Курси НБУ $ 41.55 € 46.75
ПОЛЮВАННЯ З… ДИКТОФОНАМИ І ФОТОКАМЕРАМИ

Волинь-нова

ПОЛЮВАННЯ З… ДИКТОФОНАМИ І ФОТОКАМЕРАМИ

Стати свідками ритуалів ловецтва, побувати на імпровізованому полюванні та познайомитися із веденням мисливського господарства змогли журналісти регіональних та державних ЗМІ у мисливському господарстві «Звірівське», що неподалік обласного центру...

Стати свідками ритуалів ловецтва, побувати на імпровізованому полюванні та познайомитися із веденням мисливського господарства змогли журналісти регіональних та державних ЗМІ у мисливському господарстві «Звірівське», що неподалік обласного центру

Оксана ЧУРИЛО


Волинь — область, де більшість мисливських угідь — у користуванні державних установ. Загальна їх площа понад півтора мільйона гектарів. За даними начальника обласного управління лісового та мисливського господарства Богдана Колісника, веденням мисливського господарства займаються 15 державних підприємств обласного управління лісового та мисливського господарства. Щороку на біотехнічні заходи, охорону мисливських угідь, відтворення та збереження диких тварин спрямовують чималі кошти. Торік ця сума становила 4,5 мільйона гривень. Скажемо, що близько 500 тисяч гривень щороку витрачає на охорону та відтворення тваринного світу лише одне мисливське господарство «Звірівське».
Ми знаходимося в урочищі «Йоганів» мисливського господарства «Звірівське». Тут можна побачити всі біотехнічні споруди, які використовуються у мисливському господарстві. До великих годівниць, наповнених сіном, підходять і плямисті, і благородні олені, до менших — козулі. Для молодняка диких свиней — спеціальні годівниці. Поросята залазять у середину риштування і збирають кукурудзяні зернята, жолуді.
— Взимку тваринам важко добувати корм, тому так важлива їхня підгодівля, — каже заступник начальника відділу охорони та захисту лісу обласного управління лісового та мисливського господарства Руслан Люшук. — Загалом на біотехнічні заходи, придбання кормів, облаштування кормових полів щороку управління витрачає близько 1,2 мільйона гривень. Загальна площа кормових полів — 307 гектарів. Поля засіваємо вівсом, пшеницею, житом, кукурудзою, буряками.
І ось найголовніше, що обіцяли лісівники показати, — імпровізоване полювання, ловецтво, яке є мистецтвом із своїми традиціями.
Біля альтанок горять смолоскипи, що символізують пошану тваринам. Як і годиться, підготували місце, вимощене сосновими гілками, де викладають вбиту дичину після полювання. Полювання розпочинається із мелодії, яку виконують горністи. Загалом горністи виконуватимуть стилізовану музику ще неодноразово. Протягом полювання горни звучать найменше 12 разів. Кожна мелодія — певний знак. Волинські лісівники збирали символіку ловецтва по крупинах. Для цього їздили за кордон, найперше до країн, які свого часу панували на території сучасної Волині.
Прослухавши інструктаж, розбившись на команди, розбираємо карти учасників полювання, де зазначено номер вежі, з якої маємо спостерігати за тваринами. Отримуємо листки–звітності, де маємо зазначати побачених тварин та їх кількість. Роз’їхавшись на возах на «номери», ставши на позиції і майже не дихаючи, чуємо звук горна, а за ним голоси загоничів.
Через деякий час перед очима відкривається дивовижна картина — олені, козулі прошмигують цілим стадом. Вдалині видно зубрів. Налякані криками та стукотом, вони також поспішають залишити небезпечну територію. Скажу чесно, підрахувати кількість побаченої звірини не вдалося. Намагалася зробити хоч кілька вдалих знімків і попри швидкість вловити мить на фотоапарат (дивись світлини). У відомості ж записала коротко : «Багато!».
Коли ж зійшлися, то емоції переповнювали. Кожен розповідав, що побачив зі своєї позиції. Поталанило не всім. Хтось угледів лише кілька кабанів, хтось козулю, а хтось — стада благородних та плямистих оленів.
Загалом же в угіддях мисливського господарства «Звірівське» мешкає чотири лосі, 160 благородних, 420 плямистих оленів, 293 козулі, 230 кабанів.
— За результатами роботи мисливське господарство «Звірівське» — одне з кращих, — зауважив Богдан Колісник. — Ми були б раді, якби інші користувачі сягнули такого рівня або показували б ще кращі результати.
Telegram Channel