
«На кого мені ще кричати, коханий, як не на тебе?»
«Чому ти кричиш тільки на мене?». Історія на вечір
Бувають дні настільки важкі, що навіть згадувати їх потім не хочеться. Складні клієнти, важкі розмови, головний біль... У такі дні я навіть праску боюся вмикати – раптом «заговорить». Приходжу додому, ухиляюся від обіймів і прошу: «Дайте мені 40 хвилин побути на самоті, я сьогодні всіх вас ненавиджу»
Стою довго під контрастним душем. Потім сідаю за комп’ютер, «мочу» кількох монстрів, уявляючи, що один – це вітчим клієнтки, а інший – чоловік, який боляче стукнув мене в метро. Іноді це допомагає. Іноді – ні.
Одного разу після сварки чоловік запитав:
– Чому ти кричиш тільки на мене?
Можна довго пояснювати, що я втомилася. Що в трамваї чужа дитина стрибала мені по голові, що в магазині не залишилося пирога з кроликом, на касі не пройшла картка, довелося бігти до банкомата, а вся черга дивилася осудливо.
Я всюди мовчала, була ввічлива, навіть дала дитині цукерку замість прочухана. Була задоволена собою – яка я мила й вихована.
А вдома... вдома сили закінчилися. Черевики стоять не так. Світло в туалеті не вимкнули. Музика – гучна. Чай – гарячий, суп – холодний.
На кого мені ще кричати, коханий, як не на тебе? Адже ти – найближча мені людина. Я знаю тебе в радості й у горі. У здоров’ї й у хворобі. І знаю, що ти не будеш кричати у відповідь. Не вдариш. Не викличеш поліцію. Я кричу на тебе, бо виплескую все своє роздратування й відчай.
Це не означає, що я тебе не люблю. Це означає – з тобою мені безпечно. Ти приймаєш мене різну. І прощаєш.
Але пробачати вічно ніхто не зобов’язаний.
Ніхто не має бути мішенню для нашого гніву й нервів.
У дитинстві я доглядала сусідську дівчинку. Її мама мала день народження, і ми вирішили зробити для неї коробку з паперовими квітами. Дівчинка шість годин вирізала метеликів, вивчала віршик. Коли мама прийшла, вона кинулася її зустрічати. Та зневажливо зиркнула на подарунок:
– Що за труну ти мені тикаєш? Уроки зробила? В хаті – бруд, як на смітнику.
Коробка так і залишилася у передпокої. Через кілька днів її викинули. Після того дівчинка вже ніколи не хотіла нічого майструвати для мами. Зараз у неї свої діти. А мама дивується, чому донька не вітає її з святами…
Любити вічно – теж не будуть.
Нещодавно бачила сцену: високий чоловік сварить сина за брудні кросівки:
– Ти тупий? Не здогадався, що в багнюку треба надягати старе взуття?
Можна, звісно, сказати, що зранку було сухо, а нові кросівки давно хотілося вдягнути. І що вісім років – це вік, коли ще вчишся думати й передбачати. Але на тітку в яскраво-рожевих кедах ніхто не кричав.
Хлопчик опустив голову і прошепотів:
– Тату, я тебе сьогодні більше не люблю, – і заплакав.
Любов – не безкінечна. І ніхто не зобов’язаний прощати. Ніхто не має бути мішенню для нашого гніву й нервів.
Ми вміємо бути ввічливими з чужими – з 9:00 до 17:00. Усміхатися, дякувати, не спізнюватися. А вдома – зриваємося на своїх.
Навчіться просити про допомогу там, де хочеться закричати.
Робіть усе, щоб вас чекали з радістю, а не зі страхом. Бо одного дня ви повернетеся додому – і буде темно, черевики стоятимуть ідеально рівно, лунатиме абсолютна тиша.
Можна буде кричати скільки завгодно – ніхто не почує.
Бережіть себе. А своїх рідних – бережіть у сто разів більше.
Це все, що я хотіла вам сказати сьогодні. Обіймаю.
