Курси НБУ $ 41.50 € 46.45

«ПЕРЧАТКИ ОДЯГЛА? ТО ЩЕ Й ВАЛЯНКИ ВЗУВАЙ!»

У деяких селах на Поліссі померзли картопля та інші культури...

У деяких селах на Поліссі померзли картопля та інші культури

Сергій НАУМУК


— Уже намочила насіння огірків і гарбузів. Доведеться пересівати. Минулої ночі все померзло, до вечора геть почорніло. Раніше все думала, як то все посапати, а тепер уже й сапати нема чого. Люди по селі ходять, як причумлені, бо у багатьох городина і картопля пропала, — розповіла телефоном наша читачка.
Кілька днів тому в деяких селах Любешівського, Камінь–Каширського, Ратнівського, Старовижівського, Шацького та Любомльського районів приморозки пошкодили городні культури та картоплю.
На Старовижівщині червневі примхи погоди далися взнаки у Рокиті, Лютці та Яревищі. У перших двох населених пунктах постраждали городи, розташовані у низинах, на меліоративних клітках. Проте й там нерівномірно: в одного господаря картопля ледь прихоплена морозом, а поруч — геть почорніла. В окремих місцях пожовтіла навіть холодостійка капуста.
— Я ще з вечора зрозумів, що буде мороз, — розповідає житель Лютки Іван Сех. — Заходжу до хати і кажу внукам: «Ану, всі за мною. Беріть мішки і будемо гарбузи накривати». Тим і врятували. Найбільше у нашому селі пошкодило картоплі на полях понад річкою, бо там низькі землі. А в урочищі На Лукому городина вистояла — близько озеро, з нього пішов опар, тож мороз не взяв.
— Кабачки, огірки, гарбузи пропали, — зітхає його джужина Олена Сех. — Усього шкода, але те все можна купити і якось перебитися. Найгірше, що бульби не буде. Це ж — другий хліб.
Городи за селом, що засаджені картоплею, ще здалеку чорніють. На деяких нивках мороз понищив не лише листя, а й стебла. Кабачки, гарбузи та огірки — теплолюбиві культури — померзли повністю.
Сусіднє село Яревище постараждало, напевно, найбільше. Воно розташоване у низині, чимало городів на торфовищах. Тож мороз причинив тут найбільше шкоди. Заходимо у крайню хату. Господиня, 78–річна Февронія Никитюк, веде нас до своєї нивки. Каже, що бульба вимерзла у багатьох людей, навіть на піщаних землях, на яких приморозки зазвичай сільськогосподарські культури вражають менше. Спускаємося з горба у долину, до річки і бачимо, що картопля геть почорніла. Хоча вельми нерівномірно. По обидва боки зеленого куща — два зовсім чорні, які поопускали пагони, а з двох пагонів куща вижив лише один.
— Якщо піде дощ, то бульба ще опамолодиться, — жінка приглядається до картоплі. — Он, у тому кутку біля кущів затишно, то менше прихопило. Там рослини зеленіші.
Найбільше мороз наробив лиха на городах понад Прип’яттю. Розташовані на торф’яниках, вони завжди страждають від весняно–літніх приморозків. Шкоди зазнало і господарство Марії Сех. Виходимо до річки, вздовж якої тягнуться наділи. Поруч із пшеницею чорніє поле, ніби свіжопереоране. Підходимо ближче і бачимо, що картопля вимерзла геть уся. Капуста від холоду пожовкла.
— У тих, хто посадив бульбу рано, вона вже раз постраждала, коли був перший мороз, — розповідає жінка. — Пересадили, а тепер знову. В одного господаря вдруге пропала гречка. У нас навіть помідори біля хати прихопило. Вранці виходжу надвір, а там усе сиве. Сусід гукає: «Ти перчатки одягла? То ще й валянки взувай!» Я спочатку навіть не зрозуміла, що мороз такий сильний.
Селяни бідкаються, що ж буде далі. Адже вклали працю і насіння, а який збиратимуть врожай — невідомо. Яревищуки чекають дощу, бо у такому випадку є шанс, що картопля відмолодиться. Про теплолюбиві культури, які дуже померзли, вже не йдеться.
— У нас хороша морква була. Але пройшла така злива, що рядки замулило. А тепер ще два рази поморозило. То що збереш? — каже Тетяна Бегаль із Кримного, яка теж має город у Яревищі. — Піде дощ, то картопля опамолодиться, але вже велика не виросте, хіба свиняча.

На фото: Февронія Никитюк потерпає за свою бульбу.
Фото Сергія НАУМУКА.
Telegram Channel