Фундатора костелу поховали у храмі - «Волинь» — незалежна громадсько–політична газета
Курси НБУ $ 25.74 € 29.01
Фундатора костелу поховали у храмі

Фото all-ukraine.com.ua.

Фундатора костелу поховали у храмі

15 серпня 1756 року луцький єпископ Антоній Воллович освятив наріжний камінь під будівлю костьолу та монастиря ордену капуцинів у Любешові. Пожертву на їх спорудження надав брацлавський каштелян, військовий, політик, наближений до роду Радзивіллів, Ян Чернецький з дружиною Феліціаною

Він став власником містечка 1756-го і вирішив надати фундуш на осередок ордену капуцинів. 5 травня того ж року братчики прибули в Любешів. А 15 серпня луцький єпископ Антоній Воллович освятив наріжний камінь під будівлю костьолу та кляштору.
Роботи, щоправда, почалися лише через п’ять літ. У зв’язку з бурхливою участю у політичному житті власник майже не проживав у містечку. Відомо, що Чернецький провів у Любешові 1768 рік, затим виїхав до Ґданська. Там магнат тішився реноме політичного оракула і не переймався тим, що конфедерати (об’єднання польської шляхти та духовенства проти короля Станіслава Понятовського, який був протеже російської цариці Катерини ІІ) сплюндрували Любешів та скривдили його сина. 

У 1773-му 73-літній пан Ян повертається на Полісся, де й помирає. Фундатора костьолу та кляштору поховали у храмі. А вже наступного року будівництво призупинили. Завершили комплекс капуцинів лише у 1786-му. Тоді ж єпископ Ян Каховський освятив храм Святого Франциска, а за два роки затвердили монастир.

Нині колишній кляштор отримав назву парафіяльного костелу Святих Кирила і Мефодія та є пам’яткою архітектури.

Через тридцять один рік осередок згорів, і капуцини покинули Любешів. А в 1829-му монахи повернулися і почали відбудову. Та невдовзі, після першого польського повстання, царський уряд ліквідував монастир.

Рештки будівлі капуцинам повернули лише у 1926 році. У вересні 1935-го єпископ Миколай Чернецький освятив відновлений костел, у ньому запрацювала семінарія. З приходом совєтів капуцини залишили містечко. Костьол закрили, а пізніше перетворили на спортклуб, затим віддали під райвідділ міліції та суд. Католикам храм віддали вже в 1992 році.

Нині колишній кляштор отримав назву парафіяльного костелу Святих Кирила і Мефодія та є пам’яткою архітектури (на фото)

Тарас СТЕПАНЮК