Як у Шацькій ОТГ реформують освітні заклади
Шацьку селищну ОТГ створили 2016 року об’єднавши одну селищну і дві сільських рад
Відповідно до нових повноважень ОТГ, отримала одну із найважливіших галузей соцікультурної сфери – освіту, з повним фінансування з місцевого бюджету громади. Натомість три загальноосвітні навчальні та стільки ж дитячих дошкільних закладів тривалий час залишалися по формі та змісту такими, як були до запровадження децентралізаційної реформи і, певною мірою, не відповідали вимогам нового Закону України Про світу, що діє з вересня 2017-го.
З часом для громади особливо актуально постало питання надання безпосередньо закладом освіти прав повної фінансової самостійності і відповідальності не лише за навчально-виховний процес, а й за ефективне використання бюджетних коштів.
Діюча система централізованого управління перенесена в об’єднану громаду поступово ставала гальмом щодо здійснення ефективного управління галуззю
– Діюча система централізованого управління перенесена в об’єднану громаду поступово ставала гальмом щодо здійснення ефективного управління галуззю – наявна мережа закладів в умовах низької наповнюваності класів окремих закладів давала шанс тимчасово утримувати ці заклади на плаву за рахунок інших, що з великою ймовірністю, має негативний вплив на рівень навчально-виховного процесу і матеріально-технічного їх забезпечення, – вважає Василь Гром, консультант з бюджетних питань Асоціації міст України, який працює в області в межах проєкту «ПУЛЬС», що його АМУ втілює за підтримки USAID.
Із його слів, за ініціативи виконувачки обов’язків Шацького селищного голови Людмили Цевух, після тривалих консультацій і обміну досвідом щодо фінансової самостійності у закладах освіти Княнининівської сільської ОТГ Луцького та закладу дошкільної освіти Ківерцівського районів, у Шацькій ОТГ прийняли «революційне» рішення про надання прав повної фінансової самостійності із правом самостійного ведення бухгалтерського обліку гімназії та дошкільному закладу №1 у Шацьку і загальноосвітньому навчальному закладу села Прип’ять.
Водночас, ряд організаційних питань функціонування окремих закладів освіти громади не сприяють остаточному реформуванню галузі, а тому Людмила Цевух ініціювала у червні проведення консультаційної зустрічі за участю Тетяни Соломіної, виконувачки обов’язків начальника управління освіти, науки і молоді Волинської ОДА і Василя Грома, консультанта з бюджетних питань проекту «ПУЛЬС». У консультаційній зустрічі брала участь і Людмила Єрофєєва, начальник відділу освіти, молоді та спорту Шацької райдержадміністрації.
У Шацькій ОТГ прийняли «революційне» рішення про надання прав повної фінансової самостійності із правом самостійного ведення бухгалтерського обліку гімназії та дошкільному закладу №1 у Шацьку і загальноосвітньому навчальному закладу села Прип’ять.
Учасники заходу обговорили можливі варіанти реформування системи освіти громади, включаючи питання повної фінансової самостійності, а керівники фінансово самостійних закладів Валерій Михильчук, директор Шацька гімназія і Людмила Науміч, завідувачка дошкільним закладом №1, поділилися досвідом роботи в нових умовах. У дискусії щодо організації діяльності окремих освітніх закладів прийняв участь Олександр Пилипенко, місцевий депутат.
Тетяна Соломіна і Василь Гром запропонували для розгляду педагогам і посадовцям-самоврядям ряд конкретних варіантів щодо реорганізації освітніх закладів і приведення їх у відповідність до Закону України Про освіту, а також надали кваліфіковані відповіді на запитання та рекомендації присутнім на зустрічі. Як зауважила Людмила Цевух, селищна рада і її виконавчі органи мають чіткі наміри щодо завершення реформування освіти ще цьогоріч.
Офіс реформ, Волинське регіональне відділення Асоціації міст України.