Курси НБУ $ 41.50 € 46.45

У НЬОГО КРОЛІ — СПРАВЖНІ КОРОЛІ

Колишній шахтар Володимир Матіяш із Володимира–Волинського розводить породистих вуханів. Тварин, виведених у Польщі, Словенії, Німеччині й Австрії, придбав на виставці в Ужгороді. Судді за різними критеріями оцінюють їх у 96 балів зі 100, що підтверджено документами та сертифікатами...

Колишній шахтар Володимир Матіяш із Володимира–Волинського розводить породистих вуханів. Тварин, виведених у Польщі, Словенії, Німеччині й Австрії, придбав на виставці в Ужгороді. Судді за різними критеріями оцінюють їх у 96 балів зі 100, що підтверджено документами та сертифікатами. Має він і породи з ферми німецького генетика Евальда Кремера – у нього вуханів купують господарі з усієї Європи...

Тетяна АДАМОВИЧ

СТВОРИВ УДОМА РАЙСЬКИЙ КУТОЧОК

Окрім улюблених кроликів, розводить шість порід фазанів та понад десять – курей. Різнокольорове дзвінкоголосе птаство живе у вольєрах, змайстрованих хазяїном власноруч. При цьому вони зовсім не псують вигляду сучасного подвір’я з гарною бруківкою, а навпаки, чудово доповнюють та прикрашають прибудинкову територію – то такий дизайнерський задум пана Володимира. А допомагає йому господарювати дружина Катерина Андріївна.
— Виходжу раненько на подвір’я каву пити, а мої фазани, побачивши мене, стараються привернути увагу, змагаються у співі: хто голосніше і вправніше! Зробив собі такий райський куточок для душі, – розповідає Володимир Ростиславович і показує, хто у тих клітках живе. А тут – і фазани, і кури – пухнасті з лебединим пухом, королівські, золотисто–жовті, золотисто–червоні, срібні, діамантові, мисливські… Кожна птаха по–своєму гарна, з яскравим пір’ям, що виблискує на сонці різними барвами веселки.
Клітки з трьох боків захищені від вітру, бо фазани, які тут і зимують, бояться протягів. Лише спереду – сітка, і то у холодну пору господар закриває її плівкою.
— Скільки коштує така краса? – показую на золотисту парочку.
— Молода пара фазанів обійдеться від 800 гривень, дорослі – близько 2000, – каже господар і переконує, що яйця, курчат чи молодняк декоративної птиці купують і місцеві, і приїжджі з інших районів.
У Матіяшів майже всю присадибну ділянку займають клітки. Лишень курей тут – понад десять порід, є й такі, що тільки–но з’явилися у наших краях: брами, орпінгтони, кохінхіни, гамбурзькі, амрокси, лівенські ситцеві, китайські шовкові, юрловські голосисті, харківські барвисті… Кожен вид утримується окремо.
Більшість цих порід придбані на виставках у Києві й Тернополі, їхня ціна сягає 1000 гривень за пару. Господар каже: затрачені кошти вертає за два сезони, бо яйця продає по 25 гривень за штуку, курча коштує 50. Має власні три інкубатори, найбільший – до тисячі яєць. Та і дієтичне м’ясо родина їсть увесь рік. До прикладу, півень породи орпінгтон виростає за сезон до 6 кілограмів, курка важить 4.
Годують птаство двічі на день зерновою сумішшю, просом, насінням соняшника, макухою, ріжуть зелень люцерни, труть моркву і яблука. А щоб не хворіли, бережуть від протягів, у холодну пору стежать за температурним режимом і вакцинують від чуми – спеціальні ліки закрапують у ніздрі на дзьобах.

ВУХАНІ З ЄВРОПЕЙСЬКИМ РОДОВОДОМ
— В Україні є лише три клуби (в Ужгороді, Виноградові й Сумах), що мають сертифікати і клейма та організовують виставки, на яких судді оцінюють кролів, виставляючи їм бали. В Ужгороді купив пару, яку привезли з ферми Евальда Кремера, заплатив за них дорого, – розповідає Володимир Матіяш, і веде до хліва – до кліток з велетенськими вуханями. Є тут і м’ясні породи новозеландців та каліфорнійців, які за 5 місяців виростають до 6 кілограмів, а однорічні бельгійські фландери і білі велетні важать близько 10. Усі вони привезені з Польщі, Словенії, Австрії і мають відповідні документи.
Разом зі знайомими кролівниками Володимир Матіяш майже щомісяця буває на різноманітних виставках. Для поїздок наймають транспорт і гуртом подорожують: хтось везе туди своїх вуханів, хтось – привозить звідтіля. Приміром, за 8–місячного породистого самця платять 2,5 тисячі гривень, є й дорожчі.
Найперший корм для кролів – зерносуміш із ячменю, вівса і пшениці, нею господар годує свою живність уранці, а сіном чи травою – ввечері. Кожна клітка має поїлки – їх також виготовив власноруч.
Володимир Матіяш радить: обов’язково у 2–місячному віці робіть вуханям щеплення від гемологічної хвороби, опісля, через два тижні – від міксоматозу і раз у місяць напувайте їх спеціальними ліками від кокцидіозу, а біля кліток розвішуйте липучки від мух і комарів.

На фото: Такий кролик і курочки коштують кілька дідусевих пенсій.

Фото Тетяни АДАМОВИЧ.
Telegram Channel