Курси НБУ $ 41.50 € 46.45

І ТВАРИНИ ХВОРІЮТЬ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ

Буває, що господарі худобу і птицю утримують на обійсті разом. Частіше це трапляється через матеріальне становище селян, які не можуть збудувати окремі хліви для худоби та птиці, а іноді — через незнання наслідків такого співжиття...

Буває, що господарі худобу і птицю утримують на обійсті разом. Частіше це трапляється через матеріальне становище селян, які не можуть збудувати окремі хліви для худоби та птиці, а іноді — через незнання наслідків такого співжиття

Іван ДЕМЧУК


Утримання поруч різних видів живності може шкодити її здоров’ю. Хворі тварини чи птиця найчастіше є джерелом окремих збудників небезпечних спільних хвороб. Якщо їх утримувати в одному приміщенні, то це призводить до швидкого зараження, розвитку хворобливого процесу, а відтак — зниження продуктивності чи навіть падежу.
Наприклад, туберкульоз — типове стійлове зараження тварин. Однак можливе інфікування й на пасовищі. Хворіють частіше ослаблені особини. Цьому сприяють підвищена вологість повітря, його забрудненість збудниками туберкульозу та підвищена концентрація аміаку. Дуже небезпечними у розповсюдженні цього захворювання є кури, які не обмежені у вигулах, розгрібають та роздзьобують залишки продуктів, що можуть бути ураженими мікобактеріями. А потім у приміщенні, де утримують тварин, своїми виділеннями вони забруднюють годівниці, стійла, інвентар. Найбільш небезпечними є кури, старші двох років. Вони дуже часто хворіють туберкульозом у прихованій формі. Свині також можуть заразитися ним у спільних приміщеннях з інфікованою худобою і птицею. Їм часто згодовують білкові концентровані корми, а тому з випорожненнями виділяється велика кількість аміаку, який негативно впливає на стан дихальних шляхів тварин і птиці.
Особливу увагу слід звернути на утримання водоплавної птиці разом з іншими видами живності. Вона, а також кролі віком від декількох місяців до двох з половиною років можуть бути бактеріоносіями такого небезпечного захворювання, як сальмонельоз. Зараження відбувається через корм, воду, інвентар, забруднені виділеннями хворих.
Спільне утримання може спричинити виникнення та швидке перезараження тварин і птиці хворобами, що зумовлюються вірусами. До них належить і хвороба Ауєскі. Вона вражає котів, кролів, свиней. Важкий перебіг її у великої рогатої худоби, яка надзвичайно рідко видужує. Дуже небезпечними є паразитарні хвороби. З домашніх тварин одноклітинних паразитів переносять кури, гуси, індики, велика рогата худоба, вівці та свині.
Перелік хвороб можна продовжувати, однак навіть найпоширеніші з них достатньою мірою свідчать про небезпеку спільного утримання тварин в одному приміщенні. Варто пам’ятати, що хлів треба постійно прибирати, чистити та дезінфікувати. У стійловий період тварин слід щодня виводити на свіже повітря протягом двох–трьох годин, за винятком дуже холодних та вітряних днів. Проте найкраще все–таки будувати ізольовані приміщення для кожного виду живності.
Telegram Channel