Курси НБУ $ 41.82 € 48.98
ВАСИЛЬ МАЗУРИК: «ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО ЗА ОДИН РІК ВДАЛОСЯ ЗРОБИТИ ПРИБУТКОВИМ»

Волинь-нова

ВАСИЛЬ МАЗУРИК: «ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО ЗА ОДИН РІК ВДАЛОСЯ ЗРОБИТИ ПРИБУТКОВИМ»

Пропонуємо роздуми головного лісника Волині про те…

«Після Революції гідності у нашому господарстві багато людей було звільнено, в тому числі й перші заступники голови управління, лісничі, директори. На превеликий жаль, цей список поповнюється. Є зауваження до роботи, є зловживання службовим становищем. Тому люстрація, очищення лісової сфери від випадкових, нечесних чи причетних до корупційних діянь людей триває. І триватиме надалі», — твердо говорить начальник Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Василь Мазурик, який, власне, і очолив його після перемоги Майдану.
Сьогодні пропонуємо роздуми головного лісника Волині про те…

Петро ГЕРАСИМЕНКО

… ЯК ВІДРУБАЛИ ТІНЬОВІ СХЕМИ – І ОТРИМАЛИ РЕЗУЛЬТАТ

«Якщо ми хочемо будувати нову, економічно сильну європейську державу, маємо перестати дурити один одного. Все має відбуватися прозоро і справедливо. Тому у нашому господарстві відразу «відрубали» «тіньові схеми» постачання деревини, розірвали нікчемні угоди про надання послуг хитрунами–бізнесменами… І вже маємо результат: у лісогосподарських підприємств з’явилися гроші. Тепер немає людей, які чекають, коли у них лісники щось попросять: ланцюг до бензопили, дизпальне чи щось інше. У нас є реальні кошти на рахунках. За минулий рік ми заробили 481 мільйон гривень — це на 175 мільйонів більше, ніж у позаминулому році. Зросла середня заробітна плата, навіть при тому, що ми прийняли понад 600 людей: працівників робітничих професій, верстатників, лісорубів, водіїв лісовозів. Цей процес продовжується. Сьогодні середній заробіток у нас становить 3700 гривень. Мені дуже приємно бачити усміхнених верстатниць та водіїв, які розповідають, що отримали минулого місяця 6 чи 7 тисяч.
Весняна пора — період висадки лісових насаджень. У цьому році плануємо посадити їх 1 720 га. Поспішаємо, тому що зима була майже без снігу і в грунті мало вологи. Не сумніваюся, що завершимо роботи вчасно, адже маємо достатню кількість посадкового матеріалу».

… ЧОМУ І ДОСІ НЕ ПЕРЕКРИЛИ КИСЕНЬ ПІДПІЛЬНИМ ПИЛОРАМАМ
«Самовільні рубки та нечесна підприємницька діяльність тісно пов’язані із матеріальним становищем та соціальним забезпеченням населення. Безробіття, відсутність засобів до існування штовхають людей на стежку незаконної діяльності.
Маємо розуміти просту річ: успішно боротися з несанкціонованими вирубками лісу можна лише тоді, коли буде узгоджена позиція всіх гілок влади та правоохоронних органів, коли підключиться податкова служба, коли буде офіційно оформлена максимальна кількість підприємців, бо чимало пилорам працюють нелегально. Не раз доводилося затримувати великих ділків. Але вони відбувалися умовними термінами, штрафами. Загальна сума виписаних штрафів за минулий рік становить 1 мільйон 200 тисяч гривень. Багато справ знаходиться у судах та інших інстанціях.
Не менш важливою є свідома позиція громади. Наприклад, у Горохівському районі браконьєрів вдалося вивести на чисту воду, тому що люди самі брали участь у їх виявленні й затриманні. Активну громаду цікавить майбутній результат, і вона тисне на правоохоронні органи, не дає їм спустити справу на гальмах чи домовитися з порушниками. Там, де підключається громада, результат приходить значно швидше».

… ХТО КРИШУЄ БУРШТИНОВИХ КОПАЧІВ І ОРГАНІЗОВУЄ АКЦІЇ ПРОТЕСТУ
«Проблема із «сонячним каменем» виникла не так давно, але має тенденцію до розширення. З настанням теплої погоди й збільшенням світлового дня незаконний видобуток також зростає. Зараз складний час. Як я казав, у селах панує безробіття. Люди шукають швидких грошей, легкої наживи. Вони не розуміють, що вимиваючи наш поліський бурштин, «сльози сосни», заробляючи кілька тих гривень, сприяють руйнуванню грунтових і трав’яних покривів, знищенню всіх гумусних частин грунту. І природі, щоб відновити те, що спаплюжили за годину роботи, потрібні не сотні, а тисячі років. Насторожує також факт, що копачі бурштину часто прикриваються назвами відомих в області громадських організацій. Тих, які стояли на Майдані проти корупції, бандитизму, за європейські цінності… Правоохоронні органи мають якомога швидше розібратись із цим протизаконним бізнесом. Не повинні стояти осторонь і органи місцевого самоврядування…
Лісовій галузі, як і всій країні, необхідні реформи. Але питання: будуть вони справжніми чи просто їх імітацією? Бо дещо насторожує. Наприклад, уже давно обговорюється приватизація в лісівництві. Не хотілося б, щоб вона повторила негативний досвід в інших галузях. Я абсолютно не проти приватного бізнесу чи приватизації як такої. Але все має відбуватися законно та публічно. Головний принцип у нашій роботі — не нашкодь. Одна справа, якщо у галузь приходять з метою її розвитку, з любов’ю до лісу, а інша — щоб нажитися.
Тут маємо згадати про нещодавні незрозумілі протести біля управління лісового господарства. Можна висловлювати різні припущення, але велика ймовірність, що за учасниками тих акцій стоять особи, які дуже хочуть встановити контроль над фінансовими потоками в лісовій сфері Волині або прагнуть відновити свій вплив і старі корупційні схеми, які зазнали краху після Революції гідності. Причому, вимоги, що висувалися, є суперечливими за своєю суттю: з одного боку, закликають заборонити заготівлю деревини, а з іншого — забезпечити місцевих підприємців деревиною в необмеженій кількості, високої якості та за низькими цінами. Зауважу: більшість людей, які прийшли під управління лісового господарства, навіть не знали, з якою метою вони там зібралися. Вже потім зрозуміли, що їх намагаються використати спритні ділки для вирішення бізнесових питань. Галузь, безперечно, потребує змін та реформ. Кроки, які сьогодні робляться у лісовому господарстві області для його відродження й очищення від корупціонерів та крадіїв, — правильні. Але це справа не одного дня. І почати треба з удосконалення законодавства. Зрозуміло, що наші дії не всім сподобаються. Проте це не змусить нас відступити, обіцяю.

ДОВІДКА «ВОЛИНІ-НОВОЇ»

Василь Васильович МАЗУРИК народився 6 січня 1967 року в селі Поліське Старовижівського району. Закінчив Шацький лісний технікум, Національний аграрний університет (м. Київ). Працював у Київській лісовпорядній експедиції, потім — інженером, головним лісничим Цуманського держлісгоспу, директором ДП «Турійське лісове господарство», після Помаранчевої революції — головою Турійської райдержадміністрації.
У 1986–1989 рр. служив у Військово–морському флоті.
Очолює Турійську районну організацію ВО «Свобода». Виховує сам двох дітей.



Фото www.lis.volyn.ua.
Telegram Channel