Волинський учений віз із собою в еміграцію клунки з насінням
9 листопада 1884 року в Ратневі нині Луцького району народився Станіслав Липинський, агроном-селекціонер
Він був сином власника маєтку. Як і його старший брат В’ячеслав Липинський, навчався у 1-й Київській гімназії та у Київській політехніці. Упродовж 1905–1908 років здобував освіту на філософському факультеті університету в Лейпцигу. Там же, студіюючи агрономію, у 1910-му отримав учений ступінь доктора філософії.
До початку Першої світової війни Станіслав Липинський хазяйнував разом із батьком у Затурцях. За короткий час вивів своє господарство в число 50 найрентабельніших на теренах тодішньої Польщі. Від 1922 року доктор Липинський займався селекцією сільськогосподарських культур, переважно пшениці та картоплі.
Водночас учений не лишався осторонь проблем односельчан: сприяв забудові села, допомагав людям лісоматеріалами, цеглою, насінням. З його участю в Затурцях відбудовано старовинний костел та споруджено дерев’яну церкву
У 1929-му зареєстрував власну фірму «Затурці д-ра Ст. Ліпінського», що дало йому законні підстави для реалізації елітного насіння. Виведені сорти пшениці «Волинянка рання», «Затурецька біла» та картоплі «Вольтман затурецький» і «Парнасія» завоювали призові місця на сільськогосподарських виставках у Луцьку та Познані. За селекційний доробок його удостоєно найвищої державної нагороди – медалі «Золотий хрест заслуги». У господарстві також вирощували елітних коней та тонкорунних овець.
Водночас учений не лишався осторонь проблем односельчан: сприяв забудові села, допомагав людям лісоматеріалами, цеглою, насінням. З його участю в Затурцях відбудовано старовинний костел та споруджено дерев’яну церкву.
Станіслав був останнім власником родинного маєтку Липинських у Затурцях. Проживав тут із сім’єю до 18 вересня 1939 року. На другий день після радянської окупації Західної Волині емігрував до Польщі. Разом із домашніми пожитками віз і клунки з насінням.
Селекційну роботу з насіннєвим матеріалом, вивезеним із Затурець, Липинський продовжив уже в Польщі. У результаті були виведені сорти озимої пшениці «Вигнанка» та «Стильова». У назві першого вчувається велика туга за рідним краєм. Учений опублікував ряд наукових праць, написав підручник «Вирощування картоплі», який вийшов друком уже після смерті автора у 1958 році. Також уже посмертно один із сортів картоплі названо прізвищем знаного селекціонера – «Рання Ліпінська».
Віталій КУШНІР