Курси НБУ $ 41.50 € 46.45
ГІРКА ЧАША ПОЛИНОВОГО ЛИХА

Волинь-нова

ГІРКА ЧАША ПОЛИНОВОГО ЛИХА

Минуло 28 років відтоді, як світ облетіла жахлива звістка про наймасштабнішу в історії людства техногенну катастрофу на Чорнобильській атомній електростанції...

Минуло 28 років відтоді, як світ облетіла жахлива звістка про наймасштабнішу в історії людства техногенну катастрофу на Чорнобильській атомній електростанції. Проте наш біль не вщухає й досі. Бо не можна звикнути до втрат найдорожчих людей, спустошених розгнузданим атомом населених пунктів, сплюндрованої ним квітучої землі

Юрій КОБЕЦЬ, заступник директора департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації


Щороку в скорботні дні знову й знову згадуємо героїв Чорнобиля, звертаємо погляди до мальовничого куточка, на який за одну мить «впало… 300 хіросім». Йому судилося стати мертвою точкою планети на численні десятиліття, а може й на віки.
Чорнобильське лихо не обминуло й Волинь. Під його лиховісне крило потрапили тисячі квадратних кілометрів нашого краю, північно-східна частина якого віднесена до радіоактивно забрудненої території. Тут розташовані 167 населених пунктів Камінь–Каширського, Любешівського та Маневицького районів.
Зараз в області проживає майже 150 тисяч постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі більш як 2,3 тисячі учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 46,6 тисячі дітей. Тому особливу вагу має соціальний захист, зокрема пільгове медичне обслуговування громадян цих категорій. Торік на забезпечення безплатними ліками за рецептами та на послуги з безкоштовного зубопротезування спрямовано 7,2 млн грн із обласного бюджету. З січня по грудень повернули витрати на придбані ліки за 15670 заявами, а за надані послуги із зубопротезування — за 632 заявами. Середній розмір витрат на медикаменти — 310 грн, на зубопротезування — 880 грн. Найбільші суми за пільговими рецептами отримали жителі Камінь–Каширського (6,2 тис. грн), Любешівського (6,5 тис. грн), Маневицького районів (16,2 тис. грн), міста Луцька (16,2 тис. грн).
Найскладніше торік було здійснювати програму оздоровлення тих, хто постраждав унаслідок катастрофи на ЧАЕС. Жителі області отримали майже 9 тисяч путівок, загальна вартість яких — майже 20 млн грн.
З–поміж соціальних проблем чорнобильців варта уваги й житлова. На квартирному обліку перебуває 2311 сімей, зокрема у 603 сім’ях є ті, хто став інвалідом внаслідок аварії. Серед них 44 дитини. На поліпшення житлових умов чекають136 сімей учасників ліквідації аварії, які віднесені до другої категорії. Щоб забезпечити квартирами лише інвалідів–чорнобильців, необхідно 163 млн грн. За два останні роки Волинь отримала з державного бюджету тільки близько 4,5 млн грн, що дало змогу придбати 28 квартир. А 15 сім’ям постраждалих громадян відшкодували витрати на житло, яке вони самостійно придбали або збудували.
Через складну ситуацію в державі, пов’язану з окупацією Криму, розмах сепаратизму в східних областях важко передбачити, яким буде фінансування чорнобильських програм. Через зростання вартості житла — як на первинному, так і на вторинному ринку — проблема забезпечення квартирами чорнобильців ще більше загострилася.
З того часу, як вибухнув Чорнобиль, уже виросло нове покоління українських громадян. І старші люди, і молодь пам’ятають та шанують відважних лицарів–ліквідаторів техногенної катастрофи. Про їхню звитяжність волиняни говорять у ці дні на заходах із нагоди 28–ї річниці аварії на ЧАЕС. А священнослужителі у храмах Волині відправляють поминальну службу за загиблими, за всіма тими, кого забрала променева хвороба.
Telegram Channel