«І нині, якби не поганий зір, пішов би стріляти москалів, як у молодості», – каже 98-літній Зенон Врублевський.
Ветерана УПА реабілітували у віці 98 років
Комісія при Українському інституті національної пам’яті визнала реабілітованими 230 українців, поляків, євреїв, яких репресувала радянська влада впродовж 1917 – 1991 років
Серед них – 98-річний ветеран УПА і дивізії «Галичина» зі Львова Зенон Врублевський. Герой народився у Львові 17 березня 1927 року. Ще у 16 років покинув гімназію і таємно від батьків зголосився до дивізії «Галичина». Згодом був особистим водієм полковника армії УНР Івана Ремболовича.
Під час боїв у «Бродівському котлі» потрапив у полон, його вивезли до концтабору в Пермській області. Після двох років йому вдалося втекти. Коли повернувся до Львова, налагодив зв’язки із підпіллям ОУН.
Зенона Врублевського заарештували 1947 року та засудили до 25 років заслання та 5 років позбавлення прав із конфіскацією майна. Відбував покарання у тюрмах і таборах Свердловська,
Караганди, Кемерового, Воркути – загалом 10 років. Він звільнився у 1956 році, але влада не давала йому паспорт, тому ще 4 роки прожив у Воркуті.
До Львова повернувся у 1960 році. Родину вже не застав – брат загинув, а батьки – емігрували.
Він ніколи не зрікся своїх переконань. «Чи шкодував я колись про свій вибір? Ні! І нині, якби не поганий зір, пішов би стріляти москалів», – каже патріот.
Зенон Врублевський став одним із співзасновників Галицького братства вояків дивізії «Галичина», брав участь у розбудові ветеранського руху в незалежній Україні.
Олесь ВЕРНИГОРА.
Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно! Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу Волинь ЗМІ
Читайте також: Музей прикордонників на Волині здобув престижну нагороду за культурну та патріотичну діяльність.
