Хіба не так?
Найбільша небезпека: вірити в Зеленського, а не в Україну
Вінстон Черчилль став для українців прикладом незламності й залізної волі до перемоги. І він цю перемогу здобув! А потім, одразу по війні, – британці обрали нового прем’єра. Чому? Бо вони знали: для війни потрібні одні фахівці, а для мирної розбудови – інші. В Україні влада не змінювалася вже понад 6 років, і в багатьох мізках з’явилася спокуса ототожнювати Президента Зеленського з Україною. В чому небезпека такого злиття?
Коли я бачу в західних медіа тексти про те, що «українці втратили віру в Зеленського» й тому на нашу країну очікує неймовірна поразка, я практично не сумніваюсь, що їх пишуть саме ті люди, які «повірили» у Зеленського в перші тижні великої війни і ніколи не цікавились Україною як такою. Тому вони не здатні зрозуміти, що справжні проблеми почнуться тоді, коли українці втратять віру в Україну та її необхідність їм та їхнім дітям – звісно, я кажу про тих українців, для яких це має значення.
З багатьма так званими російськими лібералами дискусії щодо того, на кого напав путін, я веду з перших днів великої війни. Для них все однозначно – путін напав на молодого й популярного Зеленського через заздрощі. Україна для цих людей – просто «демократичніша» версія росії, в якій якійсь божевільні іноді говорять незрозумілою мовою. Ну і путін хоче прибрати цю версію до рук і помститися Зеленському.
Ніде правди діти, наші державні інституції також сприяли цьому ототожненню людини з державою. І в перші місяці війни я змушений був безліч разів відповідати на питання, чи вважаю я, що виступи Зеленського у парламентах і створили бажання допомогти. Я безліч разів пояснював, що якби не було військового опору і Бучі, ці виступи – хто б їх не читав – ні на що не вплинули б від слова взагалі. Але мені вперто не хотіли вірити: колишні радянські люди та їхні нащадки зациклені на постаті вождя. І не розуміють, що не можна робити державу і націю заручниками чиєїсь внутрішньої чи зовнішньої популярності.
Не можна робити державу і націю заручниками чиєїсь внутрішньої чи зовнішньої популярності.
Адже британці воювали не за Черчилля, а за свободу Британії – і благополучно позбулися свого прем'єра часів війни у перші ж дні миру. Багато хто вбачає в цьому чорну невдячність, а я якраз бачу єдино можливу логіку. Бо очільник держави часів війни – просто чиновник, який має ефективно забезпечити виживання і перемогу країни. Не менше, але й не більше. А після війни ми маємо право йти далі – і з іншими людьми. Ми маємо дбати про країну, а не про нього.
А чи може бути інакше, коли перемогу здобувають заради очільника та його популярності і він використовує цю перемогу заради власних політичних цілей? Звичайно ж, і ми знаємо прізвище такого переможця. Це – Генералісимус Радянського Союзу Йосип Віссаріонович Сталін.
Віталій ПОРТНИКОВ, публіцист, письменник і журналіст, оглядач «Радіо Свобода», член Українського ПЕН.
Читайте також: путін викинувся з вікна.
