ УТРИМАННЯ ІНДИКІВ Напевно, одна з найважливіших умов, яку потрібно виконати ще до того, як ви почали розводити індиків — це створити для них відповідний пташник. Про те, яка температура необхідна маленьким індичатам, ми вже згадували. Варто відзначити, що допускати промерзання дорослих птахів також не можна. Важливо максимально утеплити пташник, устелити підлогу щільним шаром сухої соломи. А ось в літній час треба, щоб птахам не було дуже жарко. Високі температури не тільки негативно впливають на загальне самопочуття птахів, але і є причиною поширення різних захворювань. Вологість повітря в приміщенні з птахами повинна бути на рівні 65—70 відсотків. Як дуже сухе, так і дуже вологе повітря призводить до різних захворювань. При недотриманні необхідної вологості повітря птахи можуть втрачати оперення. Важливий фактор, особливо при утриманні в одному приміщенні великої кількості птахів і в жарку пору року, — це вентиляція. У добре вентильованих приміщеннях не розвивається вогкість. Таким чином, при будівництві пташника для індичок не забудьте про спеціальні «витяжки» і вікна, які повинні бути розміщені так, щоб не допускати протягів. Штучне освітлення має дуже важливе значення, якщо ви хочете збільшити несучість своїх вихованок. Дуже важливо, щоб світловий день для них тривав майже 14 годин на добу. Тому в зимовий час лампочки включають із 6 години ранку і до того часу, поки не зійде сонце. Те ж саме роблять і ввечері. Завдяки цьому несучки швидше линяють, а молодняк швидше досягає статевої зрілості. Дуже важливо, щоб гнізда були легкодоступними для індичок і для господарів, аби забирати з них яйця і прибирати. Найкраще їх розміщувати в затінених місцях. Тоді несучки відчувають себе в більшій безпеці. Також рекомендують їх розміщувати на висоті 25—30 сантиметрів над підлогою. Допускається, щоб гнізда були в кілька ярусів. Але на 4—5 індичок достатньо одного гнізда. Особливо важливе значення мають ванни з піском і золою. Ці інгредієнти обов’язково повинні бути сухими. Їх засипають в ящики, які потрібно встановити в приміщенні з індичками. За допомогою подібних ванн птиця позбавляється від різних паразитів. Для цих птахів дуже важливі вигули, бо вони не тільки позитивно позначаються на здоров’ї, а й полегшують їх утримання. Індики дуже люблять піші переходи, причому на досить значні відстані. Вони здатні швидко бігати, часто злітають на дерева, якщо помічають якусь небезпеку. Прогулянки потрібні не тільки для дорослих особин, а й для молодняка. Вигули дають можливість птахам самостійно знаходити корм, роблячи свій раціон різноманітнішим. Важливо, щоб у місцях вигулу було багато рослинності, кущів і дерев, в тіні яких індички могли б сховатися від спеки. При наявності природних ванн із піском відпаде потреба встановлювати їх у пташниках.
РАЦІОН ДЛЯ ПРАВИЛЬНОГО І ПОВНОЦІННОГО РОСТУ Зазвичай найголовнішим інгредієнтом раціону індиків є комбікорм, який можна давати їм практично від самого народження. Також маленьких індичат дуже важливо забезпечувати вареними яйцями і кисломолочними продуктами. Крім цього, індички дуже вимогливі до вітамінів та мікроелементів, які потрібні їм для росту і підтримки імунітету. Тому разом із комбікормом їм слід давати: кукурудзяні і пшеничні зерна шрот із соняшнику кормові дріжджі кісткове, рибне і трав’яне борошно крейду, черепашки і вапняк кухонну сіль. Пам’ятайте і про те, що таким птахам, як індички, потрібно чимало води. Найголовніше, щоб вона завжди була свіжою і чистою. Для маленьких індичат воду варто трохи підігрівати. Дуже важливо, щоб як годівниці, так і поїлки утримувались у постійній чистоті, оскільки вони можуть стати джерелом розповсюдження захворювань. Це можуть бути корита або жолоби на зручній для птахів висоті. Повністю засипати їжею годівниці не варто, птиця повинна з’їдати її за один раз. Поїлки також потрібно розміщувати на висоті росту індичок, тобто, на рівні шиї. Важливо, щоб птахи не могли самостійно перевернути їх і розлити воду.