Автентичні повстанські зброя та листівки.
Коли в Луцьку буде Музей визвольної боротьби?
У Волинському краєзнавчому музеї презентували виставку «УПА – відповідь нескореного народу. Повстанці проти нацизму і комунізму»
Це спільний проект Українського інституту національної пам’яті, Центру досліджень визвольного руху, Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» та Галузевого Державного архіву Служби безпеки України.
Увазі відвідувачів представлено інформаційні банери, повстанську зброю та листівки. Йдеться про те, що УПА воювала на два фронти: і проти нацистів, і проти комуністів. Фактично, можна прослідкувати усю історію армії нескорених від створення до останніх солдатів УПА, які дожили в підпіллі до Незалежності.
Під час презентації директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк зазначив, що це пересувана виставка і її потрібно показати по всій області. Цього року виповнюється 75 років від бою відділу УПА з гітлерівцями в Новому Загорові та стільки ж років з часу створення Колківської республіки. Тож ці дати варто відзначити науковою конференцією, сказав Анатолій Силюк.
Експозиція стане стимулом створити подібну виставку, але вже на волинському матеріалі. Разом з тим підняли питання створення Музею визвольної боротьби.
Представник Українського інституту національної пам’яті Леся Бондарук відзначила, що подібні виставки проходять у всіх областіх. Експозиція стане стимулом створити подібну виставку, але вже на волинському матеріалі. Разом з тим підняли питання створення Музею визвольної боротьби.
- У Луцьку є приміщення колишньої тюрми, де можна було б створити меморіальний комплекс. З 2009 року я добиваюся, щоб це приміщення віддали під ці цілі, але владі простіше віддати його під монастир, - зазначила Леся Бондарук. - Волинь - одна з тих областей, де була створена УПА і де досі немає музею УПА.
Ростислав Кушнірук, родину якого малим вивезли в Сибір, за те, що його брат був в УПА акцентував увагу присутніх на боях українських повстанців, які проходили ще до початку радянсько-німецької війни.
Довідка:
УПА була єдиною військовою силою у Другій світовій війні, яка визначала стратегічною метою створення незалежної Української держави, відповідно боротьба розгорталася проти усіх держав, що намагалися завадити цьому: проти гітлерівської Німеччини, сталінського Радянського Союзу та тодішньої Польщі.
100 тисяч осіб пройшло через лави УПА.
500 тисяч осіб було репресовано за участь у повстанському русі чи його підтримку.
150 тисяч квадратних кілометрів становила територія, охоплена повстанським рухом у 1944 році. На ній проживало 15 мільйонів людей.
Націоналістичне підпілля ОУН, пов'язане з УПА, діяло на території всієї України, включно з Кримом та Донбасом.
